Cumhurbaşkanlığı bisiklet yarışlarına Kırıkkale damga vuracak 

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Gençlik ve Spor Bakanlığının destekleriyle tarafından 23-30 Nisan için planlanan TUR, 6 Şubat'taki depremler nedeniyle 8-15 Ekim'de gerçekleştirilecek. 8 Ekim'de Alanya-Antalya etabıyla start alacak yarış, 15 Ekim'de İstanbul-Sultanahmet etabıyla sona erecek.

  • Spor
  • 14 Eylül 2023
  • 13:58
Cumhurbaşkanlığı bisiklet yarışlarına Kırıkkale damga vuracak 

KIRIKKALE DAMGASINI VURAACAK 
Bu yıl 58. kez düzenlenecek organizasyonun tanıtım toplantısı, Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) gerçekleştirildi. Toplantıya Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Destek ve Mali Hizmetler Genel Müdürü Mehmet Tuncer, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Türkiye Bisiklet Federasyonu As Başkanı Bahattin Akyön, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, yönetim kurulu üyesi Zafer Bal ile davetliler katıldı.  Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Türkiye Bisiklet turuna Kırıkkale’nin damgası bir kez daha vurulacak. 

615 MİLYON HANEYE ULAŞTI
Törende açıklamalarda bulunan Mehmet Tuncer, TUR hakkında bilgi vererek, "Bu muhteşem organizasyonun ülkemizde sporun gelişimi açısından çok önemli bir rolü var. Cumhurbaşkanlığı olarak bu organizasyonu himaye etmemizdeki esas amaç; toplumda bisiklet sevgisinin yerleşmesi, gençlerin bisiklete olan bağının artması. Diğer amacımız da turizm ve ülkemizin tanıtımını sağlamak. Ülkemizin eşsiz doğasına sahip güzide yerler, tüm dünyada canlı yayınlarda izleniyor. Geçen yılki yarış, 615 milyon haneye ulaştı." diye konuştu.

TARİHİ BİR YIL GEÇİRİYORUZ
Federasyon Başkanı Emin Müftüoğlu ise Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun hem Türkiye hem de dünya bisikletinde bir marka olduğunu dile getirdi. Müftüoğlu, bisiklet sporuna desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'a teşekkür etti. Bu yılın bisiklet açısından iyi geçtiğini aktaran Müftüoğlu, "Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, hem Türkiye'de hem de dünyada çok önemli bir marka. Organizasyon olarak çok önemli bir yılı geçiriyoruz. Dokuz tane uluslararası tek gün yarışı ve 7 tane tur düzenledik. Sportif başarı açısından da tarihi bir yıl geçiriyoruz. 2022'de göreve geldiğimizde daha Konya Velodromu açılmamıştı. Sporcularımızı Bulgaristan ve Yunanistan'a antrenmana götürdük, seçmeler yaptık.” 

TOUR OF TÜRKİYE 2023'DE PARKURLAR ŞÖYLE:
1. Etap: 8 Ekim 2023 Alanya-Antalya (134 km)
2. Etap: 9 Ekim 2023 Kemer-Kalkan (165 km)
3. Etap: 10 Ekim 2023 Fethiye-Babadağ (102,9 km)
4. Etap: 11 Ekim 2023 Fethiye-Marmaris (162,1 km)
5. Etap: 12 Ekim 2023 Marmaris-Yalıkavak (180,5 km)
6. Etap: 13 Ekim 2023 Bodrum-Selçuk (193,2 km)
7. Etap: 14 Ekim 2023 Selçuk-Manisa-İzmir (159,8 km)
8. Etap: 15 Ekim 2023 İstanbul-Sultanahmet (133,7 km)
14 ülkeden 24 takım, 168 bisikletçi
Toplam 14 ülkeden 24 takımın katılacağı TUR'da 168 bisikletçi pedal çevirecek. Organizasyonda dünyanın en önemli profesyonel takımlarının, dünya ve olimpiyat madalyalı sporcuları ile Türk bisikletçiler ve genç yetenekler mücadele edecek. Yarışta Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Belçika, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Japonya, Kazakistan, Kolombiya, Romanya, ve Yeni Zelanda'dan takımlar katılacak. 

Haber: Ahmet Gökdemir 

 


 

İlginizi Çekebilir

O yollar yarışma günü trafiğe kapatılacak 

İlginizi Çekebilir

Yaz spor okulları start verdi

İlginizi Çekebilir

Kavuncu: “15 Mayıs sabahı millet kazanacak”

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

35854

Orhan Kılıç’tan 71 öğrenciye burs 

Milletvekili Kılıç: "Türkiye’nin Saadet Partisi’ne ihtiyacı var"

Kırıkkalelilere özel konser

Kırıkkale’de 73 bin trafiğe kayıtlı araç var 

Türkyılmaz, Eris varyantı şüphesiyle hastaneye kaldırıldı 

Faili meçhul hırsızlık olayları aydınlatıldı 

SIRADAKİ HABERLER