Can, “MKE’de herhangi bir özelleşme yapılmayacak”

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can ve AK Parti Kırıkkale İl Başkanı Mustafa Kaplan, gündemde yer alan MKE’nin özelleştirilmesi konusu ve kuraklık ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Yapılan toplantıda Kaplan, kuraklıktan etkilenen çiftçilerin

  • 3. Sayfa
  • 07 Haziran 2021
  • 18:55
Can, “MKE’de herhangi bir özelleşme yapılmayacak”

GÜNDEME DAİR BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI
AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can ve AK Parti Kırıkkale İl Başkanı Mustafa Kaplan, gündeme dair basın açıklamalarında bulundu. Toplantıda, kuraklık nedeniyle zor günler geçiren çiftçiler ve son zamanlarda gündemde olan MKE’nin özelleştirilmesi konularına değinildi.  

DEKAR BAŞINA 150 LİRA DESTEK
AK Parti Kırıkkale İl Başkanlığı binasında düzenlenen toplantıda, Milletvekili Ramazan Can, İl Başkanı Mustafa Kaplan, İl Genel Meclis Başkanı Murat Çaykara, Merkez İlçe Başkanı Emrah Doğan yer aldı. İl Başkanı Mustafa Kaplan kuraklıktan etkilenen çiftçilere yapılacak desteklemelerle ilgili açıklamalarda bulunurken, Milletvekili Ramazan Can, son günlerde kamuoyunda sıkça gündeme gelen MKE’nin statüsünün değişeceği konusuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ziraat Odası Başkanları ve Tarım İl Müdürü ile tarım arazilerinde yaptıkları incelemeler neticesinde yapılan tespitleri bakanlıkla paylaştıklarını ifade eden İl Başkanı Mustafa Kaplan, yapılan girişimler neticesinde Kırıkkale’de kuraklıktan etkilenen çiftçilerin dekar başına 150 lira destek alacaklarını ifade etti.

“UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞIYORUZ”
Ziraat Bankasına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçların bir yıl erteleneceğini dile getiren Kaplan “Çiftçilerimize verilen kuraklık desteğinden ötürü başta Cumhurbaşkanımıza, Tarım Bakanımıza ve Milletvekilimize teşekkür ediyoruz. Pandemi sürecinden etkilenen esnaflarımıza yönelik verilen desteklemelerde tespit ettiğimiz bazı eksiklikler vardı. Bu eksiklikleri Ticaret Bakanımıza ziyarete gittiğimizde ilettik ve destek kapsamı dışında kalan bazı sektörleri destekleme listesine aldırdık. Milletvekilimizle, Belediye Başkanımızla, İl Genel Meclis Başkanımız ve teşkilatımızın bütün kademeleriyle uyum içerisinde şehrimiz için çalışmaya devam ediyoruz. Yakaladığımız bu uyum sayesinde şehrimiz için önemli girişimlerde bulunuyoruz” dedi. 

DÜNYA İLE REKABET
Son günlerde kamuoyunda MKE konusunda bilgi kirliliğinin yaşandığını ifade eden Milletvekili Ramazan Can, MKE’nin Kırıkkale’yi kuran bir tesis olduğunu, MKE’nin yerli ve milli sanayinin sembolü olduğunu söyledi. İnsanların doğup büyüyüp yaşlandığı gibi kurumlarında güncelliğini kaybettiğini dile getiren Can MKE’nin 1930’lu yılların kanunu ile yönetildiğine dikkat çekti. MKE ile ilgili özel bir kanunun 80’li yıllardan bu yana konuşulduğunu ifade eden Can “MKE’nin kendi iç dinamikleriyle, kendi sıkıntılarını görerek kendi hafızasıyla büyümek için bir takım çalışmalar kurum içinde yapıyordu.  MKE şu anda Kamu İktisadi Teşebbüsü yani KİT, özelleşmemiş ama özelleşme aşamasında olan. MKE bir personeli eğitim için yurt dışına gönderecek olsa ödeneği yok. MKE’nin mevcut yapısıyla dünya silah devleri ile rekabet etme şansı yok” dedi.

MKE İŞÇİSİNİ GÜZEL GÜNLER BEKLİYOR
MKE’nin özelleşmesinin söz konusu olmadığına dikkat çeken Can, “MKE devletin ve milletin. Biz dedik ki; MKE’nin özelleşmesinin önüne set çekelim. MKE’den özelleştirme baskısını kaldıralım. MKE devletin olsun ama klasik personeli klasik yatırım mevzuatından da muaf olsun. Hem devlet garantisinde olacak hem de özel bir şirket gibi rahat hareket edebilecek. İstediği teknolojiyi alıp istediği mühendisi çalıştırabilecek. Savunma sanayi üzerine kolayca proje üretebilecek. Bunları yaparken bürokrasi, bütçe, maliye engeline takılmadan özel bir şirket gibi rahatça yapabilecek. Şu anda MKE üzerinde yapılamaya çalışılan statü değişikliğinin temeli budur. Devletin olacak ama özel teşebbüs gibi hareket edebilecek. Devletin hazinenin sahip olduğu bir anonim şirketi olacak. Herhangi hak kayıpları olmayacak. MKE’nin silah sektöründe rahat hareket edebilecek imkanları bol bir yasal mevzuata ihtiyacı var. MKE’de istihdamın artması, yatırımların artması için bu yasal düzenlemenin yapılması gerek. Bu klasik yasal mevzuatında bunu sürdürmek mümkün değil. Bu mevzuatın düzenlenmesi gerekmektedir. Yeniden bir yasal düzenleme yapmak gerekiyor. Biz şu anda bunu yapmaya çalışıyoruz. MKE işçisinin statüsü değişmeyecek. Onları daha güzel günler bekliyor. Kırıkkale’yi daha güzel günler bekliyor” dedi

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

42029

Kırıkkale Üniversitesinden öğrencilere "hoş geldiniz" etkinliği

Avrupa’nın engelsiz şampiyonu 

Dünyanın en saf kimyasal kaya tuzu Delice’nin 

Yayalar için öncelik duruşu 

Öztürk: “CHP Kırıkkale teşkilatı kafasını kumdan çıkarsın!”

Akdoğan: “Sağlık çalışanları olarak büyük bir aileyiz” 

SIRADAKİ HABERLER