Boğaziçi Üniversitesi’nde Kırıkkaleli rektöre protesto: “Kayyım rektör istemiyoruz!”

Boğaziçi Üniversitesi’nde Kırıkkaleli rektöre protesto: “Kayyım rektör istemiyoruz!”

AK Parti tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Kırıkkaleli siyasetçi Melih Bulu, öğrencilerin tepkisine neden oldu. Öğrenciler “Kayyım rektör istemiyoruz!” yazılı pankartlarla ve çeşitli sloganlarla protesto düzenledi.  Yaşanan olay sonrasında Melih Bulu ismi Twitter’da gündem oldu.

  • Kategori : Gündem
  • 04 Ocak 2021 Pazartesi
  • 18:15

ÖĞRENCİLER “KAYYIM REKTÖR İSTEMİYORUZ” DEDİ
2002-2015 yılları arasında AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı kurucusu ve İstanbul 1. Bölge milletvekilliği aday adayı olan Kırıkkaleli siyasetçi Melih Bulu, AK Parti tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. Bulu’nun atama kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasının hemen ardından ise Boğaziçi öğrencileri atama kararına tepki gösterdi. Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Temsilciliği Kurulu, alınan atama kararını kınadıklarını açıkladı ve Twitter’da ‘#KayyumRektörİstemiyoruz’ etiketiyle de paylaşımda bulundu. Kısa sürede gündeme oturan paylaşım etiketinin ardından Melih Bulu ismi de Twitter’da gündem oldu. 

“1980’LERİN ASKERİ VESAYET REJİMİNDEN SONRA İLK KEZ”
Öte yandan, olaya kayıtsız kalmayan Boğaziçi Üniversitesi’nde görevli öğretim üyeleri, “Kabul etmiyoruz, Vazgeçmiyoruz” başlıklı bir açıklama yaptı. Öğretim üyeleri yaptıkları açıklamada; “1 Ocak 2021 gece yarısı, 1980'lerin askerî vesayet rejiminden sonra ilk kez üniversitemize kurum dışından bir rektör atanmıştır. Bu durum 2016'dan bu yana ağırlaşarak sürmekte olan, rektör seçimlerini ortadan kaldıran antidemokratik uygulamaların bir devamıdır. Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz" ifadelerine yer verdi.

rektor (1).jpg rektor (2).jpg rektor (3).jpg rektor (4).jpg rektor (5).jpg rektor (6).jpg rektor (7).jpg rektor (8).jpg rektor (9).jpg rektor (10).jpg rektor (11).jpg

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.