Öğretmen ve İdarecilere Sağlık Semineri

Kırıkkale’de İlk ve Ortaöğretim okul öğretmenleri ve okul idarecilerine sağlık semineri verildi.

  • Sağlık
  • 03 Aralık 2019
  • 15:31
Öğretmen ve İdarecilere Sağlık Semineri

Kırıkkale’de İlk ve Ortaöğretim okul öğretmenleri ve okul idarecilerine sağlık semineri verildi.

“Okulda Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesi Programı” kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okul öncesi İlk ve Ortaöğretim okul öğretmenleri ve okul idarecilerine yönelik İl Sağlık Müdürlüğü personelleri tarafından seminer verildi. Seminere 67 idareci ve 42 öğretmen katıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’nda verilen eğitimde katılımcılara İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapmakta olan diş hekimi, diyetisyen, hemşire ve eğitmenler tarafından ağız ve diş sağlığı, koruyucu uygulamalar, beslenme dostu okul programı, beyaz bayrak projesi, organ bağışı ve öğrenci muayene ve izlemleri konularında bilgiler verildi. Ağız ve diş sağlığı ve koruyucu uygulamalar konusunda katılımcılara diş dostu beslenme, oral hijyen, florun diş sağlığındaki rolü, dental yaralanmalar, çocuklarda ağız sağlığı gibi konularda eğitim vermiştir. Sunumda, ağız ve diş hastalıklarının, toplumda görülme sıklığının yüksekliği, genel sağlığa olan etkileri gibi nedenlerden dolayı önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edildiği ve mücadelede tedaviden çok koruyucu sağlık hizmetlerinin uygulaması gerektiği vurgulandı. Ülke genelinde, okul programı olarak sürdürülen ağız ve diş sağlığı ve koruyucu uygulamaları ve florlu verik uygulamaları konusunda bilgilendirme yapıldı.

“Beslenme Dostu Okul Programı” kapsamında ise okullarda  ‘Obezite ile mücadelede yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılması’ amacıyla Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı çerçevesinde 2010 yılında başlatılan Beslenme Dostu Okul Programı ve çocuk çağında beslenme konularında sunum yapıldı. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesinin amaçlandığı “Beyaz Bayrak Projesi” konusunda, okul idarecileri, çevre sağlığı teknisyenleri tarafından bilgilendirildi. İl Sağlık Müdürlüğü organ bağışı sorumlu hemşiresi tarafından ise organa ihtiyaç duyma ihtimalinin organ bağışlama ihtimalinden yüksek olduğunun unutulmaması gerekildiği ifade edilerek, organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet edildi.

Gazete kale / Burak Çalışkan
 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

54159

Erduran: “Üyelerimizi asla mağdur etmeyeceğiz"

Karabacak: “Çalışanlara düşük promosyon vermeyin!”

15 bin dönüm araziye lojistik merkezi

Özgü ve Gümüş ailelerinin mutlu günü 

Giyilmeyen kıyafetler çöpe değil, kumbaraya

Kırıkkale’nin lezzeti Bolu’da tanıtıldı

SIRADAKİ HABERLER