Kırıkkale’de 43 bin dekar tarım arazisi sulandı

Kırıkkale’de 43 bin dekar tarım arazisi sulandı

DSİ Kırıkkale Genel Müdürlüğü, Kırıkkale’de 43 bin dekar tarım arazisinin modern sulama teknikleri ile sulandığını açıkladı. DSİ, yapılan sulama işleminin ülke ekonomisine 35 milyon TL katkıda bulunduğunu belirtti. 

  • Kategori : Ekonomi
  • 04 Kasım 2020 Çarşamba
  • 11:07

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor. Son olarak Kırıkkale’de 2020 yılı sulama işlemlerinin tamamlandığını belirten DSİ, bu sulama tekniği ile ülke ekonomisine 35 milyon TL katkıda bulunulduğunu açıkladı.

SUYUN DÖRTTE ÜÇÜ TARIM ARAZİSİNE GİDİYOR
Türkiye’de kullanılan suyun dörtte üçünün tarım arazilerini sulamada kullanıldığını belirten DSİ yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanılmakta olup bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz. Bilindiği gibi Türkiye’de suyun dörtte üçü sulamada kullanılıyor. Bu bakımdan suyu depolamak, inşa edilen sulama tesisleriyle tarım arazilerine ulaştırmak ve bu süreçte su kayıplarını minimum seviyeye indirmek önem taşıyor.”

ÜLKE EKONOMİSİNE 35 MİLYON TL KATKI
Son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları ve üretim deseninin çeşitlenmesi çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. Bu kapsamda Kırıkkale’de 20 Nisan 2020 tarihinde başlayan sulama sezonun 1 Ekim 2020 tarihinde tamamladık. 2020 yılı sulama sezonunda Kırıkkale ilimiz ve ilçelerimizde toplam 43 bin 10 dekar tarım arazisi suladık. Kırıkkale il ve ilçelerimizde 2020 yılında toplam 43 bin 10 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 35 milyon TL katkı sağladık.”

“ÇİFTÇİMİZİN GELİRİNİ VE ÜRETİM KONFORUNU ARTIRIYORUZ”
Tarımın ülkeler için stratejik öneme sahip olduğunu, içinden geçilen salgın sürecinde bunun çok daha net görüldüğünü söyleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “İnşa ettiğimiz baraj ve göletler, sulama kanalları ile iletim hatları sayesinde suyu toprakla buluşturuyoruz. Yaptığımız toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile tarım arazilerini büyütüyoruz. Çiftçimizin gelirini, üretim konforunu yükseltiyoruz. Böylece kırsal alanlarda göçün belli ölçüde önüne geçtiğimiz gibi gıda arz güvenliğinin de teminatı oluyoruz.” dedi. 

“ÜLKE TARIMINI DAHA YUKARILARA TAŞIYACAĞIZ”
Yapılan sulama yatırımlarına ülke çiftçilerinden çok olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade eden Genel Müdür Kaya Yıldız, “Kırıkkale ilimizde 2020 yılı sulama sezonunda problem yaşamadık. Yaptığımız yatırımlarla bunu sürekli hale getirmek ve modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Hem suyumuza hem toprağımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz. Çiftçilerimiz de üretmeye devam etsinler. Hep birlikte ülke tarımını daha yukarılara taşıyacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.
 

dsi (2).jpg dsi (1).jpg dsi (3).jpg dsi (4).jpg dsi (5).jpg dsi (6).jpg dsi (7).jpg dsi (8).jpg

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.