Başkan Saygılı, Belediye Meclis Üyeleri ile bir araya geldi

Başkan Saygılı, Belediye Meclis Üyeleri ile bir araya geldi

Belediye Meclis Üyeleri ile 2020 yılının ilk altı aylık döneminde yapılan çalışmaların değerlendirildiği toplantı düzenleyen Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, pandemi sürecinde iyi bir sınav verdiklerini, belediyecilik hizmetlerini aksatmayıp, planlanan projelerin de takipçisi olduklarını belirtti.

  • Kategori : Gündem
  • 13 Haziran 2020 Cumartesi
  • 13:56

TÜM MECLİS ÜYELERİ KATILDI
Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde yapılan çalışmaları değerlendirip, yeni dönemde alınacak tedbirler ve belediyecilik faaliyetleri hakkında bilgi vermek amacıyla Belediye Meclis Üyeleri ile bir araya geldi. MKE Toplantı salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına tüm belediye meclis üyeleri katıldı. Başkan Saygılı, Türkiye’de ilk vaka görülmeden önce başladıkları dezenfektasyon işlemlerini süreç boyunca aralıksız sürdürdüklerini belirtti.

DEZENFEKSİYON ÇALIŞMALARI
Başkan Saygılı Kovid-19 salgınına karşı şehir genelinde girilmedik cadde ve sokak bırakmadıklarına dikkat çekerek “İki yılda harcayacağımız dezenfeksiyon malzemelerini 3 ay içerisinde kullandık. Tüm okullarımızı tatil olmadan önce iki kez dezenfekte ettik, bunun yanı sıra şehrimizdeki 117 camide, kamu kurum ve kuruluşlarında, yurtlarda, her iki hastanemizde ve sağlık ocaklarımızda, parklarımızda, dolmuş duraklarımızda, vatandaşlarımızın yoğunluk oluşturduğu otogar, tren garı ve sosyal alanların tamamında dezenfeksiyon çalışmasını aralıksız yürüttük. Bunun yanı sıra 125 ticari taksi, 224 servis aracı, 256 toplu taşıma aracı, tüm ambulanslarımızda periyodik olarak dezenfeksiyon çalışmaları yaparken, dezenfeksiyon tünelimizi de vatandaşlarımızın hizmetine sunduk” dedi.


300 BİN MASKE DAĞITTIK
Başkan Saygılı, virüsten korunma yöntemlerinden biri olan maske dağıtımına da önem verdiklerini, süreç başında 35 ila 45 kuruş olan maskenin, sürecin ilerleyen dönemlerinde fiyatının 2 ila 3 TL’ye kadar yükseldiğini buna rağmen kurulan ikili ilişkiler ile temin ettikleri 300 bin maskeyi, şehrimiz genelinde maskesiz dışarı çıkan vatandaşlarımıza, Pazar yeri girişlerinde dağıtıldığını ve iki gün süre ile de 28 mahallenin tamamında maske dağıtımı gerçekleştirdiklerini belirtti. Hijyene önem de verdiklerini belirten Saygılı, şehir genelinde belirli noktalara maskelerin geri toplanması için atık maske toplama kutuları yerleştirdiklerini söyledi.

VATANDAŞIMIZIN VE ESNAFIMIZIN YANINDA OLDUK
Ülkemizin içinde bulunduğu zorlu süreçte iş ve ekonomik kayba uğramış vatandaşlar ile işyerleri kapanmak zorunda kalan esnafa da destek verdiklerini belirten Başkan Saygılı, “Pandemi sürecinde, belediyemiz, hayırsever iş adamlarımız ve meclis üyelerimiz ile birlikte hazırladığımız 13 bin adet erzak kolisini ihtiyaç sahibi ailelerimize ulaştırdık.” dedi. Bunun yanı sıra düzenli olarak ihtiyaç sahipleri için ekmek ve sıcak yemek dağıtımına devam ettiklerini belirten Saygılı, “Bu süreçte her gün bin 800 adet ekmek, 150’nin üzerinde aileye de sıcak yemek dağıtıyoruz.” dedi. Ayrıca, esnafa da yardımcı olduklarını belirten Saygılı, “Bu zorlu süreçte belediye olarak esnafımızın da yanında olduk. Kapalı olan berber, kuaför, kafe, kıraathane gibi işletmelere erzak yardımında bulunduk. Yine uzun bir süreden sonra tekrar açılan Berber, kuaför esnafımızın işyerlerini, gıda maddesi sattıkları içinde kafeteryaların önlerini ve çevresini dezenfekte ettik. Bu süreçte berber, kuaför esnafımıza bin 200’ün üzerinde maske ve siperlik dağıttık” dedi.

HALFELİ SUYUNU KULLANMAYA BAŞLADIK
Kırıkkale’nin olası büyük bir su kesintisinde susuz kalmaması için başlattıkları alternatif su kaynağı arayışında büyük bir yol kat ettiklerini belirten Başkan Saygılı, “Yaklaşık 100 yıl önce Almanların drenaj yöntemi ile buldukları Halfeli suyu dip seviyelere inmişti. Bu suyu bulamazsınız dediler, ancak yaptığımız araştırmalar, yine özel ilişkiler ile Kırıkkale’ye getirdiğimiz etütçüler ile Halfeli suyunu tekrar çıkardık. Açtığımız 17 kuyunun tamamından verim aldık. İçimi de oldukça güzel olan Halfeli suyu için 4 bin metrenin üzerinde yeni boru döşedik, mevcut borularda büyük çaplı temizlik ve bakım yaptık. Suyu Kırıkkalelilerimizin de kullanımına açtık.” dedi.

MİLLET BAHÇEMİZE 5 ADA DEVİR ETTİK
Başkan Saygılı, zorlu süreçte iyi bir sınav verdiklerinin, bunun yanı sıra belediyecilik hizmetlerini de aksatmadıklarının altını çizdi. Saygılı, MKE’den devir alınan arsalar üzerine yapılan ve MKE’ye devir edilecek lojman inşaatında da son aşamaya geldiklerini belirterek “Bu alanda çevre düzenlemesi yapılıyor. Millet Bahçemiz 18 Haziran’da ihaleye çıkıyor. Biz bu alana 5 ada vererek Millet Bahçemizin 444 bin metre kare alana kurulmasını sağladık” dedi.

YENİ MESİRE ALANI CELBOR
Millet Bahçesinin Kırıkkale’mize ve çevre illere nefes aldıracak büyük bir proje olduğunu belirten Başkan Saygılı, “Celal Bayar Parkımız kapalı olacak, bu süreçte vatandaşlarımızın piknik yapabilecekleri bir mesire alanı arayışı içerisine girdik. MKE’den devir alınan arsalar arasında olan Çelbor mevkiindeki ağaçlandırma alanını yeni mesire alanı olarak düzenliyoruz. Buraya kamelyalar yerleştireceğiz, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak yeni yerler inşa edeceğiz” dedi.

ŞEKER PANCARI PARK OLUYOR
Uzun bir süredir atıl bir vaziyette olan ve içerisinde yetişmiş ağaçların bulunduğu Şeker Pancarı binasının ve deposunun bulunduğu alanın belediyeye devredileceğini söyleyen Saygılı, “Bu alan Özelleştirme İdaresinden Milli Eğitim Bakanlığına devir edildi. Yaptığımız girişimler ile bu alana karşılık Yenimahalle Pazarı önündeki boş alanı takas edeceğiz. Şeker Pancarının olduğu yere de park inşa edeceğiz. Yaşayan bir yere park yapmış olmak bizim için mutluluk çünkü mahalle içerisinde park yapacak boş bir alanımız yoktu.” dedi.

ARDİYECİLER SİTESİ VE YENİ YAŞAM ALANI
Ardiyeciler Sitesinin bulunduğu yerin Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından riskli alan ilan edildiğini ve buranın taşınacağını söyleyen Başkan Saygılı, “Yeni Ardiyeciler Sitemiz İbrahim Örs fabrikasının olduğu yer olacak. Esnafımızın boşaltacağı bu yer ile belediyemize ait olan minibüs duraklarının olduğu yeri ve ileride de MKE’nin ağaçlandırma alanını içine katarak güzel bir park alanı yapmayı planlıyoruz. MKE’den boşalan ve yıkılan binaların olduğu yere de yeni tip bir konut projemiz var. Bunu hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.
 

Başkan Saygılı Meclis Üyeleri İle Bir Araya Geldi (2).JPG Başkan Saygılı Meclis Üyeleri İle Bir Araya Geldi (1).jpg Başkan Saygılı Meclis Üyeleri İle Bir Araya Geldi (3).JPG Başkan Saygılı Meclis Üyeleri İle Bir Araya Geldi (4).JPG Başkan Saygılı Meclis Üyeleri İle Bir Araya Geldi (5).JPG Başkan Saygılı Meclis Üyeleri İle Bir Araya Geldi (6).JPG Başkan Saygılı Meclis Üyeleri İle Bir Araya Geldi (7).JPG

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.