284 kişi sağlıklı yaşamı tercih etti 

Her yıl binlerce kişi sigaradan ya hayatını kaybediyor ya da çeşitli hastalıklara yakalanıyor. Uzmanlar, sigaradan uzak durulması gerektiği uyarısında bulunurken toplumda çoğu vatandaş bu uyarıya kulak asmadan sigara kullanmaya devam ediyor. 

  • Sağlık
  • 21 Mart 2023
  • 11:44
284 kişi sağlıklı yaşamı tercih etti 

ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR 
Sağlık camiası, toplumda sigara kullananların sayısını en aza indirmek amacıyla gerekli çalışmayı sahada etkin şekilde uyguluyor. Bu kapsamda çalışma sergileyen Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezi Sigara Bırakma Polikliniği önemli bir rol oynuyor. Hem teorik hem de uygulamalı olarak verilen eğitimler ve yapılan muayeneler sonucunda geçtiğimiz yıl kontrol muayenesi olan 562 hastadan 284 kişi sigarayı bırakarak sağlıklı yaşamı tercih etti. 


AYLARA GÖRE DAĞILIMLARI 
Geçtiğimiz yıl Ocak-Şubat-Mart aylarında 337 kişi başvuru yaptı. Bu aylar içerisinde 205 kişi kontrol muayenesi oldu. 82 kişi sigarayı bırakıp sağlıklı yaşamı tercih ederken 123 kişi ise sigarayı bırakamadı. 2 kişi ise psikoterapi aldı. Nisan-Mayıs-Haziran ayları içerisinde 260 kişi müracaatta bulundu. 125 kişi kontrol tedavisine başladı, ‘gazetekale.com’70 kişi sigarayı bırakırken 55 kişi sigarayı bırakamadı. 12 kişi ise psikoterapi aldı. Temmuz-Ağustos-Eylül ayları içerisinde ilk müracaat olarak 263 kişi başvuru yaptı. 135 kişi kontrol amaçlı muayene edildi. Bu kişilerin içerisinde 76 kişi sigaraya veda etti. 59 kişi ise sigarayı bırakamadı. Bu sayılar arasında 18 kişi psikoterapi alan taraf oldu.


278 KİŞİ BIRAKMAYAN TARAF OLDU
Ekim-Kasım-Aralık aylarında ise 265 kişi başvuru yaptı. Bu süreçte 97 kişi kontrol edildi. 56 kişi sigarayı bırakan taraf olurken 41 kişi ise sigara ile yaşama devam etme kararı aldı. 66 kişi ise psikoterapi aldı. 2022 yılı toplamında 1125 kişi sigarayı bırakmak için ilk başvuruyu yapan kişi oldu. 562 kişi muayeneyi tercih etti. 1 yılda toplamda 284 kişi sigarayı bırakırken, 278 kişi ise sigarayı bırakmayan taraf oldu. 1 yıl içerisinde 98 kişi psikoterapi alan taraf oldu. İlk müracaat ve kontrol hasta sayısı olarak ise toplamda 1687 kişi olarak kayıtlara geçti.

Haber: Burak Çalışkan 

İlginizi Çekebilir

Çiftçilere yüzde 50 hibe destek 

İlginizi Çekebilir

Cumhuriyet şehri 33 yaşında 

İlginizi Çekebilir

Öztürk: “En yüksek oyu alacağız”

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

49632

Doğal afet için çalışmalar yapılıyor 

Yüksek Hızlı Tren, ekonomiye katkı sağladı 

Kurban Bayramı ne zaman? 2023 kurbanlık fiyatları ne kadar?

Türkyılmaz: “Geçmişi sorgulamıyoruz, geleceğe yatırım yapıyoruz”

Kutluca, “Yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz”

Uluslararası pedallar Kırıkkale’de çevrilecek 

SIRADAKİ HABERLER