Bonsai Çiçeğinin Anlamı Nedir ?

Çiçekler birden farklı renk ve kokuyla hayatınıza renk katan doğal güzelliklerin başında yer alır. Görünümü ile insanları büyüleyen çiçekler aynı zamanda kendine özel anlamlar da içerir. Bonsai çiçeği de görünümü ve anlamı ile sizi kendine çeken türlerden

  • Kültür Sanat
  • 16 Mart 2021
  • 17:48
Bonsai Çiçeğinin Anlamı Nedir ?

Bonsai çiçeğinin hangi anlamları içerdiğini merak ediyor olabilirsiniz. Genel olarak bonsai çiçeği kendi içinde birden farklı anlama ev sahipliği yapar. Çinlilerden Japonlara geçen bu çiçek türü günümüzde modern bir yetiştirme sanatının ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır.

 

İç mekanlarda ve dış mekanlarda geniş yer kaplayan bonsai çiçeğinin kendilerine has bir felsefesi bulunur. Birden farklı anlama sahip olan bonsai çiçeği en geniş anlamı ile yeryüzü, cennet, insan ve doğa arasındaki uyumu simgeler. Bonsai ağaçları genel olarak  farklı dinlerde birden  farklı anlamla karşınıza çıkar.

 

Bonsai Çiçeği Bakımı

 

Ağaçsı bir görünüme sahip olan bonsai bu yapısının aksine oldukça hassas bir bitkidir. Özen ve özel bir ilgi isteyen bonsai çiçeğinin  budanması, sulanması ve saksı değişimi gibi birçok detayın belli dönemlerden yapılması gerekir. Her çiçek türünde olduğu gibi bonsai çiçeklerinde de dikkat etmeniz gereken bazı bakım rutinleri vardır. İhtiyaç duyulan bakımları yaparak uzun yıllar bonsaiyi koruyabilirsiniz.

 

Yeni başlayanlar için bonsai çiçeğinin bakımı hakkında ipuçları;

 

  • Bonsai bakımında en çok dikkat edilmesi gereken aşama sulama işlemidir. Özellikle belli bir denge isteyen sulama esnasında bonsai çiçeğine ne az ne de çok su vermemeye özen gösterin. Fazla sulama bonsai çiçeğinin kök çürümesine neden olabilir.
  • Bonsai çiçeği ile ilgilenirken belli dönemlerde budama yapmanız gerekir. Özellikle bonsai çiçeğinin kök kısımlarında yer alan yeni dal ve filizlerin budanması oldukça önemli bir adımdır.
  • Budama işlemi yaparak bonsai çiçeğinin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bonsai bakımında saksı değişimi ayrı bir önem taşır. Bu nedenle 2 yılda bir bonsai saksısını değiştirmenizde fayda var.
  • Güneşi seven bonsai ağaçlarını direk güneş ışığı yerine daha gölgeli bir şekilde ışık aldırmanız gerekir.

Tüm bonsai çiçekleri ve merak ettiğiniz diğer ürünler için https://www.tazecicek.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

46444

Mirası paylaşamıyoruz 

Kaba doğum hızımız azalıyor! Kırıkkale’nin nüfusu eriyor!

PERKOTEK Plaka Tanıma Sistemi

Motorinin litre fiyatına 2 lira 50 kuruş indirim

Arıcıların tercihi Kırıkkale

Çılgın Kırıkkaleli 19 saatte 160 kilometre koştu

SIRADAKİ HABERLER