Öğretmenler madde bağımlılığı konusunda bilgilendirildi

Kırıkkale Valiliği koordinesinde öğretmenlere yönelik madde bağımlılığı konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

  • Eğitim
  • 07 Eylül 2022
  • 12:45
Öğretmenler madde bağımlılığı konusunda bilgilendirildi

ALINACAK TEDBİRLER AÇISINDAN OLDUKÇA FAYDALI
2022-2023 eğitim öğretim döneminin başlamasına sayılı günler kala kentte çeşitli kademelerde görev yapan öğretmenlere madde bağımlılığı ve uyuşturucu ile mücadele konusunda bilgilendirme yapıldı. Kırıkkale Valiliği Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda Vali Yardımcısı Mehmet Miraç Topaloğlu ve Millî Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu konu ile ilgili konuşma yaparak kent genelinde bu tür toplantı ve seminerlerin bilgilendirme ve alınacak tedbirler açısından oldukça faydalı olduğu belirtildi. Konuşmaların ardından İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince konu ile ilgili öğretmenlere seminer verildi.

SOSYOLOJİK, FİZİKSEL VE EKONOMİK
Emniyet görevlileri seminerde yapmış oldukları konuşmada, uyuşturucu madde alındığında bireyin aklî, fiziki, ve psikolojik dengesinin bozularak aynı zamanda da maddenin alışkanlık ve bağımlılık yaptığı belirtildi. Madde bağımlılığı ile sadece yok olup gidenin bedenlerin değil, bireylerin ve toplumların geleceklerinin de zamanla karanlığa gömüldüğünün vurgulandığı seminerde, şu hususlara değinildi: "Uyuşturucu, sosyolojik, fiziksel ve ekonomik olarak toplumları zayıf düşüren nedenlerden biridir. Uyuşturucu sorunu özellikle genç nesilleri tehdit ederek toplumların geleceğine zarar verir.  Merak etkisi, arkadaş ısrarı, özenme, kişisel ve ailesel sorunlar, eğlenme amaçlı ve diğer nedenler uyuşturucuya başlama nedenlerinin başında gelen nedenlerdendir.”

BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
Hiçbir aile, uyuşturucu bağımlılığını çocuğuna yakıştırmaz. Ama önemli bir konu olduğu için annelerin çocukları üzerindeki dikkatleri olası olumsuz bir durumda ilk müdahale açısından büyük önem taşıyor. Çünkü bağımlı olunmadan madde kullanımının fark edilmesi ve erken müdahale, bir hayatın kurtulması demektir. Maddeye karşı oluşan merak ya da sosyal çevrenin baskısıyla madde kullanmaya başlayan kişi, ilk kullanımda kısmi bir pişmanlık yaşasa da bir kere kullanmanın bağımlılığa yol açmayacağını ve isterse kullanmayı bırakabileceğini düşünür. Maddeyi kullandığı ortamda tekrar bulunma, yaşadığı sahte iyi oluş halini tekrarlama isteği gibi durumlardan dolayı maddeyi yeniden denemeyi ister ve bir süre sonra kendini kontrol edemez hale gelir."

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE MOBİL UYGULAMASI
Uyuşturucu maddeler hakkında kullanılan bazı ifadeler, uyuşturucu temin yöntem ve teknikleri hakkında da bilgiler verilen seminerde ayrıca madde bağımlılığı ile mücadelede çözüm merkezlerinin yanı sıra uyuşturucu ile mücadele mobil uygulaması "UYUMA" hakkında da bilgilendirmelerde bulunuldu. Seminer, katılımcıların konu ile ilgili merak ettikleri soruların cevaplandırılmasının ardından son buldu. Toplantıya, Vali Yardımcısı Topaloğlu ve Millî Eğitim Müdürü Telefoncu'nun yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Rukiye Eryılmaz, Millî Eğitim Şube Müdürü Muhammet Yılmaz  ile öğretmenler ve diğer davetliler katıldı.

Haber: Burak Çalışkan

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

28349

HIV enfeksiyonu yayılmaya devam ediyor

Millet bahçesinin açılışına çok az kaldı

Kontrolden çıkan otomobil iş yerine girdi!

Park halindeyken yanan otomobil kullanılamaz hale geldi

Geleceğin meslekleri

Fikret Karabudak Stadyumu yenilenecek

SIRADAKİ HABERLER