Çiftçilerimizin sorunları çözüm bulmalı 

CHP Milletvekili Av. Ahmet Önal, ekonomik alanda sorun yaşayan çiftçiler için TBMM’de konuşma yaptı. Önal, “Sulakyurt'ta tarımla geçimini sağlayan yurttaşlarımızın sulama barajından kullandığı su için istenilen yüksek bedeller çiftçimizi perişan ediyor” dedi.

  • Siyaset
  • 25 Mart 2022
  • 12:01
Çiftçilerimizin sorunları çözüm bulmalı 

ARAZİLERİN SULANMASI AMAÇLANDI 
Önal, konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Sulakyurt ilçemizde 2018 yılında yapımı tamamlanan sulama barajından, başta Hamzalı, Yeşilyazı, Sarımbeyli köylerimiz olmak üzere, birçok köyümüzde on binlerce dönüm arazinin sulanması amaçlanmıştır. Bilindiği üzere, çiftçilerimizin su kullanımı, Devlet Su İşleri ve sulama birlikleri vasıtasıyla yaptırılırken Sulakyurt'ta bu durum yerel yönetimin yetkisine bırakılmıştır.” 


YAPILAN ZAMLAR ÇİFTÇİNİN BELİNİ BÜKÜYOR 
“Ülkemizin değişik bölgelerinde su tüketimi karşılığında çiftçilerimizden dekar başına ortalama 120 TL talep edilirken Sulakyurt'ta dekar hesabı yerine metreküp hesabı yapıldığı için çiftçilerimizden aynı tüketim karşılığında 825 TL talep edilmektedir. Mazot ve gübre fiyatlarına yapılan zamlar nedeniyle zor günler geçiren Sulakyurtlu çiftçilerimiz, bir de su kullanımında karşı karşıya kaldıkları bu zamlı tarife nedeniyle kara kara düşünmektedirler. Başta buğday, arpa, ayçiçeği, pirinç ve mısır olmak üzere birçok ürünün ekildiği bölgede sulama maliyetlerinin acilen düşürülerek çiftçilerimize destek olunması konusunda iktidarınızı uyarıyoruz” dedi.


Haber: Burak Çalışkan 


 

İlginizi Çekebilir

Önal, ek ders karşılığı çalışan personellerin sorunlarını dile getirdi

İlginizi Çekebilir

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Nazlıaka, Kırıkkale'de kadınlarla bir araya geldi

İlginizi Çekebilir

Milletimiz bizi iktidara çağırıyor 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

92373

Arıcıların tercihi Kırıkkale

Çılgın Kırıkkaleli 19 saatte 160 kilometre koştu

Vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonu başladı 

İYİ gençler vatandaşın sorunlarını dinliyor 

Okullarda yaz etkinlikleri kursu başladı

Üniversite öğrencisinin ölümüne ilişkin davada keşif yapılacak

SIRADAKİ HABERLER