Kırıkkale Belediyesi’nden su açıklaması

Kırıkkale’nin bazı noktalarında musluklardan akan suda koku olduğu şikayetleri üzerine Kırıkkale Belediyesi, konuya ilişkin açıklama yaptı. Belediyeden yapılan açıklamada, Kesik Köprü Barajı’nda yosunlaşma oranlarında artış olduğu bu durumun ise koku ve tat değişikliğine neden olduğu belirtildi. 

  • Güncel Haberler
  • 11 Mayıs 2023
  • 15:37
Kırıkkale Belediyesi’nden su açıklaması

KOKUNUN KAYNAĞI YOSUNLAŞMA
Kırıkkale’nin farklı noktalarından musluklardan akan sularda koku ve tat değişikliği yaşandı. Değişikliği fark eden vatandaşlar ise Kırıkkale Belediyesi’ne şikayette bulundu. Durumu araştıran Kırıkkale Belediyesi ise söz konusu kokuya ilişkin açıklama yaptı. Koku ve tat değişiminin kaynağının yosunlaşma olduğunu belirten Kırıkkale Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, “Şehrimizin tamamında olmamak ile birlikte kısmi mahallerde musluklardan akan suda koku olduğu yönünde tarafımıza şikâyetler gelmesi sebebiyle bir açıklama yapma gereği duyulmuştur. Sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, özellikle kurak geçen kış ayı nedeniyle şehrimize su temin etmiş olduğumuz Kesik Köprü Barajı’nda yosunlaşma oranlarında artış olduğu gözlenmektedir. Bu durumun; tesislerimizde üretilen suyun kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan kalitesine olumsuz bir etkisi olmamakla birlikte, bahse konu durum, koku, tat gibi estetik parametrelerde değişkenliğe sebep olabilmektedir.”

SU KULLANIMINA ENGEL VERİYE RASTLANMADI
“Şikâyete konu olan bölgelerden gerek belediyemiz ekiplerince gerekse İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerimizce sürekli numuneler alınmakta ve analizler yapılmaktadır. Türk standartları ve uluslararası standartlar (Dünya Sağlık Teşkilatı, Çevre Koruma Ajansı, Avrupa Birliği) çerçevesinde yaptığımız analizler neticesinde, suyun kullanılabilirliğine engel olacak hiçbir veriye rastlanılmamaktadır.” 

KISA SÜRE İÇERİSİNDE SONA ERMESİ BEKLENİYOR
“Sıcaklıkların ve su tüketiminin oldukça yükselmeye başladığı bu günlerde ekiplerimiz her zamankinden daha fazla gayret ve özen ile çalışmalarını sürdürmekte, Kırıkkale’mize düzenli ve kesintisiz olarak sağlıklı suyu ulaştırmak için tedbirlerini almaktadır. Musluk sularında ki koku depolarımızda yaptığımız ilave klorlama/dezenfeksiyon işlemi ile kısa sürE içerisinde sona ermesi beklenmektedir.”

Haber: Burak Çalışkan
 


İlginizi Çekebilir

Bayram boyunca otobüsler ücretsiz 

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale'de yapılan kavurmalar deprem bölgesinde dağıtıldı

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale Belediyesi filosuna 45 yeni araç

1hatun
1 günde yosun kokusu basıyor ve bazı mahallelere o da gerçekten çok ilginç. Şu milleti bir kerede aptal yerine koymayın be

yasin mert
kim inanır? bula bula bu gerekçeyi mi buldunuz seçime 3 kala performans muhteşem.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

78473

Sessiz dervim

Uyuşturucu operasyonunda 1 şüpheli tutuklandı

Orhan Kılıç’tan 71 öğrenciye burs 

Milletvekili Kılıç: "Türkiye’nin Saadet Partisi’ne ihtiyacı var"

Kırıkkalelilere özel konser

Kırıkkale’de 73 bin trafiğe kayıtlı araç var 

SIRADAKİ HABERLER