Ekonomiye kadınlardan salçalı destek

Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, kısa süre önce faaliyetlerine başlayan Kırıkkale Kadın Statüsünü Güçlendirme Derneği (KASGÜDER)’in saha çalışmalarını yerinde inceledi.

  • Ekonomi
  • 31 Ağustos 2022
  • 15:57

DOMATESLER HEM SALÇAYA DÖNÜŞÜYOR HEM KURUTULUYOR 
Kısa süre önce kurulan Kırıkkale Kadın Statüsünü Güçlendirme Derneği (KASGÜDER), kadınları hem meslek sahibi hem de ev ekonomilerine katkı sağlamasına imkan sunuyor. Bu kapsamda Yahşihan Belediyesi’nin ürettiği domatesleri satın alan ve salça yapan KASGÜDER, bu sayede kadınlara bir gelir kapısı da açmış oluyor. Bu kapsamda Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Yahşihan Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türyılmaz, KASGÜDER Dernek Başkanı Özlem Özcan ve beraberinde bir grup heyetle birlikte domateslerin üretildiği alanı ziyaret ettiler.

SALÇA KAZANLARI KAYNAMAYA BAŞLADI
Yahşihan Belediyesi, Asya Sara Anonim Şirketi işbirliği ile tarımda devamlılığı sağlamayı amaçlayan bir proje geliştirmiş ve 90 dönümlük bir alana 150 bin domates fidesi ekmişti. Geçtiğimiz günlerde Yahşihan domateslerinin ilk hasadı yapıldı. Hasadın yapılmasının ardından bazı domatesler kurutulmak üzere kurutma alanına alınırken, diğer domatesler ise salça kazanlarında kaynamaya başladı. 

TEKBIYIKOĞLU, KAZANIN BAŞINA GEÇTİ
Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu ise domates kurutma alanı ve salça yapım alanını ziyaret etti. Vali Tekbıyıkoğlu, salça kazanının başına geçerek bir süre salça kaynattı. Tekbıyıkoğlu’na ziyaret esnasında eşlik eden Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz ise domates fidelerinin dikilmesi, toplanması, kurutulması ve salça haline getirilmesi işlemleri ile ilgili bilgiler verdi. 

DOMATESLER 7 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK 
90 dönümlük alandan yaklaşık 250 ton domatesin elde edileceğini belirten Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, kurutma tesisinde kurutulacak olan domateslerin Çin, Polonya, Almanya, Finlandiya, Katar ve İtalya olmak üzere 7 ülkeye ihraç edildiğini açıkladı. Projenin ilk aşamasında yaklaşık 50 kişiye istihdam sağlandığını belirten Türkyılmaz, domates kurularının Yahşihan’da bulunan 6 bin haneye 100’er gramlık paketler halinde, ücretsiz olarak dağıtılacağını da belirtti. 

KADINLAR EV EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYOR
Öte yandan, Kırıkkale Kadın Statüsünü Güçlendirme Derneği üyesi kadınlar ise Yahşihan Belediyesi’nden satın aldığı domatesler ile salça yaptı. Yapılan salçaların satışa sunulacağını belirten Kırıkkale Kadın Statüsünü Güçlendirme (KASGÜDER) Derneği Başkanı Özlem Özcan, bu sayede kadınların ev ekonomisine katkı sağlayacağını belirtti.

Haber: Burak Çalışkan 

İlginizi Çekebilir

Başkan Türkyılmaz, 23 Nisan’da koltuğu çocuklara devretti

İlginizi Çekebilir

Yahşihan Belediyesi, başarılı sporcuları değerlendirecek

İlginizi Çekebilir

Yahşihan’da imar çalışmaları sürüyor

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

49621

Ağzınız soğan koksun korkmayın!

Cipsin içerisinden fare çıktı!

Unutulmaz şarkıların sanatçısı Ertan Erşan

Aslan: “Kırıkkale Üniversitesi hedeflerine başarıyla ilerliyor”

Hafızlık Kuran Kursu’nun yüzde 90’ı tamam 

İç Anadolu’nun en kapsamlı Bilim Merkezi, Kırıkkale’de 

SIRADAKİ HABERLER