Hamilelik yaşı arttıkça down sendromu riski artar 

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, ‘21 Mart Down Sendromlular Günü’ nedeniyle açıklamalarda bulundu. Ağırtaş, “21 Mart’ın Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Down Sendromu Günü olarak ilan edilmesinin ardından dünya genelinde çeşitli farkındalık etkinlikleri düzenlenmektedir” dedi.

  • Sağlık
  • 20 Mart 2023
  • 14:11
Hamilelik yaşı arttıkça down sendromu riski artar 

TRİSOMY 21 DİYE DE BİLİNMEKTE
Ağırtaş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Down Sendromu, bir kromozom anomalisidir. Sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down Sendrom'lu bireylerde ki kromozom sayısı 47’dir. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir. Bu sebepten dolayı Down Sendromu Trisomy 21 diye de bilinmektedir. Down Sendromunun oluşmasında; ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı yoktur. Down Sendromuna sebep olduğu bilinen tek etmen hamilelik yaşıdır, hamilelik yaşı ilerledikçe risk artar.” 

3 TİP DOWN SENDROMU VARDIR
“Ülkemizde, doğum öncesi dönemde anne adaylarının, Down Sendromu gibi fetal anomaliler ve kromozomal bozukluklara yönelik tarama testleri ve USG incelemeleri hakkında bilgilendirilmeleri sağlanarak gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır. Ortalama her 800 doğumda bir görülür. Tüm dünyada 6 milyon civarında Down Sendromlu birey yaşamaktadır. Trisomy 21, Translokasyon ve Mozaik olmak üzere 3 tip Down Sendromu vardır. Down Sendromu tanısı doğumdan hemen ya da kısa bir süre sonra konulur. Down Sendromlularda görülen bazı fiziksel özellikler; çekik ve küçük gözler, basık burun, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, kalın ense, avuç içindeki tek çizgi, ayak başparmağının diğer parmaklardan daha açık olması tipiktir.


ZİHİNSEL GELİŞİMİ YAŞITLARINA GÖRE DAHA GERİDE
“Down Sendromlu bireyler bazı rahatsızlıklara daha yatkındırlar. Bu yüzden sağlık kontrollerinin aksatılmadan ve zamanında yapılması önemlidir. Down Sendromlu bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimi yaşıtlarına göre daha geridedir. Ancak uygun eğitim programları ile toplum hayatına başarı ile uyum sağlayabilmektedirler. Bu özel günün bir güne özgü değil, her gün hatırlanması gereken bir gün olmasını temenni ediyor, bu vesilesiyle Down sendromlu bireylere, kıymetli ailelerine sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir hayat diliyorum” dedi.

Haber: Burak Çalışkan 

İlginizi Çekebilir

Yeterlilik belgesi olmayan emlakçılar dikkat!

İlginizi Çekebilir

İlçelerden en yüksek oy Yahşihan’da 

İlginizi Çekebilir

Hacılar Kasabası'nda rengarenk balık yarışması yapıldı

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

19832

Doğal afet için çalışmalar yapılıyor 

Yüksek Hızlı Tren, ekonomiye katkı sağladı 

Kurban Bayramı ne zaman? 2023 kurbanlık fiyatları ne kadar?

Türkyılmaz: “Geçmişi sorgulamıyoruz, geleceğe yatırım yapıyoruz”

Kutluca, “Yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz”

Uluslararası pedallar Kırıkkale’de çevrilecek 

SIRADAKİ HABERLER