Bulaşıcı hastalıklardan korunmak içi dikkat!

Bulaşıcı hastalıklardan korunmak içi dikkat!

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Murat Ağırtaş, bulaşıcı hastalıklardan korunmak için ellerin nasıl yıkanması gerektiğini anlatan bir mesaj yayımladı.

  • Kategori : Sağlık
  • 11 Şubat 2020 Salı
  • 16:51

BULAŞICI HASTALIKLARDAN KENDİNİZİ KORUYUN
Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Murat Ağırtaş, ellerin temiz gibi görünmesine rağmen üzerinde birçok bakteri, virüs ve parazit yumurtası taşıyabileceğini belirtti. Günlük yaşamda ellerin vücuttaki en fazla kirlenen yer olduğunu belirten Ağırtaş, bulaşıcı hastalıklara yakalanmamak için ellerin sık sık yıkanması gerektiğini söyledi.

DOKUNMA VE TOKALAŞMAYA DİKKAT
Ağırtaş yayımladığı mesajda, “Günlük yaşamda en fazla kirlenen eller temiz gibi görünseler de, aslında üzerlerinde gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazit yumurtaları gibi pek çok hastalık yapıcı madde taşır. Gözle görülmeyen mikroplar elleri ağza veya gözlere götürme, dokunma, tokalaşma, yiyecekleri veya eşyayı paylaşma gibi yollarla bulaşır. Bu mikroplardan uzak kalabilmemizin en basit ve etkili yolu ise; ellerimizi düzenli ve doğru bir şekilde yıkayarak zararlı mikroplardan uzaklaştırmak ile olur.”

EN BASİT VE ENTKİLİ YÖNETMDİR
“Çevreden, sokak hayvanlarından veya başka kişilerle temastan sonra grip, ishal ve birçok hastalığa neden olan zararlı mikroplar ellerimizle vücudumuza yerleşmesine yol açabilir. Ellerde özellikle başparmak, parmak araları ve parmak uçları en sık temas edilen noktalar oldukları için daha fazla mikrop barındırır. El yıkamak başta soğuk algınlığı olmak üzere grip, ishal ve zatürree gibi solunum yolu enfeksiyon etkenleri olan zararlı mikropların bulaşmasını önlemek için en basit ve en etkili yöntemdir.”

ELLERİMİZİ NASIL YIKAMALIYIZ?
“Ellerimizi yıkamak her ne kadar basit gibi görünse de, uyulması gereken kuralları vardır. En başta ellerimizin en az 20 saniye sabun ile yıkanması gerekmektedir. Bunun için önce ellerinizi suyla ıslatın. Sabunla ellerinizi ovalayarak yıkayın. Parmak uçlarını ve parmak aralarını, başparmaklarını, avuç içlerini ve bilek kıvrımlarını iyice ovalayın. Ellerinizi akan su altında iyice durulayın. Yıkama işleminin ardından ellerini temiz havlu kağıt ile kurulayın. Musluğu ellerinizi kuruladığınız havlu kağıt ile kapatın.” ifadelerini kullandı.

Gazete kale / Burak Çalışkan
 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.