Millet bahçeleri değer katacak

Millet bahçeleri değer katacak

​​​​​TOKİ Başkanı Bulut, "Cumhurbaşkanımız 81 ile en az 1 millet bahçesi yapılmasını istediğinden dolayı önümüzdeki süreçte 81'den daha fazla millet bahçesi inşa edeceğiz." dedi.

  • Kategori : Gündem
  • 04 Ocak 2019 Cuma
  • 17:40

TOKİ BAŞKANI BULUT: 81'DEN DAHA FAZLA MİLLET BAHÇESİ İNŞA EDECEĞİZ

Millet bahçesi kapsamında Kırıkkale’de Celal Bayar Parkı bölgesinde çalışma gerçekleştirilecek.

SOSYAL KONUT NİTELİĞİNDE

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, TOKİ merkez binasında düzenlediği basın toplantısında, TOKİ'nin en önemli misyonunun dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmak olduğunu belirterek bu anlamda Türkiye genelinde 837 bin konut ürettiklerini, bunların yüzde 85'inin sosyal konut niteliğinde olduğunu söyledi.

BUNLARI BAŞARACAĞIZ

Son zamanlarda bu oranı yüzde 95'e çıkarmanın sevincini yaşadıklarını vurgulayan Bulut, "Bakanımız ve Cumhurbaşkanımıza rakamları zikrettiğimizde, bu rakamların yeterli olmadığından bahsediliyor. Cumhurbaşkanımızın bu konuda 'TOKİ bu oranı yüzde yüze çıkarmadıkça ben bu oranlara bakmayacağım' gibi direkt talimatı var. Bizim tek hedefimiz yüzde yüz sosyal konut üretebilecek duruma gelmek. İnşallah önümüzdeki süreçte de bunları başaracağız." diye konuştu.

1 MİLYAR 100 MİLYON LİRAYA YAKIN ÖDEME

Bulut, TOKİ'nin bugüne kadar 23 bin 80 derslikli bin 77 okulu tamamladığını, 40 bin 120 yatak kapasiteli 266 hastane, 72 bin öğrenci kapasiteli 189 yurt, 931 ticaret merkezi, 206 kamu hizmet binası, 19 stadyum, yaşam merkezi, huzurevi ve halk eğitim merkezi olmak üzere toplamda 14 bin 541 sosyal donatı inşa ettiklerini söyledi. Aralık itibarıyla TOKİ'nin 358 aktif şantiyesinde yaklaşık 93 bin nitelikli konut ve sosyal donatı inşasının devam ettiğini anlatan Bulut, aralık ayı sonunda 1 milyar 100 milyon liraya yakın ödeme yaptıklarını ifade etti.

Bulut, 2018'de toplam 53 bin konutun satışını gerçekleştirdiklerini, 43 bin konutun da teslimini yaptıklarını söyledi. Türkiye genelinde TOKİ'nin birinci el konut satışı oranının yüzde 7,5 civarında olduğunu, kalan kısmın da özel sektör tarafından yapıldığını aktaran Bulut, son 15 yıl içerisinde TOKİ'nin toplam yatırımının 150 milyar lira civarında olduğunu dile getirdi.

81'DEN DAHA FAZLA MİLLET BAHÇESİ İNŞA EDECEĞİZ

Bulut, millet bahçeleri projesinde TOKİ'nin aktif olarak görev aldığını belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla İcraat Programı kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile 28 ilde yaklaşık 25 milyon metrekarelik alanda 52 millet bahçesinin çalışmalarının yürütüldüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk 100 günlük icraat programı kapsamında 5 millet bahçesinin açılışının yapıldığını hatırlatan Bulut, şöyle konuştu:

"Bu 5 millet bahçesinden Kayaşehir 1. etap ve Kayaşehir Kuzeyyakası, TOKİ ve TOKİ'nin iştiraki tarafından tamamlanmış olan millet bahçeleriydi. İkinci 100 gün için ise 5 millet bahçesinin daha yapımının tamamlanması hedefleniyor.”

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Bulut, kentsel dönüşüm kapsamında bugüne kadar 17,5 milyar liralık ihale gerçekleştirdiklerini, şu anda 59 il, 134 ilçede 163 kentsel dönüşüm çalışmasının devam ettiğini vurguladı. TOKİ'nin yaptığı kentsel dönüşümlerde çok belirgin memnuniyetsizlikle karşılaşmadıklarını anlatan Bulut, vatandaşla uzlaşmayı esas aldıklarını, genellikle yüzde 70 oranında uzlaşma sağlamadıkları alanlarda kentsel dönüşüm çalışmalarına başlamadıklarını ifade etti.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.