Babasına karaciğerini verdi 

Kanser nedeniyle karaciğeri alınan baba Azmi Canyurt: "Doktor oğluma, 'Babanın 6 ay ömrü var' demişti, çok şükür 10 yıldır hayattayım. Şükür sağlığım, sıhhatim yerinde. Oğlum bana en mutlu günümü yaşattı"

  • Sağlık
  • 10 Kasım 2022
  • 10:40
Babasına karaciğerini verdi 

OĞLU SAYESİNDE SAĞLIĞINA KAVUŞTU 
Kırıkkale'de 10 yıl önce karaciğer kanseri nedeniyle 6 aylık ömrü kaldığı belirtilen 72 yaşındaki Azmi Canyurt, sağlık çalışanı oğlundan nakledilen karaciğer dokusuyla yaşama tutundu. Canyurt'a 2012 yılında karaciğer kanseri teşhisi konuldu. Nakil olmaması durumunda 6 aylık ömrünün kaldığı söylenen Canyurt'a, oğlu Selami Canyurt'un karaciğerinin yüzde 70'i nakledildi. O döneme kadar sağlık sorunları nedeniyle sıkıntılı bir süreç geçiren Canyurt, oğlu sayesinde sağlığına kavuştu. 


10'UNCU YILA GİRDİM VE ÇOK İYİYİM
Azmi Canyurt, 30 yıl önce bağırsaklarından rahatsızlandığı sırada karaciğerinde de kist tespit edildiğini söyledi. Bağırsak ameliyatı geçirirken karaciğerindeki kistin de alındığını anlatan Canyurt, "Bundan 10 yıl öncede karaciğerimin tamamen iflas ettiğini öğrendik. Babam sirozdan hayatını kaybetmişti. Bize Hepatit B geçmiş, sonra o da Hepatit C'ye çevirmiş. 2012 yılında Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesinde ameliyat edildim ve karaciğerimi tamamen aldılar. Oğlumun karaciğerinden bana nakil yaptılar. Şimdi 10'uncu yıla girdim ve çok iyiyim." diye konuştu.


SAĞLIĞIM, SIHHATİM YERİNDE
"Ameliyattan sonra 'Allah hem bu dünyada hem de ahirette oğlumdan razı olsun' dedim. Bana en mutlu günümü yaşattı." diyen Canyurt, şunları söyledi: "Doktor oğluma, 'Babanın 6 ay ömrü var' demişti, çok şükür 10 yıldır hayattayım. Şükür sağlığım, sıhhatim yerinde. Gerçekten bu duygu anlatılmaz. Çok güzel bir duyguydu. Nakil olmadan önce merdivenleri çıkamazdım, yorulurdum. Şimdi koşa koşa çıkıyorum. Organ bağışıyla ilgili de çok güzel bir şey, can kurtarıyor. Dinimiz de insanlık da buna müsaade ediyor."

NE MUTLU BİZE BABAMIZ BAŞIMIZDA
Selami Canyurt da 10 yıl önce babasının rahatsızlığını öğrendiklerini, büyük üzüntü yaşadıklarını dile getirdi. Babaları için bir şey yapmak istediklerini belirten Canyurt, şöyle konuştu: "Eğer böyle bir şey yapmasaydık babamızı kaybedecektik. Evlat olarak elimizi taşın altına koyduk. Çok sıkıntılı bir süreç geçirdik ama çok şükür babam şu anda sağlıklı. Ne mutlu bize babamız başımızda. Çok güzel bir duygu. Benim de herhangi bir sağlık problemim yok, babam da sağlıklı. Böyle bir şey yapmasak babam 10 yıl önce vefat etmiş olacaktı. Biz 5 kardeşiz, o sırada birisi uzakta askerdi, benim karaciğerim de uydu ve nakil yapıldı. Sonunda güzel bir süreç geçirdik."

Kaynak: AA
 

İlginizi Çekebilir

Yahşihan'da minik dostları için yuva yaptılar 

İlginizi Çekebilir

Annesinin vefatıyla girdiği bunalımdan ahşaptan maketler yaparak kurtuldu

İlginizi Çekebilir

Kooperatiflere intibak bilgilendirmesi

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

15398

MHP teşkilatı seçime hazır!

Gümüş, Gazetekale Gazetesi’nin 1’inci yaşını kutladı

Besicilere çiçek hastalığı uyarısı!

Otomobil ve kamyonet çarpıştı, 1 kişi öldü!

Ronaldo, Al-Nassr’da ilk golünü penaltıdan kaydetti

İnternet haber siteleri için 1 Nisan’da yeni bir dönem başlıyor

SIRADAKİ HABERLER