Kırıkkale için limitler değişiyor!

Kırıkkale için limitler değişiyor!
 Haber Merkezi
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Kırıkkale dahil ülke genelinde bütün bankaları yakından ilgilendiren yeni bir düzenleme iletti.

ASGARİ TUTARI ÖDEYEMEZ DURUMA GELDİ

Merkez Bankası'nın sıkılaşma politikaları doğrultusunda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından tüm bankalara kredi kartlarına ilişkin yeni düzenlemelerin iletilmesiyle, Türkiye'deki ekonomik zorluklar ve artan enflasyon sebebiyle birçok vatandaş, kredi kartı borçlarıyla mücadele ediyor. Özellikle son dönemde faiz oranlarının artmasıyla birlikte, birçok vatandaş mevcut kart borcunun asgari tutarını bile ödeyemez duruma geldi.

Bu olumsuz durum karşısında, ekonomide rahatlama sağlamak amacıyla alınan parasal sıkılaşma önlemlerine rağmen, kredi kartı kullanımındaki artış nedeniyle beklenen rahatlama gerçekleşmedi.”

YENİDEN BELİRLENMESİ İSTENDİ

Merkez Bankası'nın kredi kartı nakit avans çekim işlemlerinde ve faiz oranlarında artışa gitmesinin yanı sıra, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından bankalara yeni bir talimat gönderildi. Bu talimatla birlikte, bankalardan kart limitlerinde kapsamlı bir inceleme yapmaları ve limitlerin yeniden belirlenmesi istendi. Ancak, kredi kartı işlemlerindeki artışlar nedeniyle hedeflenen rahatlama sağlanamıyor. Parasal sıkılaşma çerçevesinde, kredi kartı nakit avans çekim işlemlerinde ve faiz oranlarında artışa giden Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, ayrıca kart limitlerinde de değişiklik yapacak.

KART SAHİPLERİNİ BORÇLANMAYA İTİYOR

BDDK mevzuatına göre, bankalar müşterilerine kredi kartı limiti belirlerken belirli kriterlere uymak zorunda. Ancak birçok banka, bu kriterleri aşarak vatandaşlara yüksek limitler sunuyor, bu da kredi kartı sahiplerini fazla borçlanmaya itiyor. Çoğu bankanın mevcut kanunlara aykırı bir şekilde vatandaşlara aylık gelirlerinin çok üzerinde kredi kartı limiti verdiği göz önüne alındığında, bu adımın milyonlarca vatandaşın lehine olduğu düşünülüyor. BDDK, bu duruma müdahale ederek bankalara yeni bir talimat gönderdi. Bu talimatla birlikte bankaların kart limitlerini yeniden gözden geçirip, uygun hale getirmeleri isteniyor. Bu uygulama ile milyonlarca vatandaşın kart limitlerinin düşürülmesi bekleniyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.