MHP’li Öztürk Kırıkkale’nin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı

MHP’li Öztürk Kırıkkale’nin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı

Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, Kırıkkale’nin çözüm bekleyen sorunlarını dile getirdi.

  • Kategori : Siyaset
  • 10 Temmuz 2020 Cuma
  • 16:27

KIRIKKALE’DE REKOLTE DÜŞÜK, ÇİFTÇİLERİN BORÇLARI ERTELENSİN
TBMM’deki konuşmasında hasat dönemi olması nedeniyle öncelikle Kırıkkaleli çiftçilerin sorunlarına değinen milletvekili Öztürk; “ Orta Anadolu’nun tam merkezinde yer alan; kalbi temiz, yüreği sıcak, mert ve çalışkan hemşerilerimizin çözüm bekleyen talepleri bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 440 bin ton hububat elde edilen arazilerimizde, bu yıl aşırı yağışlar ve doğal afetler ve de 65 yaş üstü çiftçilerimizin pandemi nedeniyle tarlalarına bakım verememeleri sonucunda rekolte düşük kalmıştır. Bu bakımdan Kırıkkale’de; ilgili Bakanlık ve bankalar tarafından biran önce çiftçimizin, köylümüzün mevcut borçlarının ertelemesi ve yapılandırılması sağlanabilmelidir. Önümüzdeki ekim süreci için de, her bir çiftçimize tohum, gübre gibi yardımlar verilmeli, girdi maliyetleri de düşürülmelidir.” dedi.

KIRIKKALE’YE CÜZDANLARA YANSIYACAK YENİ YATIRIMLAR GELMELİ
Kırıkkale’nin cazibe merkezi haline gelmesi gerektiğini özellikle vurgulayan MHP’li Öztürk; TBMM konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Kırıkkale için sürekli olarak önlem geliştirilmesini istediğimiz bir diğer konu da işsizliktir. Yetersiz yatırımlar nedeniyle; Kırıkkale'de işsizlik %15’leri, genç işsizlik ise %25’leri aşmış durumdadır. Kırıkkale’nin cazibe merkezi haline gelebilmesi için Kırıkkalelilerin cüzdanlarına yansıyacak, yeni yatırımlar özendirilmeli, daha fazla teşvik ve destek sağlanmalıdır. Burada devletimizin; Kırıkkale’de atıl duran yatırımları canlandırması, 5. Bölge teşvik sisteminde olan Kırıkkale’yi 6. Bölgeye çekmesi, savunma sanayi yatırımlarında Kırıkkale’yi cazibe merkezi haline getirecek yeni destek, imkân ve teşvikleri hayata geçirmesi çok ama çok önemli bir beklentimizdir. Yine Kırıkkale’de faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi yerli ve yabancı yeni yatırımcılar getirebilmek için özel teşvik kapsamına alınmalı, Keskin OSB’nin de doğalgaza kavuşturulmalıdır. OSB’lerde sık yaşanan elektrik arızalarının önüne geçilerek, elektrik fiyatları girişimcilerimizin lehine sübvanse edilmelidir. Tam bu noktada; Kırıkkale’nin Ahiler Kalkınma Ajansı’ndan daha fazla destek görmesi gerektiğini de belirtmek isterim.” diyerek, Kırıkkale’nin her alanda atılıma hazır olduğunu savundu.

ESNAFIMIZ BAŞ TACI OLMALI
Pandemi sürecinde Kırıkkaleli esnaf ve sanatkârın ciddi mağduriyetler yaşadığını belirten Öztürk; “ Bugün kahveci ve şoför esnafımızdan tutun da, ekmek teknelerini genelgeyle veya iş azlığından dolayı uzun süredir kapatarak, evinde kalan diğer esnafımızın ödemekle yükümlü olduğu borçları gecikmişken, son ödeme tarihleri geçmiş ödemeleri bulunmaktadır. Bu bakımdan; esnaf ve sanatkârımıza yönelik; bir yılı geri ödemesiz olmak üzere, uzun vadeli faizsiz kredi desteği sağlanabilmeli, verilecek kredilerde; sicil kayıtları bir defaya mahsus temizlenmeli, bürokratik işlemler azaltılmalı, esnaftan istenen teminatlar kaldırılabilmelidir.” dedi.

SORUN VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ TEK TEK SAYDI
TBMM’deki konuşmasında süre darlığı nedeniyle Kırıkkale’nin tüm sorunlarına değinemediğini de belirten MHP’li Öztürk; “Kırıkkalemiz’de halen bir devlet tiyatrosu dahi bulunmamaktadır. Onlarca tarihi ve kültürel mirasımız, camimiz var. Bu bakımdan Kültür ve Turizm Bakanlığımız’ın biran önce harekete geçerek, gecikmiş yatırımlarını hayata geçirmelidir. Ayrıca çeşmelerinden akan suyu halen içme suyu olarak kullanamayan Kırıkkale halkının içme suyu, hem sağlık hem de içilebilirlik açısından en iyi noktaya getirilebilmelidir. Kırıkkale’nin devam eden katı atık sorunu çözüme kavuşturularak, çevre ilçelerin muhtelif alanlara katı atık dökmeleri engellenmelidir. Kırıkkale- Ankara arası banliyö seferleri biran önce tekrar başlatılmalı, tren seferlerini kullanan hemşerilerimizin mağduriyetleri giderilmelidir. Bahşılı-Kulu-Konya yolu biran önce yapılarak hizmete açılmalıdır. Hastanelerimizde eksik olan branş doktorları için ivedi bir şekilde uzman doktor ataması yapılarak, eksik ve yetersiz kalan araç ve gereçler tamamlanmalıdır. Yine ilimizde bulunan köy camileri imam eksiği de bir an önce giderilmelidir. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu çalışanlarımızın aylıkları hak ettikleri seviyeye yükseltilmeli ve kadroya geçemeyen çalışanlarımızın kadro talebi karşılanmalıdır.” diyerek, Kırıkkale için tüm Bakanlara TBMM’den seslendiğini ve kayıtsız kalınmadan, mevcut sorunların biran önce çözümlenmesini istedi.
 

wwcom@www
Irfan Altin l

MHP il teşkilatında kirikkaleli ülkücü şehitlerin resimleri neden yok


YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.