Anne sütü bebeğin ilk aşısıdır

Anne sütü bebeğin ilk aşısıdır

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, 21 Mayıs Dünya Süt Günü’nün önemine yönelik açıklamalarda bulundu. Ağırtaş, “Bebeğin ilk aşısı anne sütüdür. Dünyaya gelen her bebeğin hayatının ilk saatinde anne sütü ile beslenmeye başlanmasının en temel hakkı” dedi.

  • Kategori : Sağlık
  • 24 Mayıs 2019 Cuma
  • 09:10

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, 21 Mayıs Dünya Süt Günü’nün önemine yönelik açıklamalarda bulundu. Ağırtaş, “Bebeğin ilk aşısı anne sütüdür. Dünyaya gelen her bebeğin hayatının ilk saatinde anne sütü ile beslenmeye başlanmasının en temel hakkı” dedi.

BİR DAMLASI BİLE KIYMETLİDİR

Kolostrum, yeni doğan bebeğin annesinden aldığı ilk süt. Bu süt, anne rahmindeki yaşamından dış dünyaya uyumunda bebeği birçok hastalıktan koruyacak mucizevi bir bileşime sahip. Kolostrumun, bebeğin sağlıklı bir hayat sürmesinde çok önemli rol oynadığına dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “Yükte hafif pahada ağır olan kolostrumun bir damlası bile kıymetlidir. Bebeğin ilk aşısı olarak kabul edilebilir” dedi.

ANNE DEN ALDIĞI SÜT ÖNEMLİDİR

Süt içmeyi teşvik etmek ve öneminin vurgulamak amacıyla her yıl 21 Mayıs Dünya Süt Günü'nde çeşitli etkinlikler düzenleniyor, özellikle de anne sütü konusundaki farkındalığın artırılması amaçlanıyor. Dünyaya gelen her bebeğin hayatının ilk saatinde anne sütü ile beslenmeye başlanmasının en temel hakkı olduğunu söyleyen Ağırtaş, Dünya Süt Günü nedeniyle önerilerde bulundu. Anne sütünün daha bebek doğmadan gebelik sürecinde annenin meme dokusunun emzirmeye hazırlanması ile yapılmaya başladığını, anne memesindeki değişikliklerin ise özellikle gebeliğin ikinci yarısından sonra gözlendiğini aktaran Ağırtaş,, özellikle bebeğin anneden aldığı sütün çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

MUCİZEVİ BİLEŞİME SAHİP KOLOSTRUMDUR

“Bu gelişim ve değişim erken doğan bebekler için de yakalanacak bir şans demek. Bebeğin doğması ile anne memelerinden salgılanan ilk süt bebeği anne rahmindeki yaşamından dış dünyaya uyumunda onu başta çeşitli mikroorganizmalar olmak üzere birçok hastalıktan koruyacak mucizevi bileşime sahip kolostrumdur. ‘Yükte hafif pahada ağır’ olan kolostrumun bir damlası bile kıymetlidir. Bebeğin ilk aşısı olarak kabul edilebilir. Proteinden zengin olan kolostrum özellikle içeriğindeki antikor, bağışıklık faktörü, enfeksiyonlarda mücadele etme yeteneğine sahip hücrelerle yenidoğanın yaşama tutunmasını sağlar. Laksatif özelliği ile bağırsaklardan mekonyum dediğimiz koyu renkli yapışkan dışkının atılmasını kolaylaştırıcı etki gösterir.”

İLK ALTI AY SADECE ANNE SÜTÜ

Anne sütü ile beslenmenin sadece bebeğin fiziksel değil zihinsel ve duygusal gelişimi için de katkı sağladığını, emzirme ile sağlıklı anne-bebek bağlanması sağlanırken, bebeğin güven duygusunun da geliştiğini dile getiren Ağırtaş, “İhtiyaçları annesi tarafından zamanında karşılanan bebekler daha huzurlu ve mutlu olur. Çoğu anneler memelerinde hazır bulunan, ideal ısıda ve ekonomik erişimde olan, bebekleri için özel yapılan bu mucizeyle bebeklerini buluşturmak ister ve gebeliği boyunca bunun hayalini kurar.”

EŞ VE AİLE DESTEĞİ

Bazen istenmeyen olumsuzluklar mesela, bebeğin erken doğumuyla yoğun bakıma alınması gibi veya annenin aşırı kaygılı olmasına bağlı emzirememe bu hayalleri ertelemeyi gerektirebilir. Fakat çoğunlukla bu olumsuzlukların üstesinden gelinebilir. Emzirme konusunda eş ve aile desteği, sağlık profesyonellerinin desteği ve toplum desteği ile bu doğal süreç arzu edilen şekliyle yaşanır. İdeal olarak her bebeğin doğumdan sonra ilk yarım-bir saat içinde emzirilmesi, ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmenin sağlanması ve iki yaş ve sonrasına kadar emzirmenin sürdürülmesidir” ifadelerini kullandı.

 

Anne sütü bebeğin ilk aşısıdır.jpg

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.