Kırıkkale’de her 5 kişiden biri icralık

Kırıkkale’de her 5 kişiden biri icralık

CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Kırıkkale’de geçim sıkıntısı yaşayan asgari ücretlilerin sorunlarını TBMM’ye taşıdı. Meclis konuşmasında söz alan Önal, “250 bin nüfuslu Kırıkkale’mizde geçim sıkıntısı yaşayan, borcunu ödeyemeyen ve bu sebeple icralık olan vatandaşlarımızın durumunu TBMM’de dile getirdik. Kırıkkale’de her 5 kişiden 1’i icralık durumda.” dedi.

  • Kategori : Gündem
  • 06 Aralık 2018 Perşembe
  • 18:11

“BİN 600 TL İLE GEÇİNEMİYORUZ?”

Mecliste söz alan CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, şunları söyledi; “Toplam nüfusu yaklaşık 250 bin olan Kırıkkale’de Merkez Adliyesinde 3, Sulakyurt ilçemizde 1, Delice ilçemizde 1 ve Keskin ilçemizde 1 olmak üzere, toplamda 6 tane icra dairesi bulunmaktadır. Bu 6 icra dairesinde, talimat dosyaları dâhil, derdest, icra dosya sayısı 45.400’dür. Yani Kırıkkale’de her 5 kişiden 1’i icralık durumdadır. Biraz önce bir Kırıkkaleli hemşerim bana bir gider tablosu gönderdi, diyor ki: “Sayın Vekilim, aylık kira borcum 400 lira, doğal gaz faturam 300 lira, elektrik 110, su 75, iki mağazaya taksitim var 600 lira, İnternet borcum 60 lira, haftalık pazar giderim 100 lira, bakkal borcum 100 lira, diğer giderlerle beraber aylık giderim yaklaşık 2.400 lira, aldığım maaş 1.604 lira asgari ücret. Nasıl geçineyim?” diyor.”

EMEKLİLER EŞ İŞTE ÇALIŞIYOR

“Kırıkkale Zafer Caddesi’nde, Bankalar Caddesi’nde, Toprak Mahallede aldığı emekli aylığı yetmediği için ek iş yapan amcalarımız, aldığı dul ve yetim aylığı ile geçinemediği için evlere temizliğe giden analarımız, bacılarımız, kira parasını ödeyemediği için kış günü ailesiyle birlikte evinden tahliye edilen babalarımız 31 Mart yerel seçimlerinde iktidarınızdan hesap sormaya hazırlanıyor. 16 Yıllık iktidarınızda devamlı göç veren her geçen gün küçülen ve kendi kaderine terk edilen Kırıkkale’miz artık başarısız bir iktidar istemiyor. Yaşattığınız ekonomik kriz sebebiyle iktidarınız 31 Mart yerel seçimlerinde son bulacaktır.”

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.