Hepatit B hastalığına dikkat edilmeli

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, ‘28 Temmuz tarihi Dünya Hepatit Günü’ nedeniyle açıklama yaptı. Ağırtaş, “Hepatit B, Viral bir enfeksiyon nedeniyle karaciğerin iltihaplanmasıdır.

  • Sağlık
  • 27 Temmuz 2022
  • 16:58
Hepatit B hastalığına dikkat edilmeli

 

KARACİĞERİN İLTİHAPLANMASIDIR
Ağırtaş, “Günümüzde en ciddi ve temel sağlık sorunlarından biri olan viral hepatitlere karşı farkındalık yaratmak ve bilinçli olmak için her yıl 28 Temmuz tarihi Dünya Hepatit Günü olarak anılmaktadır. Hepatit konusunda farkındalık oluşturmak, hızlı tanı ile yayılımı engellemek ve tedaviler hakkında ortak bilinç yaratmak için uluslararası bir sorumluluk bulunmaktadır. Dolayısı ile dünyanın her ülkesinde 28 Temmuz, Dünya Hepatit Günü olarak kabul edilmiştir. Viral bir enfeksiyon nedeniyle karaciğerin iltihaplanmasıdır. Viral hepatit vakalarının çoğundan beş virüs sorumludur. Hepsi karaciğer hastalığına neden olurken, bulaşma yolları, hastalığın şiddeti, coğrafi dağılım ve önleme yöntemleri gibi önemli noktalarda farklılık gösterirler.”

ERKEN TEŞHİS HER ZAMAN ÖNEMLİDİR
“Özellikle B ve C tipleri yüz milyonlarca insanda kronik hastalığa yol açar ve hep birlikte karaciğer sirozu, kanser ve viral hepatite bağlı ölümlerin en yaygın nedenidir. Dünya çapında tahminen 325 milyon insan hepatit B ve / veya C ile yaşıyor ve çoğu için test ve tedavi ulaşılamaz durumdadır. Bazı hepatit türleri aşılama yoluyla önlenebilmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün bir çalışması, 2030 yılına kadar düşük ve orta gelirli ülkelerde aşılama, teşhis testleri, ilaçlar ve eğitim kampanyaları yoluyla tahmini 4,5 milyon erken ölümün önlenebileceğini göstermiştir. En bilinen viral hepatit türleri A, B, C, D ve E tipleridir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
“Hepsi Akut Hepatit yapabilirler. B, C ve D tiplerinin Kronik Hepatit yapma riskleri yüksektir. Kronikleşen Viral Hepatit siroz ve karaciğer kanserine dönüşebilir. Hepatit B ve C, viral hepatit’e bağlı ölümlerin %96’sından sorumludurlar. Enfekte kan ve vücut salgılarına maruz kalma yoluyla bulaşır. Kontamine iğneler, tıbbı malzemeler ve kan nakli (özellikle gelişmemiş ülkelerde) Sağlık çalışanları (kontamine kan vs ile artan temas riski) Damardan uyuşturucu kullanımı yoluyla insana geçebilir. Kişisel bakım ürünlerinin paylaşılmaması gerekmektedir. Çocuklara bu alışkanlık küçük yaşta kazandırılmalıdır. Diş fırçası, küpe, manikür-pedikür ekipmanları, havlular ya da cımbızlar kesinlikle paylaşılmamalıdır.”

TÜM AİLE ÜYELERİNE TEST YAPILMALIDIR
“Akupunktur, dövme, piercing gibi deri bütünlüğünü bozan uygulamalarda hijyen kurallarına yüzde yüz uyulduğundan emin olunması ve tek kullanımlık iğnelerin kullanması gerekmektedir. Kuaför ya da berberlerde tıraş bıçaklarının tek kullanımlık olması, makasların sterilize edilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Uyuşturucu kullanımından uzak durulmalıdır. Anne adayları ve hamile kişiler mutlaka B tipi virüs taraması için test yaptırmalı ve sonuçlarına göre hekimi ile görüşme sağlamalıdır. Ailede sarılık hastası, siroz ya da karaciğer kanseri hastası olması halinde tüm aile üyelerine test yapılmalıdır. Çocukluk çağından başlayarak aşı Hepatit B’nin önlenmesinde en önemli stratejidir. Kronik hepatit B tedavi ile kontrol altına alınabilen ve yıkıcı sonuçlarından uzak durulabilen bir hastalıktır. Kronik Hepatit B olan bireyler mutlaka doktora başvurmalıdırlar.”

Haber: Burak Çalışkan

 

İlginizi Çekebilir

İlkyardım hayat kurtarır 

İlginizi Çekebilir

Hastane öncesi obstetrik aciller eğitimi

İlginizi Çekebilir

1324 kişiye ilk yardım eğitimi verildi

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

42920

‘Güç sende, biz de yanındayız’

Vali Tekbıyıkoğlu’ndan esnaflarla çay-simit sohbeti 

Ticaret ve Sanayi Odası’nda seçim heyecanı 

Camide imamı vuran zanlı tutuklandı!

Grup Liva, gençler için sahne alacak 

Öztürk’ten karayolları çalışanlarına müjde! “Karayolları çalışanları kadroya geçecek”

SIRADAKİ HABERLER