15 Eylül Dünya Lenfoma Farkındalık Günü

15 Eylül Dünya Lenfoma Farkındalık Günü

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü, ‘15 Eylül Dünya Lenfoma Farkındalık Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Lenfoma’nın lenf sistemi kanseri olduğunu belirten İl Sağlık Müdürlüğü, bu hastalığın her yaştan insanda görülebileceğini belirtti. 

  • Kategori : Sağlık
  • 15 Eylül 2020 Salı
  • 18:18

GENÇLERDE EN SIK RASTLANAN KANSER TÜRÜ
Lenfoma hastalığının türleri, belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bir mesaj yayımayan İl Sağlık Müdürlüğü şu ifadelere yer verdi; “Lenfoma, lenf sisteminin kanseridir. Her yaşta olabilir fakat gençlerde en sık rastlanan kanser türüdür. Genellikle tedavi edilebilir ve pek çok insan teşhisten sonra uzun süre yaşayabilir. Lenfoma, lenf bezlerinde katı tümörlerin oluşumuyla anlaşılır.”

LENFOMA TÜRLERİ NELERDİR?
“Lenfatik kanserler etkilenen lenfosit türlerine göre sınıflandırılır. Lenfomanın iki ana tipi vardır; Hodgkin Tipi Lenfoma ve Hodgkin Olmayan Tip Lenfoma (Non-Hodgkin Lenfoma)”

LENFOMANIN, LENF KANSERİNİN SEBEBİ NEDİR?
“Lenfomaya neyin sebep olduğu her zaman tam olarak bilmemekle birlikte araştırmacılar, lenfomanın ortaya çıkma olasılığını artıran bazı risk faktörlerini belirlemişlerdir. Bunlar, Yaş, Cinsiyet, Ülke ve etnik köken:, Zararlı kimyasallar ve radyasyon, İmmün yetersizlik, Otoimmün hastalıklar ve Enfeksiyon.”

LENFOMA BELİRTİLERİ NELERDİR?
“Belirtiler arasında genellikle lenf bezlerinin ağrısız şişkinliği görülür. Bu şişkinlikler genellikle boyun ve koltukaltı gibi bu bezlerin yüksek miktarda bulunduğu yerlerde olur. Şişkinlik kasık veya karında da olabilir. Bu şişkinlikler genellikle ağrı yapmaz. Bazı insanlarda da vücudun hiçbir bölgesinde şişkinlik görülmez. Lenf bezlerinin aşırı şişmesi dolaşım sistemine baskı yaparak kan dolaşımında soruna yol açabilir. Böylece şişlikler kol ve bacaklara yayılabilir. Ama aşırı şişme her hastada görülmez. Lenf bezleri ve kan damarlarının şişmesiyle sinirler baskıya maruz kalabilir. Bu yüzde el, kol ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma görülür. Ayrıca, bacaklarda ve bileklerde şişkinlik, karın ağrısı ve karında şişkinlik, gece terlemeleri ve ateş, iştah ve kilo kaybı, titreme, normal olmayan kaşıntı, bitkinlik, acı veya normalde olmayan fiziksel his, normal olmayan yorgunluk/enerjide azalma, kronik öksürük, nefes darlığı, bademciklerin şişmesi ve baş ağrısı görülür.”

LENFOMA TEŞHİSİ NASIL KONUR?  HANGİ TESTLER YAPILIR?
“Lenfoma için şu anda aktif bir tarama programı bulunmamaktadır. Fizik muayene ile tüm vücutta ele gelen lenf düğümleri kapsamlı olarak muayene edilmelidir. Biyopsi ile kesin tanı histopatolojik inceleme ile konur. Bu nedenle lenf düğümü büyümesi olan hastalarda lenf düğümünün cerrahi olarak çıkarılması ve histopatolojik incelemenin yapılması gereklidir. Kemik iliği biyopsisi ile Lenfoma tanısı konan her hastaya mutlaka hastalığın evresini belirlemek için kemik iliği biyopsisi de yapılmalıdır. Hastalığın kemik iliği tutulumunun olup olmadığının belirlenmesi uygun tedavi şeklini kararlaştırmada yol göstericidir. Görüntüleme ile anestezi gerektirmeyen çoğu kez ağrısız bir işlemdir. Direkt röntgen grafileri; boyun, toraks, batın ve/veya pelvis bilgisayarlı tomografi incelemesi (BT) çekilmelidir. Kan sayımı ile alyuvar, akyuvar ve kan pulcukları (trombosit) denen farklı kan hücrelerinin sayısının ve görünümünün değerlendirilmesi gerekir. Bu hücrelerde bir bozukluk olması bazen lenfomanın ilk bulgusu olabilir. Biyokimyasal incelemeler ile tümörün karaciğer, böbrek veya vücudun diğer kısımlarını tuttuğunu göstermede bilgi verir.”
 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.