Başka canlar yanmasın 

Kırıkkale'de evlatlarını madde bağımlılığından kurtararak hayata tutunmalarını sağlayan 16 anne, kurdukları dernekle aynı sorunları yaşayan gençlere ve ailelerine destek oluyor.

  • 3. Sayfa
  • 09 Mayıs 2022
  • 09:58
Başka canlar yanmasın 

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE VE EĞİTİM DERNEĞİ
Çocuklarını büyük mücadele ile bağımlılıktan kurtaran gönüllü kadınlar, verdikleri mücadelenin başkalarına da örnek olması için yaklaşık bir yıl önce Umuda Yolculuk Bağımlılıkla Mücadele ve Eğitim Derneğini kurdu. Dernek sayesinde, bağımlı gençler ve ailelerine ulaşan kadınlar, bilinçlendirme faaliyetlerinin ardından gençleri Kırıkkale Valiliğince hayata geçirilen "Huzur Köy" ile AMATEM ve Yeşilay gibi kurumlara yönlendiriyor. Dernek, hayırsever iş insanlarının da yardımıyla tedavi süreçleri tamamlanan çocuklara iş imkanı sağlamaya çalışarak, yeniden yaşama tutunmalarına katkı sunuyor.


BAĞIMLILIKTAN KURTARDIKLARI 7 GENÇ İSTİHDAM EDİLDİ
Dernek Başkanı Banu Doğan, 2 oğlunun bağımlı olduğunu öğrenince kendi çocuklarını ve aynı sorunla mücadele eden gençleri kurtarmak için çaba göstermeye başladığını söyledi. Yaklaşık 6 yıldır bu konuda çalıştığını anlatan Doğan, şöyle konuştu: "Annelerle bir araya gelerek dernek kurmaya karar verdik. Bir yıla yakın resmi olarak dernek bünyesinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Canı yanmış ailelerle temas ettik. Onların dilinden bizim anladığımızı temas kurduğumuz aileler de hissetti. Onların derdine derman olduk. Mahalle mahalle gezdik. Nerede bağımlı annesi, babası varsa onlara ulaşmaya çalıştık, dertlerini dinledik. Ortak noktada buluştuğumuzu, kendilerine destek olacağımızı söyledik ve derneğimize davet ettik."


DERNEĞİ AÇARKEN DEVLETİMİZİN ÇOK DESTEĞİNİ ALDIK"
Doğan, çalışmalarda güzel sonuçlar aldıklarını belirterek, bağımlılıktan kurtardıkları 7 gencin farklı yerlerde istihdam edildiğini dile getirdi. Kırıkkale'de madde bağımlısı gençlerin, rutin tedavilerinin yanı sıra farklı etkinliklerle yeniden hayata bağlanması amacıyla "Huzur Köy Projesi"nin hayata geçirildiğine dikkati çeken Doğan, şunları kaydetti: "Orada tedavileri biten gençlerimizi de takip ederek gerekli yerlere yönlendiriyoruz. Şu anda da Valimiz Bülent Tekbıyıkoğlu başkanlığında mobil ekip sistemini kurduk. Sahadan da güzel sonuçlar elde ettik. Yeni başlayan gençler için ailelere temas ettik. Bütün bunlar bize mutluluk verdi. Derneğimizin faaliyetlerini duyup, 'Oğlum, kızım, eşim bağımlı, nasıl bir yol izleyebilirim' diye arayanlar var. Derneği açarken devletimizin çok desteğini aldık. Başta İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, eski Valimiz Yunus Sezer ve şu anki Valimiz Bülent Tekbıyıkoğlu çok destek verdi."


GENÇLERİMİZİ BU İLLETTEN KURTARMAK İSTİYORUZ
Dernek üyesi annelerden Kezban Avan da "Benim çocuğum kurtuldu, bu derneklerle işim bitti." düşüncesine kapılmadan başka annelere ve çocuklara yardım etmek için çalışmalara devam ettiklerini belirtti. Çok güzel duygular içerisinde çalıştıklarını aktaran Avan, "Biz çok ağladık, çok şey kaybettik ve çocuğumuzun elimizden gittiğini hissettik. Başka anneler çocuğunu kaybetmesin, ağlamasın, başka gençlerimiz ziyan olmasın, amacımız bu. Amacımız, bataklıktaki sineği öldürmek değil de bataklığı kurutmak. Devletimizin ve Banu başkanımızın yardımı, birbirimize olan desteğimizle gençlerimizi bu illetten kurtarmak istiyoruz." diye konuştu.


DERNEĞİ GÖNÜLLÜ KURDUK, GÖNÜLLÜ ÇALIŞIYORUZ"
Reyhan Yıldırım ise oğlunun bağımlı olduğunu 5 yıl sonra öğrendiğini, sonrasında Banu Doğan ile tanıştığını ifade etti. Derneğin çok desteğini gördüğünü anlatan Yıldırım, "Banu başkanımız bizi bilinçlendirdi. Başkanla tanışmasaydım bilinçsizdim ve hiçbir şey bilmiyordum. Bu derneği gönüllü kurduk ve gönüllü olarak çalışıyoruz. Eğer başkalarına faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize." dedi. İlknur Önal da bağımlı olan çocuğu veya yakını olmadığını, gönüllü olarak destek vermek için dernekte faaliyet yürüttüğünü kaydetti. "Burada gençlerin hem annesi hem de ablası oldum. Elinden tuttuğum çocuklar var. Devletimize de çok teşekkür ediyorum. Aslında devletimiz bütün imkanları gençlerimize ve ailelerine sunuyor ancak bu konuda bilinçli olmadıkları için tedaviye bir türlü yönelmiyorlar." diyen Önal, dernek olarak aileleri bilinçlendirmeye çalıştıklarını vurguladı. Önal, "Gençlerimiz, derneğimiz sayesinde tekrar sosyal hayatlarına kavuşabiliyor." ifadesini kullandı.


Kaynak: AA
 

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’de 69 bin 753 araç var 

İlginizi Çekebilir

Trafik kazasında 4 kişi yaralandı

İlginizi Çekebilir

Ekonomiye destek veren meslek lisesi Türkiye birincisi

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

47357

Mirası paylaşamıyoruz 

Kaba doğum hızımız azalıyor! Kırıkkale’nin nüfusu eriyor!

PERKOTEK Plaka Tanıma Sistemi

Motorinin litre fiyatına 2 lira 50 kuruş indirim

Arıcıların tercihi Kırıkkale

Çılgın Kırıkkaleli 19 saatte 160 kilometre koştu

SIRADAKİ HABERLER