Her 40 saniyede bir kişi intihar ediyor 

Her 40 saniyede bir kişi intihar ediyor 
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Dünya genelinde her yıl ortalama 800 bin kişi intihar ederek yaşamına son veriyor. Bu değerler kabaca hesaplandığında her 40 saniyede 1 kişinin intihar ettiği sonucunu ortaya koyuyor.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR 
İl Sağlık Müdürlüğü, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda intiharların önlenmesine yönelik özverili çalışmalarını ve eğitimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda müdürlük tarafından  ‘10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü’ nedeniyle açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi; Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası İntiharı Önleme Derneğinin bir girişimi olarak 2003 yılından bu yana dünyada intihar olgusu konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla 10 Eylül tarihini Dünya İntiharı Önleme Günü olarak ilan etmiştir.”

1 İNTİHARDAN 135 KİŞİ ETKİLENİYOR 
“Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Dünyada her yıl ortalama 800.000 kişi intihar nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Bu değer kabaca her 40 saniyede 1 ölüm demektir. Kaybedilen her hayat birinin eşini, çocuğunu, ebeveynini, arkadaşını veya meslektaşını temsil etmektedir. Her bir intihar yaklaşık 135 kişinin bu durumdan yoğun bir şekilde etkilenmesine neden olmaktadır. Bu, tüm dünyada her yıl intihar davranışı ile derinden etkilenen 108 milyon insana denk gelmektedir.”

KENDİ DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ
“Toplumun bir üyesi olarak, çocuk, ebeveyn, arkadaş, meslektaş veya komşu olarak kişilerin hayatında bir fark yaratabilirsiniz. İntihar davranışını önlemek için her gün yapabileceğiniz birçok şey var. Örneğin her fırsatta konuyla ilgili farkındalığı arttırabilir, intihar nedenleri ve intihar amaçlı uyarı işaretleri hakkında kendinizi ve başkalarını eğitebilir, çevrenizde sıkıntı yaşayanlara şefkat gösterebilir, yine kendi çevrenizdeki kişilerin intihar, intihar davranışı ve ruhsal sağlık sorunları ile ilgili ön yargılarını onlara fark ettirebilir, kendi deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

KİŞİNİN SORUNLARINI PAYLAŞIN 
“İntiharın işaretlerini ve intihar hakkındaki gerçekleri bilmek intiharı önlemede işimize yaramaktadır. Eğer tanıdığınız bir kişi, Ölmek istediğinden ya da acılarından kurtulma arzularından bahsediyorsa. İnternetten veya çevresinden silah, ilaç vs. gibi intihar araçlarını araştırıyorsa. Değerli eşyalarını dağıtıyor, vasiyet hazırlıyor veya çevresindekilerle vedalaşıyorsa. Kendi içine çekiliyor veya kendini tecrit ediyorsa. Başkalarına ya da hayata yük olmaya başladığından bahsediyorsa. Öfkeli davranışlar sergiliyor veya intikam duygularından bahsediyorsa. Umutsuzluktan veya yaşamak için bir sebebi olmadığından bahsediyorsa
Sonuçlarını hesap etmeden canını tehlikeye atıyorsa. Alkol ya da madde kullanımında artış varsa intihar riski taşıyor olabilir.”

YARGILAMADAN DİNLEMEK FARK OLUŞTURABİLİR
“Eğer bir kişinin intihar düşüncesi olduğuna inanıyorsanız bunu kişiyle konuşmaktan korkmayın. Yargılamadan, sevecen ve basit bir biçimde kendine zarar verme düşüncesi olup olmadığını sorun. İntihar girişiminde bulunmuş kişiler genellikle ölmek istemediklerini bunun yerine birinin kendilerine müdahalede bulunup onları durdurmasını istediklerini belirtirler. Çoğu, umutsuzluklarını hisseden ve onlara iyi olup olmadığını soran birilerini aradığını söyler. Nazik bir söz söylemek ve yargılamadan dinlemek fark oluşturabilir” ifadesine yer verildi.

Haber: Burak Çalışkan 

 
 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.