Telefoncu: “Helal gıda İslam’ın bir emridir” 

Kırıkkale'de Millî Eğitim Müdürlüğü, Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) ile Kırıkkale Pastacılar Aşçılar Kebapçılar Derneği (KIPAKDER) iş birliği ile helal belgelendirme ve helal gıda bilgilendirme semineri düzenlendi.

  • Güncel Haberler
  • 10 Eylül 2022
  • 13:58
Telefoncu: “Helal gıda İslam’ın bir emridir” 

SEKTÖREL YELPAZEYE HİTAP ETMEKTE
İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen seminerde konuşan Millî Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu, dünyada yaşayan yaklaşık 1.9 milyar Müslüman nüfusun helal ürün ve hizmetlerin belgelendirilmesine ilişkin ilgi ve talebin giderek artığını söyledi. Tüketilen gıdaların insan sağlığı açısından hijyenik olması gerektiğine de dikkat çeken Telefoncu, "Helal kavramı günümüzde sadece gıda ürünleri ile sınırlı kalmamakta finans, tekstil, eczacılık, ürünleri, kozmetik lojistik ve turizm gibi oldukça geniş bir sektörel yelpazeye hitap etmektedir. Helal kavramının ürünlerin üretiminden tüketiciye ulaşana kadar her aşamada sağlıklı hijyenik ve kaliteli olma özelliklerini de içermesi bu alandaki farkındalığın artarak devam edeceğinin de bir göstergesidir. 

HERKES BU KURALA DİKKAT ETMELİ 
Bu bağlamda yurt içinde ve dışında helal akreditasyon alanında faaliyette bulunmak, uluslararası platformlardaki helal akreditasyon çalışmalarında ülkemizi temsil etmek ve yürütülen çalışmaların öncülüğünü üstlenmek üzere Türkiye'de helal akreditasyon hizmeti sunma yetkisine haiz tek kurum Helal Akreditasyon Kurumudur. Helal gıda dünyada ve ülkemizde her geçen gün önemi artan bir kavram, dinimizde de yenilmesine içilmesine izin verilen ürünler helal olarak bilinmektedir. Helal gıda insan ve toplum sağlığına uygun yaşam tarzının bir gereği ve İslam dininin bir emridir." dedi.

TÜKETİCİ ÖNCELİĞİ HALİNE GELDİ
Telefoncu, helal belgeli ürün ve hizmetlerin helal olmalarının yanı sıra temiz ve sağlıklı olmaları sebebiyle de sadece Müslümanlar tarafından değil, tüm insanlık tarafından aranılan ve tercih edilen bir tüketici önceliği haline geldiğini de sözlerine ekledi. Seminerde Helal Akreditasyon Dairesi Başkanvekili Erdem Başdemirci de, HAK'ın faaliyetleri, görev ve yetkileri konularına dair diğer detaylar hakkında bilgiler verdi. Mühendis Ayşe Merve Özdemir ise, konu ile ilgili katılımcılara bilgilendirme sunumu yaptı. Seminer, diğer konuşmaların ve katılımcıların konu ile ilgili soruların cevaplandırılmasının ardından son buldu. Seminere Telefoncu ve Başdemirci'nin yanı sıra Kıpakder Başkanı Özgür Dönmez, Millî Eğitim Şube Müdürü Dursun Karakuş ile okul yöneticileri, öğretmenler, dernek üyeleri ve diğer davetliler katıldı. 

Haber: Ahmet Gökdemir 
 

İlginizi Çekebilir

Gazetecilik bölümü yeniden açıldı 

İlginizi Çekebilir

Öğrenciler masal saatinde Anadolu masallarını öğreniyor 

İlginizi Çekebilir

Ders kitapları ve yardımcı kitaplar öğrencileri bekliyor

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

98888

HIV enfeksiyonu yayılmaya devam ediyor

Millet bahçesinin açılışına çok az kaldı

Kontrolden çıkan otomobil iş yerine girdi!

Park halindeyken yanan otomobil kullanılamaz hale geldi

Geleceğin meslekleri

Fikret Karabudak Stadyumu yenilenecek

SIRADAKİ HABERLER