Av sezonu başlıyor

Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de 2022-2023 av dönemi 20 Ağustos 2022 tarihinde başlayacak. Kırıkkale Valiliği ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, avcıların kurallara uygun şekilde avlanması gerektiği uyarısı yapıldı.

  • 3. Sayfa
  • 08 Ağustos 2022
  • 11:47
Av sezonu başlıyor

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI
2022-2023 av dönemi 20 Ağustos 2022 tarihinde başlayacak. Özellikle kırsal kesimlerde hasat sezonunun tamamlanmasıyla birlikte avcılar sahaya çıkacak. Konu hakkında Kırıkkale Valiliği ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “ Merkez Av Komisyonu, Av Döneminde geçerli olmak üzere ülkemizde kara avcılığıyla ilgili aşağıda yer alan avlanma usul ve esaslarını belirlemiştir. Alınan karar 27 Mayıs 2022 tarihli ve 31848 sayılı 1. Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.”

LİMİT SINIRLARINI AŞMAYIN
“Merkez Av Komisyonu; avın açılış ve kapanış tarihlerini, avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitlerini, avlanma günlerini. Avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları. Av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarını, devlet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları, avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özelliklerini Mücadele amaçlı avlanma usulünü, belirlemiştir.”

TATİLLERDE AV YAPILABİLECEK
“Buna göre avlanma; tüm bölgelerimizde aynı gün 20 Ağustos 2022 tarihinde bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacaktır. Alınan karar uyarınca Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller de dahil) av yapılabilecektir. Ayrıca yaban domuzu avı ilave olarak Salı günü de yapılabilecektir. Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini İl Şube Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekmektedir.”

GEREKLİ İZİNLER ALINMALIDIR
“Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarda avlanabilecektir. Avcılar; Merkez Av Komisyonun Resmi Gazete ’de yayımlanan 21 sayılı Kararındaki yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunludur.  İlgililere ve avcılara duyurulur” açıklaması yapıldı.

Haber: Ahmet Gökdemir

İlginizi Çekebilir

Kadın kooperatiflerinin her zaman yanındayız 

İlginizi Çekebilir

Tarım arazilerinin kullanımı etkinleştirilecek

İlginizi Çekebilir

Av sezonu başlıyor

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

98739

‘Güç sende, biz de yanındayız’

Vali Tekbıyıkoğlu’ndan esnaflarla çay-simit sohbeti 

Ticaret ve Sanayi Odası’nda seçim heyecanı 

Camide imamı vuran zanlı tutuklandı!

Grup Liva, gençler için sahne alacak 

Öztürk’ten karayolları çalışanlarına müjde! “Karayolları çalışanları kadroya geçecek”

SIRADAKİ HABERLER