Rektör Aslan: “Büyük bir medeniyetin mensubuyuz”

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, Ağrı İl Kültür Merkezinde Ağrı Fen Lisesi Öğrencilerine "Kültür Mirasımız, Gelecek Tahayyülümüz" konulu konferans verdi. Konferansa Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, öğretmenler, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

  • Eğitim
  • 24 Eylül 2022
  • 12:45
Rektör Aslan: “Büyük bir medeniyetin mensubuyuz”

BİLİMSEL GELİŞMENİN EN ÖNEMLİ SEBEPLERİ
Aslan, konferansta Prof. Dr. Fuat Sezgin ve eserleri ile İslam Bilim ve Medeniyeti’nin dünya bilim ve medeniyetine katkılarını, Müslümanların bilimde gelişme göstermelerinin nedenlerini, yüksek teknolojili ürünler üretmenin önemini öğrencilere anlattı. Medeniyetimizdeki devlet adamlarının bilimsel faaliyetlere, bilim insanlarına saygı göstermesinin ve büyük destek vermesinin bilimsel gelişmenin en önemli sebeplerinden biri olduğunu ifade eden Rektörümüz, dinimizin bilimsel faaliyetlere ve öğrenmeye teşviki, dini ilimlerin yanında müspet ilim alanlarında da çalışmalar yürütülmesinin bilimsel ve teknolojik gelişime katkı sağladığını söyledi.

GERİDE 17 CİLT ESER BIRAKTI
Geçmişte ve günümüzde yapılmış bilimsel, teknolojik çalışmalarımızdan örnekler veren Aslan, öğrencilere medeniyetimizin bilim insanlarına ve onların eserlerine bakarak ilham almalarını ve öğrencilik vazifesini en iyi şekilde yerine getirmelerini tavsiye ederek, “Fuat Hocamız hep ‘Acaba bizim medeniyetimiz dünya medeniyetine bir şey kazandırdı mı?’  sorusu üzerinde durdu ve geride 17 cilt eser bıraktı. Hocamız,  bilim tarihinin Hz. Adem’den başlayıp günümüze kadar gelen bir süreç olduğunu ve buna bütün medeniyetlerin katkısı olduğunu söylüyor. Bu ifadeler batının bilim tarihi jargonunu kökten değiştiren bir şeydir. Onlar ne diyor? Eski Yunan var bir de Rönesans’tan sonraki gelişme var.” 


BİZLER BİLİM İNSANLARI YETİŞTİRDİK
“Hocamız bunun böyle olmadığını söyleyip taşları yerinden oynattı. Fuat Hocamız, hayatını medeniyetimizin dünyaya kazandırdığı bilimsel, kültürel ve insani değerleri gün yüzüne çıkarmaya adadı. Siz gençler, büyük bir medeniyetin mensubu olduğunuzu unutmayın ve bunu söylemekten çekinmeyin. Bizler bilim insanları yetiştirdik, çeşitli kurumlar ve üniversiteler kurduk. Geçmişten günümüze Biruni, Farabi, Ali Kuşçu, İbnül Heysem, Meryem el Usturlabi, El Cezeri, Vecihi Hürkuş, Aziz Sancar, Burçin Mutlu Pakdil gibi önemli çalışmalara imza atmış birçok mucit ve bilim insanlarımız var” dedi.


BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ÜRETİM SÜREÇLERİ
Aslan, geçmişimizde uçak ve araba üretimi gibi teknolojik hamlelerimiz engellense de günümüzde milli gemimizi, tankımızı, insansız hava aracımızı, helikopterimizi, uydumuzu üretecek seviyeye geldiğimizi belirtti. Gençlerin bilimsel ve teknolojik üretim süreçleri ile Ar-Ge çalışmaları içinde bulunma gayreti gösterdikleri ölçüde Türkiye’yi daha iyi noktalara taşıyabileceğimizi ifade etti. Konferans sırasında sorularına en hızlı cevap veren öğrencilere kitap hediye eden Rektör Aslan, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek’e “Piri Reis’in Haritası” adlı kitabı hediye etti. Hasan Kökrek, konuşmaları dolayısıyla Rektör Aslan’a teşekkür ederek tablo hediye etti. Konferans toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.


Haber: Ahmet Gökdemir
 

İlginizi Çekebilir

Rektör Aslan: “Büyük bir medeniyetin mensubuyuz”

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

74814

HIV enfeksiyonu yayılmaya devam ediyor

Millet bahçesinin açılışına çok az kaldı

Kontrolden çıkan otomobil iş yerine girdi!

Park halindeyken yanan otomobil kullanılamaz hale geldi

Geleceğin meslekleri

Fikret Karabudak Stadyumu yenilenecek

SIRADAKİ HABERLER