Kırıkkale'de çobanlık yapan öğrenci yeniden eğitime kazandırıldı

Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülen "Eğitimle Yeniden Buluşma" projesi kapsamında, Kırıkkale'de çobanlık yapan 17 yaşındaki genç eğitime dahil edildi.

  • Eğitim
  • 19 Ocak 2023
  • 12:45
Kırıkkale'de çobanlık yapan öğrenci yeniden eğitime kazandırıldı

TELEFONCU, AİLEYİ İKNA ETTİ
Proje doğrultusunda kentte çeşitli nedenlerle eğitim ve öğretimin dışında kalan öğrenciler yeniden sistem içerisine alınıyor. İl Milli Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Süreyya Kılıç ve yetkililer, ortaokulun ardından 3 yıldır eğitime devam etmeyerek köyünde çobanlık yapan Resul Aktepe ve ailesini ziyaret etti. Tekrar okula başlaması konusunda Aktepe'yi ikna eden Telefoncu, öğrenciye ders kitapları, çanta ve forma hediye etti. Ayrıca, öğrencinin açık liseye kaydı yapıldı. Telefoncu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakanlığın başlattığı "Eğitimle Yeniden Buluşma" projesi çerçevesinde, Kırıkkale'de tüm çocukların eğitime dahil olması için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

EĞİTİME DEVAM EDEMEYEN 313 ÇOCUK VAR
Kırıkkale'de orta öğretimde okullaşma oranının yaklaşık yüzde 98'lerde olduğunu anlatan Telefoncu, şöyle konuştu: "Temel eğitimde ise bu oran yüzde 99'larda. Kırıkkale'de zorunlu eğitim çağında olup çeşitli nedenlerle eğitime devam edemeyen 313 çocuğumuz olduğunu tespit ettik. Bu çocukların eğitim ve öğretimin içerisine alınması için kapı kapı, köy köy geziyoruz. Hedefimiz, zorunlu eğitim çağında olup, öğrenimine devam edemeyen hiçbir çocuğumuzun kalmaması. Bakanımızın da bu konuda çok net talimatı var. Bu anlamda yakın köylerimizden birine geldik ve Resul'umuzu bulduk. Bu çocuklarımızı sistemin içerisine dahil ediyoruz. İnşallah eğitimsiz çocuğumuz kalmayacak." Çobanlık yapan Resul Aktepe de açık liseye kaydının yapıldığını dile getirdi.

KIRIKKALE (AA)

İlginizi Çekebilir

Telefoncu, “Eğitimin başarısı için birilerinin canını acıtacağız”

İlginizi Çekebilir

3 bin 453 öğrenci sınava girecek 

İlginizi Çekebilir

305 kişiye istihdam müjdesi

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

72611

Çiftçi: “Kadınların sesi olacağız”

3. Lig Basketbol maçları başlıyor

Yüksek Hızlı Tren seferleri için geri sayım 

Kurnaz’dan Kırıkkale’ye dünya şampiyonluğu hediyesi 

Taşkın: “Bütün mücadelemiz Kırıkkale için olacak”

Park halindeki dolmuş ve traktör yandı

SIRADAKİ HABERLER