Yahşihan’ın domatesleri 7 ülkeye ihraç olacak 

Yahşihan Belediyesi üretkenlik adına yapmış olduğu çalışmalarına tüm hızla devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda ilçeye domates kurutma alanı kuracağının müjdesini veren Başkan Türkyılmaz, İlk çalışmalara Kızılırmak Nehri kıyısındaki 60 dönüm araziye 150 bin adet domates fidesi dikerek başladıklarını belirtirken, çiftçilere 1,5 milyona yakın domates fidesi dağıtacaklarını söyledi.

  • Güncel Haberler
  • 24 Mayıs 2022
  • 17:59
Yahşihan’ın domatesleri 7 ülkeye ihraç olacak 

EV HANIMLARINA İŞ İMKÂNI
Yahşihan Belediyesi Üretkenlik adına yapmış olduğu çalışmalarına tüm hızla devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda ilçeye domates kurutma alanı kuracağımızın müjdesini veren Başkan Türkyılmaz, İlk çalışmalara Kızılırmak Nehri kıyısındaki 60 dönüm araziye 150 bin adet domates fidesi dikerek başladıklarını belirtirken, çiftçilere 1,5 milyona yakın domates fidesi dağıtacaklarını söyledi. Tarımda devamlılığı sağlamak adına çiftçilerin tarlalarını atıl durumundan çıkarıp kazanç elde etmeleri ve vatandaşlara iş istihdam alanı yaratmak amacıyla güzel bir projeye imza atan Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz,  Asya Sara Anonim Şirketi ile ortaklaşa Yahşihan ilçesine domates kurutma tesisi kuracaklarını söylemişti. Kurutulduktan sonra yurt dışına ihraç olacak olan domateslere Yahşihan Belediyesi mahsulleri çiftçilerden alma garantisi de sunuyor. Bu projeyle üretim aşamasında hâlihazır iş sahibi olmayan vatandaşların yanı sıra özellikle çalışmak isteyen ev hanımlarına iş imkânı sağlanacak.

150 BİN DOMATES FİDESİ TOPRAKLA BULUŞTU
Mevsimlik işçilerin de çalıştığı tarlada, ilçedeki çalışmak isteyen kadınlara da iş istihdamı sağlanıyor. Yaklaşık 2 ay sonra hasadı yapılması planlanan domatesler, kurulan tesiste kurutulacak. Proje ortağı Asya Sara Anonim Şirketi ile aracılığıyla da başta Çin, Polonya, Almanya, Finlandiya, Hollanda, Katar, İtalya gibi ülkelere ihracat edilecek. Domates kurusu projesi sayesinde de çiftçiler ekonomik kazanç sağlayacak. Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz yapmış olduğu açıklamada, “Üretken belediyecilik adına yaptığımız çalışmalarımızda ilçemize domates kurutma alanı kuracağımızın müjdesini vermiştik.” 

1,5 MİLYONA YAKIN DOMATES FİDESİ DAĞITILACAK 
“İlk çalışmalarımıza Kızılırmak Nehri kıyısındaki 60 dönüm araziye 150 bin adet domates fidesi dikerek başladık. Yaklaşık 2 ay sonra hasadını yapmayı planladığımız domatesleri kurutma işlemine başlatıp 7 ülkeye ihraç edeceğiz. Projemiz sayesinde çiftçilerimiz ekonomik kazanç, kadınlar iş istihdamı sağlayacak. Ayrıca ilçemizde ve ilimizde bulunan tüm çiftçilere ise Asya Sara Anonim Şirketi firması ile beraber 1,5 milyona yakın domates fidesi dağıtacağız. Hayırlı uğurlu olsun. Bu sene de üretip kuruttuğumuz domatesleri 6 bin haneye 100’er gram paketlenmiş şekilde dağıtacağız. Şimdiden projemizin ilimize ve ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Haber: Burak Çalışkan 
 

İlginizi Çekebilir

Sokak köpeklerinin yaraladığı su samuru tedavi edildi

İlginizi Çekebilir

Yahşihan’da karla mücadele 

İlginizi Çekebilir

Enerjisa harekete geçti, direkler kaldırıldı!

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

24644

Kaba doğum hızımız azalıyor! Kırıkkale’nin nüfusu eriyor!

PERKOTEK Plaka Tanıma Sistemi

Motorinin litre fiyatına 2 lira 50 kuruş indirim

Arıcıların tercihi Kırıkkale

Çılgın Kırıkkaleli 19 saatte 160 kilometre koştu

Vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonu başladı 

SIRADAKİ HABERLER