MKE çalışanı yalnız değildir

Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Makina Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) çalışanları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

  • 3. Sayfa
  • 01 Temmuz 2019
  • 17:20
MKE çalışanı yalnız değildir

Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Makina Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) çalışanları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

MKEK ÇALIŞANLARINA KADRO VERİLMELİ

MKEK çalışanlarının yıllardır haklı beklentileri olan gerek malî, gerekse özlük hakları konusunda yetkililerin daha duyarlı olması gerektiğini vurgulayan MHP’li Öztürk; “MKEK’in alanında söz sahibi olması adına, bugünlere gelmesinde büyük emeği ve alın terleri olan çalışanlarımızın beklentileri bulunmaktadır. Bunlar arasında; halen kadro bekleyen çalışanlarımızın bu beklentileri ivedilikle karşılanmalıdır. Taşeron işçi kapsamındaki tüm çalışanlar biran önce kadroya geçirilerek, MKEK’te artık geçici, taşeron, mevsimlik vb. diğer isimler altında çalışmaya son verilmelidir. Unutulmasın ki; iş yerlerinde verimliliğin temel unsuru çalışanların motivasyonudur. Bu bakımdan MKEK çalışanlarının beklentileri karşılanarak, MKEK fabrikalarında motivasyon yükseltilmelidir. Öte yandan bu fabrikalarda çalışan memurlarımızın da ekonomik ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmalı, ek gösterge çalışmalarına MKEK çalışanları da eklenmelidir.” diyerek, kadro konusunun çok önemli çözüm bekleyen sorun olduğunu belirtti.

MALİ VE SOSYAL HAKLAR İYİLEŞTİRİLMELİ

Açıklamasında şu günlerde masaya yatırılmış durumda olan toplu iş sözleşmesi görüşmelerine de değinen Öztürk; “Toplu iş sözleşmelerinin görüşüldüğü şu günlerde, MKEK çalışanlarının haklı talepleri karşılanmalıdır. MKEK fabrikalarında şu anda en temel beklenti düşük ücretlerin yükseltilmesidir. Son yıllarda gerileme yaşanan ücretlerde, iyileştirme sağlanmalı ve insanca yaşayabilecek ücret seviyeleri belirlenmelidir. Bu kapsamda; toplu sözleşmelerde mevcut ücretlerde iyileştirmeler sağlanmalı, prim ve ek destek teşvikleri genel kabul görmelidir. Bazı bölümlerdeki çalışma şartları öncelikle iyileştirilmeli, yıpranma payı uygulaması tüm çalışanlarımızı kapsamalıdır.” dedi.

SAVUNMA VE AR-GE’NİN GÖZBEBEĞİ

Kırıkkale Milletvekili seçilir seçilmez ilk önergesini MKEK çalışanlarının sorunları ve beklentileri ile ilgili verdiğini belirten Öztürk; “Son bir yıl içinde MKEK ve çalışanları ile ilgili takip ettiğimiz konuların başında da özelleştirme konusu gelmekteydi. Özelleştirme konusunda da; Milli Savunma Bakanımız TBMM’de önergeme cevap vererek, MKEK’in kesinlikle özelleştirilmeyeceğini açıklamıştı. Milli Savunma Bakanımıza yazmış olduğum mektubuma geçtiğimiz günlerde cevap verilmiş ve bundan sonra MKEK’in savunma ve Ar-Ge projelerinde daha etkin kullanılacağı belirtilmiştir.” diyerek, her fırsatta MKEK çalışanlarının TBMM’de sözcüsü olduğunu vurgulayan Öztürk; “MKEK çalışanları sahipsiz değildir. Bu bakımdan girişimlerimizle bugüne kadar atılan olumlu adımların devamının gelmesi için, mevcut sorunları ısrarla takip ediyoruz. MKEK çalışanlarımızın yüzünün gülmesi önceliğimizdir. 2019 yılı bitmeden beklentilerin karşılanmasını istiyoruz.” dedi.

Kaynak: İl Gaztesi

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

78166

Doğal afet için çalışmalar yapılıyor 

Yüksek Hızlı Tren, ekonomiye katkı sağladı 

Kurban Bayramı ne zaman? 2023 kurbanlık fiyatları ne kadar?

Türkyılmaz: “Geçmişi sorgulamıyoruz, geleceğe yatırım yapıyoruz”

Kutluca, “Yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz”

Uluslararası pedallar Kırıkkale’de çevrilecek 

SIRADAKİ HABERLER