Almaz: “Yetki belgesi olmayan emlakçılarla alışveriş yapmayın”

Kırıkkale Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Ramazan Almaz, gayrimenkul alış satışları konusunda vatandaşları uyardı. Almaz, yetki belgesi olmayan emlakçılarla alışveriş yapılmaması uyarısında bulundu. 

  • Ekonomi
  • 10 Eylül 2022
  • 17:46
Almaz: “Yetki belgesi olmayan emlakçılarla alışveriş yapmayın”

DÜZENLEME İŞYERLERİ İÇİN BEKLENİYOR 
Almaz, konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “ Ülkemizde son zamanlarda yükselen Enflasyon nedeniyle Gayrimenkul fiyatlarının artması nedeniyle vatandaşlarımızın olumsuz etkilendiği görülmektedir. Hükümetin kira artışlarına getirmiş olduğu düzenlemelerin benzerinin de işyerleri için yapılması beklenmektedir.  Bu belirsizlikler sonucu gerek ev alım satımlarında gerek se kiralamalarda yaşanan olumsuzluklar vatandaşları tedirgin etmektedir.  Bu vesile vatandaşlarımızın yetkili olmayan Emlakçılara itibar etmemesi gerekir. Son zamanlarda piyasada yetki belgesi almamış kişilerin Vatandaşların ev alım satımı ve kiralamalarına aracılık yaptığı ve Gayrimenkule fahiş fiyatlar uyguladığı görülmektedir.”

BELGELER KONTROL EDİLMELİDİR 
“Ayrıca başka bir işle iştigal eden esnafların da işyerlerinin camına “Kiralık ya da Satılık” yazısı asarak emlak alım satış işlemleri yaptığı, yani bir nevi Emlakçılık yaptığı bilinmektedir. Bu durumda yetki belgesi sahibi olan, vergi ve kira veren yanında personel çalıştıran diğer Emlakçıları mağdur etmektedir.  “Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yayınlamış olduğu “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğin” ilgisi maddesinde:  Taşınmaz ticaretiyle iştigal edebilecek kişiler ve yetki belgesi Madde 5 – (1) Taşınmaz ticareti, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler veya esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılır.”  denilmektedir.” 


KURALA UYMAYANLARA CEZAİ İŞLEM 
“Bu nedenle;  Bu Yönetmeliğin ilgili maddelerine aykırı hareket eden yetkisiz kişilerin Gayrimenkul sektöründe faaliyet göstermesi halinde her işletme için cezai işlem uygulanacaktır. Yetkili makamlarca da zaman zaman gerekli kontrollerin yapıldığı bilinmektedir.  Vatandaşlarımızın da emlak alım satım ve kiralamalarda kendilerine aracılık eden emlakçılara “yetki belgesi” sorması yetki belgesi olmayan emlakçılar ile alışveriş yapmamaları önem arz etmektedir” dedi.

Haber: Burak Çalışkan
 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

68750

Ağzınız soğan koksun korkmayın!

Cipsin içerisinden fare çıktı!

Unutulmaz şarkıların sanatçısı Ertan Erşan

Aslan: “Kırıkkale Üniversitesi hedeflerine başarıyla ilerliyor”

Hafızlık Kuran Kursu’nun yüzde 90’ı tamam 

İç Anadolu’nun en kapsamlı Bilim Merkezi, Kırıkkale’de 

SIRADAKİ HABERLER