25 kuru fasulye çeşidi için proje 

Orta Kızılırmak Vadisi üzerindeki Kırıkkale dahil 8 ilde uygulanan proje ile köylerden toplanan kuru fasulye tohumlarından 25'i, verimi en yüksek çeşit adayı olarak belirlendi.

  • Ekonomi
  • 06 Mayıs 2022
  • 17:43
25 kuru fasulye çeşidi için proje 

MORFOLOJİK VE MOLEKÜLER KARAKTERİZASYONU
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Sözen öncülüğündeki öğretim üyeleri, 2016 yılında "Orta Kızılırmak Vadisi Yerel Kuru Fasulye Popülasyonlarının Morfolojik ve Moleküler Karakterizasyonu ile Kök Lezyon Nematoduna Karşı Dayanıklı Genotiplerin Belirlenmesi Projesi" hazırladı.


ÜSTÜN ÖZELLİK GÖSTERDİĞİ BELİRLENDİ
Vadi boyunca uzanan 8 ildeki 322 köyde fasulye verimini araştırmak için başlatılan, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından desteklenmeye değer bulunan projede renk ve tane özelliklerine göre sınıflandırılmış 661 kuru fasulye tohumu toplandı. KAEÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü laboratuvarına getirilerek üniversitenin araştırma ve uygulama arazisine ekilen, 3 yıl süreyle verim ve performans yönünden seleksiyona (seçim) tabi tutulan kuru fasulyelerden 25'inin diğerlerine göre üstün özellik gösterdiği belirlendi.


25 KURU FASULYE GENOTİPİ BELİRLEDİK
Bu yıl gerçekleştirilecek ekimle 3 ya da 4 tohum genotipinin tescili için 2023 yılında Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğüne müracaat edilecek. Doç. Dr. Ömer Sözen, proje kapsamında Sivas, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Kayseri, Çankırı, Ankara ve Aksaray'dan topladıkları kuru fasulye tohumlarının genotipini araştırdıklarını söyledi. Deneme ekimini yaptıkları tohumlardan en verimli ve performansı yüksek olanları belirlediklerini aktaran Sözen, "Üçüncü yılda tarla şartlarındaki seleksiyon çalışmamız sonunda saflaştırmış olduğumuz ve tescile aday olarak koyabileceğimiz 25 kuru fasulye genotipi belirledik." dedi.


EN VERİMLİ GENOTİPLER İÇİN TESCİL BAŞVURUSU YAPILACAK
Kuru fasulye yetiştiriciliğinin yoğun yapıldığı başta Kırşehir olmak üzere İç Anadolu Bölgesi'nde çiftçilerin yaygın ektiği çeşitleri de verim ve performans yönünden karşılaştırdıklarını vurgulayan Sözen, şöyle devam etti: "Önümüzdeki süreçte 25 kuru fasulye genotipimizi son kez tarla şartlarında değerlendirip bölgedeki yaygın çeşitlerle yarıştırarak içlerinden seçeceğimiz 3 ya da 4 çeşit adayımızla 2023 yılından itibaren Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğüne müracaat edeceğiz. Üniversitemiz adına bir ya da bir kaç çeşidi tescil ettirmeyi hedefliyoruz." 


Kaynak: AA
 

İlginizi Çekebilir

Ölen kocasının kavga ettiğini öğrendi, mezar açıldı: Gerçek otopside ortaya çıktı

İlginizi Çekebilir

Uçamayan doğan tedaviye alındı

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’de 69 bin 753 araç var 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

43360

Ecel değil, geçimsizlik öldürecek!

Ulusal basında biz 

178 bin 821 metrekareye yapı ruhsatı verildi 

Firari 2 hükümlü yakalandı

Yılda 22 milyon metreküp su tüketiyoruz 

Yerel firmaları çoğaltmalıyız

SIRADAKİ HABERLER