Banka promosyonları yeniden güncellenmeli 

Banka promosyonları yeniden güncellenmeli 
Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı A. Yücel Karabacak, banka promosyonlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Karabacak, “Banka promosyon anlaşmaları güncellenmeli, kamu çalışanları hak kayıplarına uğramamalıdır” dedi.

EKONOMİK KAYIP İLE KARŞI KARŞIYA
Karabacak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “ Hepimizin bildiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ile üniversitelerimiz tarafından bankalar ile maaş promosyon anlaşmaları yapılıyor ve bu kapsamda alınan promosyon ücretleri memurlara ödeniyor. Promosyon anlaşmalarının süresi ise üç ile beş yıl arasında değişiyor.  Ancak şu anda yaşanan sorun, 2022 yılı Temmuz ayı öncesinde promosyon sözleşmesi yapılan kamu çalışanlarının ciddi bir ekonomik kayıp ile karşı karşıya kalmasıdır.  Çünkü;  Hatırlanacağı üzere pandemi döneminde ülkemiz ağır bir süreç yaşadı. Hemen hemen her alanda yaşanan olumsuz gelişmeden toplumun tüm kesimleri olduğu gibi kamu çalışanları da etkilendi. O dönemlerde yapılan promosyon sözleşmeleri de gelişen ekonomik koşullar karşısında kadük hale geldi.”

BU SORUNA BİR ÇÖZÜM BULUNMALIDIR 
“Temmuz 2022 öncesinde yapılan sözleşmeler ile eğitim çalışanların eline geçen promosyon ödemeleri çok komik rakamlar haline geldi.  Zira son bir yıllık sürede enflasyon oranında meydana gelen artışa binaen memur maaşlarında da artış gerçekleşti. Öyle ki 2022 yılında memur maaşlarına yaklaşık yüzde 80 civarında artış yapıldı. Memur maaşlarına yapılan artışla birlikte bankalara gönderilen aylık nakit miktarı da aynı oranda arttı. Bu kez Temmuz 2022 öncesinde promosyon anlaşması imzalayan kurum çalışanları mağdur oldu. Zira sözleşmeler eski maaşlara göre yapılmıştı ve bu da çalışanların promosyon kaybına uğramasına yol açtı. 
Düşük ücretlerle promosyon anlaşması yapılan kamu çalışanlarının suçu ne? “

ÖNEMLİ BİR ADIM OLMAKLA BİRLİKTE YETERLİ DEĞİL
“2022 yılında bankalarla yapılan promosyon anlaşmalarında verilen ücretler hayli yüksek. Hatta son olarak promosyon ücretlerinin 41 bin 500 TL’ye kadar çıktığı kamuoyuna yansıdı. Tüm bu gelişmeler dikkate alındığında, Temmuz 2022 öncesinde ödemesi yapılan promosyon ücretlerinin enflasyon oranı ve memur maaş artışları karşısında değer kaybetmesi, bu anlaşmaların ise uzun yıllar uygulanmaya devam edecek olması nedeniyle promosyon ücretlerinin güncellenmesi ve ekonomik gelişmelere göre artış yapılması gereklidir.  Bu konuda bir kısım il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin promosyon ücretlerinin güncellenmesi yönünde girişimlerde bulunduklarına dair bilgiler elimize ulaşmaktadır. Bu önemli bir adım olmakla birlikte yeterli değildir.” 


PROMOSYON KAYBI YAŞAMASI NE KADAR ADİLDİR?  
“Emekli promosyon ücretlerinin 10 bin TL’ye yaklaştığı, bankaların emeklileri çekebilmek için promosyon konusunda adeta yarışa girdiği bu dönemde, kamu çalışanlarının promosyon miktarlarının güncellenmesi kararı kurum yöneticilerinin inisiyatifine bırakılmamalıdır.  Eğitim çalışanları olarak;  Bankalarla yapılan promosyon sözleşmelerinin, 3 ya da 4 yıllık bir süreyi kapsadığı için enflasyon artışı, buna bağlı olarak maaş artışları ya da döviz kurundaki hareketlenmeler ile birlikte güncelliğini yitirdiği inkar edilemez bir gerçekken,  Soruyoruz:  Bankaların çekici promosyon vaatleri ile müşterilerinin artmasına ve bununla doğru orantılı olarak kar oranlarının yükselmesine rağmen, kamu çalışanlarının bundan faydalanamaması, promosyon kaybı yaşaması ne kadar adildir?  Bu bağlamda, MEB’e bağlı tüm il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ve üniversitelerimizin bankalarla yaptıkları promosyon anlaşmalarının revize edilmesini, güncel ekonomik gelişmeler ışığında promosyon ücretlerinin artırılmasına yönelik gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz.  Kaldı ki 10.03.2022 tarihinde Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğüne yazmış olduğumuz yazımızda 2022 yılında bankalar ile yapılacak olan maaş sözleşme metnine maaş+enflasyon farkı ile ilgili maddelerin eklenmesi talebinde bulunduğumuz halde  bu talebimizin yerine getirilmediği Temmuz ve Ağustos 2022 maaşlarından anlaşılmaktadır. Yine 14.02.2022 tarihinde ise İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yaptığımız başvuru reddedilmişti.”


BİZİM EMEĞİMİZ, ALIN TERİMİZ VARDIR 
“Buradan Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğüne ve Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gerekli adımları atması hususunda çağrıda bulunuyoruz. Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından, promosyon sözleşmelerinin, öngörülemeyen ekonomik gelişmelere uygun olarak düzenlenmesi için hüküm getirilmesi de çok önemli bir adım olacaktır.  Unutulmamalıdır ki promosyon ücretlerinde;  Emeğimiz vardır.  Alın terimiz vardır. Hakkımız vardır.  Bu hakkın gasp edilmesine göz yummayacağımız bilinmelidir.  Ne eksik, ne fazla Tek beklentimiz, hakkımız olanı almak” dedi.

Haber: Ahmet Gökdemir 


 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.