Kırıkkale Belediyesi’nden su açıklaması

Kırıkkale Belediyesi’nden su açıklaması
Kırıkkale’nin bazı noktalarında musluklardan akan suda koku olduğu şikayetleri üzerine Kırıkkale Belediyesi, konuya ilişkin açıklama yaptı.

KOKUNUN KAYNAĞI YOSUNLAŞMA
Kırıkkale’nin farklı noktalarından musluklardan akan sularda koku ve tat değişikliği yaşandı. Değişikliği fark eden vatandaşlar ise Kırıkkale Belediyesi’ne şikayette bulundu. Durumu araştıran Kırıkkale Belediyesi ise söz konusu kokuya ilişkin açıklama yaptı. Koku ve tat değişiminin kaynağının yosunlaşma olduğunu belirten Kırıkkale Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, “Şehrimizin tamamında olmamak ile birlikte kısmi mahallerde musluklardan akan suda koku olduğu yönünde tarafımıza şikâyetler gelmesi sebebiyle bir açıklama yapma gereği duyulmuştur. Sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, özellikle kurak geçen kış ayı nedeniyle şehrimize su temin etmiş olduğumuz Kesik Köprü Barajı’nda yosunlaşma oranlarında artış olduğu gözlenmektedir. Bu durumun; tesislerimizde üretilen suyun kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan kalitesine olumsuz bir etkisi olmamakla birlikte, bahse konu durum, koku, tat gibi estetik parametrelerde değişkenliğe sebep olabilmektedir.”

SU KULLANIMINA ENGEL VERİYE RASTLANMADI
“Şikâyete konu olan bölgelerden gerek belediyemiz ekiplerince gerekse İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerimizce sürekli numuneler alınmakta ve analizler yapılmaktadır. Türk standartları ve uluslararası standartlar (Dünya Sağlık Teşkilatı, Çevre Koruma Ajansı, Avrupa Birliği) çerçevesinde yaptığımız analizler neticesinde, suyun kullanılabilirliğine engel olacak hiçbir veriye rastlanılmamaktadır.” 

KISA SÜRE İÇERİSİNDE SONA ERMESİ BEKLENİYOR
“Sıcaklıkların ve su tüketiminin oldukça yükselmeye başladığı bu günlerde ekiplerimiz her zamankinden daha fazla gayret ve özen ile çalışmalarını sürdürmekte, Kırıkkale’mize düzenli ve kesintisiz olarak sağlıklı suyu ulaştırmak için tedbirlerini almaktadır. Musluk sularında ki koku depolarımızda yaptığımız ilave klorlama/dezenfeksiyon işlemi ile kısa sürE içerisinde sona ermesi beklenmektedir.”

Haber: Burak Çalışkan
 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum