Pekuz: “Eğitim çalışanlarının umudu olmaya devam ediyoruz”

Memur Sen ve Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Yasin Pekuz, eğitim gündemi, alanda karşılaşılan güçlükler, çözüm bekleyen sorunlar ve sendikal çalışmalar hakkında bilgi verdi.

  • Eğitim
  • 28 Mart 2022
  • 15:48
Pekuz: “Eğitim çalışanlarının umudu olmaya devam ediyoruz”

ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATTIK 
15 Mayıs mutabakat sürecinde yapılması gereken çalışmaların da ele alındığı toplantıda konuşan Pekuz, kuruldukları tarihten günümüze, aradan geçen 30 yılda hak, emek ve özgürlük için mücadele verdiklerini belirterek, “Örgütlü olmanın gücüyle; özgürlük alanlarının genişletilmesi, yasakların kaldırılması, çalışma hayatında şartların iyileştirilmesi, angarya hükmündeki iş ve işlemlere son verilmesi, çözülmez sanılan sorunların çözülmesi, eğitim çalışanlarının haklı beklentilerinin karşılanması gibi konularda başarılar elde ettik, büyük işlere imza attık. Yetkili olduğumuz günden bugüne eğitim çalışanlarının her zaman güvencesi ve hep umudu olduk” dedi.


ARZULANAN MENZİLE VARACAĞIZ
“İşyeri temsilcilerinin her kurumda varlığını hissettiren çabaları, ilçe temsilcilerinin insan odaklı hizmet sendikacılığını sahaya yansıtan emekleri, şubelerin yetkili sendika olmanın hakkını veren faaliyetleri sayesinde her yıl daha da güçlendiklerini ifade eden Pekuz şöyle devam etti: “Bizim için, her çözülen sorun bir sürecin bitmesi değil, hak için, adalet için, emek mücadelesi için yeni bir başlangıcın habercisi olmuştur. Geçmişte yaptıklarımızla güven veriyor, eğitim çalışanlarının umudu olmaya devam ediyoruz. Eğitim çalışanlarının şu anki sorunlarının ve beklentilerinin farkındayız. Bunları çözmek için sahada da masada da elimizden geleni yapacağız. Er ya da geç arzulanan menzile varacağız.”


İVEDİLİKLE ADIM ATILMALIDIR
“Son yıllarda çok sayıda okul yapılmasına, yeni derslikler açılmasına rağmen, özellikle geçici koruma altındaki yabancıların ve mültecilerin yoğun olduğu yerlerde yeni okullara ve öğretmenlere ihtiyaç olduğunu kaydeden Pekuz, “İhtiyaç duyulan yerlerde okul yapılmalı, öğretmen açığı bulunan okullara atama yapılmalıdır. Bunun yanı sıra, eğitim çalışanları zor şartlar altında çalışmaktadır. Çalışma şartlarının iyileştirilmesi konusunda ivedilikle adım atılmalıdır. Tüm eğitim kademelerinde öğrenme ortamlarının niteliğiyle ilgili yaşanan sorunların çözülmesi için eğitim kurumlarına daha fazla inisiyatif tanınmalı, okul güvenliği ve temizliği başta olmak üzere, belirlenmiş nesnel kıstaslar doğrultusunda Bakanlık bütçesinden okullara kaynak ayrılmalıdır” şeklinde konuştu. Pekuz, öğretmen istihdamında zorluk çekilen veya görev sürelerinin ülke ortalamasının altında kaldığı kalkınmada öncelikli/az gelişmiş bölgelerde görev yapan öğretmenlere ilave özlük hakları ve teşviklerin verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


Haber: Burak Çalışkan 
 

İlginizi Çekebilir

Ödülde sınır kaldırılmalıdır

İlginizi Çekebilir

Pekuz, “Hiçbir güç tam bağımsız Türkiye’nin yolunu kesmeyecek!”

İlginizi Çekebilir

Mazeret tayini için muvafakat  verilmemesi hukuka aykırıdır

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

38369

Ağzınız soğan koksun korkmayın!

Cipsin içerisinden fare çıktı!

Unutulmaz şarkıların sanatçısı Ertan Erşan

Aslan: “Kırıkkale Üniversitesi hedeflerine başarıyla ilerliyor”

Hafızlık Kuran Kursu’nun yüzde 90’ı tamam 

İç Anadolu’nun en kapsamlı Bilim Merkezi, Kırıkkale’de 

SIRADAKİ HABERLER