Özgürlük ve adalet için mücadele etti

Özgürlük ve adalet için mücadele etti

​​​​​​​Mısır’ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin, hayatını kaybetmesi sonrasında AK Parti Kırıkkale İl Başkanlığı tarafından basın açıklaması yapıldı.

  • Kategori : 3. Sayfa
  • 18 Haziran 2019 Salı
  • 16:40

İnsan Hakları Başkanı Gamze Kıratlı, “Mursi, ömrü boyunca özgürlük ve adalet için mücadele etti” dedi.

ASLA UNUTULMAYACAKTIR

Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de AK Parti İl Başkanlığı tarafından mahkeme salonunda hayatını kaybeden Mısır’ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için basın açıklaması yapıldı. Toplantıya;  AK Parti İnsan Hakları Başkanı Gamze Kıratlı, İl Başkan Yardımcısı Arap Ali Cengiz, Gençlik Kolları Başkanı Emre Altunçanak ile partililer katıldı.

CUNTA ZİHNİYETİYLE DEVRİLMİŞTİR

Açıklamayı yapan Kıratlı, şu ifadelere yer verdi; “Mısır’ın siyasi tarihinde ilk kez demokratik seçimlerle Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mürsî, özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürümüştür. İnandığı dava uğruna ömrünü adayan Mürsî, Mısır halkı için verdiği insanlık mücadelesinde zalim bir cunta zihniyetiyle devrilmiştir. 2013 Temmuz’unda kanlı bir darbe ile iktidarı ele alan Abdülfettah es-Sisi, kan ve gözyaşı üzerine kurduğu iktidarını yine kanla beslemiştir.”

VAHŞİ İDAMLARI GÖRMEZDEN GELMİŞTİR

“Uluslararası hukuku ve insan haklarını yok sayarak Mısır halkını baskı altına alan zalim Sisi, masum insanları acımasızca katletmiştir. 21. yüzyılın Firavunu Sisi, darbeyle elde ettiği iktidarı süresince yüzlerce kişiyi idam etmiştir. Başta Amerika olmak üzere bazı Batı ülkeleri, maddi ve ideolojik çıkarları uğruna Mısır’da, darbe rejiminin insanlık dışı uygulamalarına karşı sessiz kalarak; işkenceleri, haksız yargılamaları ve vahşi idamları görmezden gelmiştir” dedi.

İSLAM DÜNYASININ SUSKUNLUĞU

“2357 gündür Mısır zindanlarındaki direniş destanını sürdüren Muhammed Mürsî, zalimlerin mahkemesinde şehadete yürümüştür. “Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma!” (İbrahim, 42) diye buyuran bir dinin mensupları olarak bu süreçte bizleri en derinden yaralayan İslam dünyasının suskunluğu olmuştur.  Barbar Sisi’ye karşı dur diyen tek dünya lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. İnancımızın gereği ve liderimizin dik duruşuyla Mısır’da insan haklarının hiçlenmesini kabul etmedik, etmeyeceğiz.  Biz, Mürsî’nin verdiği onurlu mücadelesinin ve şehadetinin şahidiyiz. İnsanlık, zulme direnenleri ve zulmeden zalimleri unutmayacaktır”

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.