Her Şeyin Bedeli Var

5.Komando Alayı’nın nizamiyesinden sabahın ilk ışıklarıyla çıkarken kalbimde tarifi imkânsız duygular vardı. Vatan borcu ödendi ve bitti.

Evet, Askerlik zordu ama o zorluk; yaparken hissedilen bir psikolojinin adıdır. Dönüp baktığımda bir daha olsa yine yaparım diyorum.

Hiçbir şey öğrenmiyormuşçasına yaptığım veya maruz kaldığım binlerce davranışın hayatıma olan etkisini zamanla daha iyi idrak ettim diyebilirim.

Şimdilerde gündem: Bedelli Askerlik..

Düşünce olarak bedelli askerliğe karşıyım çünkü adalet ilkesine aykırı olduğunu düşünüyorum. Fakat çalışan, evli, çocuklu birisi olarak şu an askerlik yapmamış olsam aynı şeyleri söyleyebilir miydim, bilmiyorum. Nitekim bu durumda bencillik devreye giriyor.

Seçimle iş başına gelmiş devlet yöneticilerinin yoğun talep üzerine gündeme aldıkları bu konuda, benim düşüncem veya yorumlarım pekte önemli değil aslında. İsteyen bedelini canıyla, isteyen zamanıyla isteyen de parasıyla ödeyebilir. Tüm görüşlere saygım var, en çokta canı ile ödeyenlere…

Bedelli askerliğin olup olmaması ile ilgili fikir beyan etmek veya bundan bir rahatsızlık duyduğum için yazmıyorum fakat rahatsız olduğum önemli bir durum var.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti emperyalizmle savaş sonucunda kazanılan zafer üzerine kurulmuş ve tarih sahnesine çıktığından beri emperyal güçlerle mücadelesini sürdürmüştür. Bedelli askerlik gündeminin en önemli konularından bir tanesi bedelli askerlik kredisidir.

Rahatsız olduğum nokta tam da budur.

Bu millet emperyalizme teslim olmamak için askeri gücünü her an hazır tutmaktadır. Askeri yöntemle milletimizi ele geçiremeyen bu küresel emperyalizm, ülkemizde kurduğu, ileri karakolları olan, bankalarla bir şekilde bizi kendisine asker yapmaktadır.

Eğer para ile bir bedel ödenecekse, bu işten devletimiz kârlı çıkmalıdır, bankalar değil.

Faizin yerlisi yabancısı olmaz çünkü faizli kapitalist sistem tek vücuttur. Millisi olamaz. Bizim inancımızda faiz yoktur, sömürü yoktur, düşene bir tekme de biz vurmayız.

Bir fikir olarak söylüyorum, hazırda parası olmayıp bedelli askerlik yapmak durumunda olanlar Milli Savunma Bakanlığına borçlandırılsın. Taksit sayısına göre gerekirse bedel artsın.

İnsanlar, faizci sömürü sistemin bankalarına mahkûm edilmesin. Kredi ile bedelli yapmak, bankalara asker olmaktan başka bir şey değildir. İnsanımıza vatan borcu diye banka borcu ödetmeyin.

Bu durum hem bedelli askerlik yapacak kişiye, hem devletimize hem de tarihimize zulümdür.

Suç, krediyi çekmek zorunda kalanda değil, buna mahkûm edenlerdedir.

Devlet televizyonunda bedelli askerlik kredi seçeneklerinin anlatılması; akıl tutulmasıdır.

Her şeyin bedeli vardır, ödenir.

Emperyalizm de gün gelip bedelini ödeyecektir.

Vatanını en çok seven, emperyalizme en iyi direnendir.

Hayırlı Tezkereler…

Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler
post-image
Manşet Yazarlar

Sen, sen hoş geldin!

Bir pazartesi gecesi geldin aramıza.Kararmış kalplerin,zulüm ile boğulmuş dünyanın aydınlığı olarak geldin.Zalimlerin koltukları sallandı,yetimlerin yüzü güldü,kurumuş gök yüzü yağmur bulutları ile doldu,kimsesizlerin sahibi,yetimlerin hamisi,fakirlerin dostu,kız çocuklarının babası oldun.Hoş geldin...
post-image
Manşet

Gençer ailesinin acı günü

Kırıkkale’nin sevilen simalarından, Kırıkkale Şehit Aileleri eski Dernek Başkanı Mehmet Gençer’in eşi Nebahat Gençer hayatını kaybetti. SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI Şehit aileleri eski Dernek Başkanı Mehmet Gençer’in eşi, Şehit Serhat...
post-image
Manşet

Kırıkkale’de uyuşturucu operasyonu

KIRIKKALE (AA) – Kırıkkale’de uyuşturucu madde satıcılarına yönelik operasyonda gözaltına alınan 3 şüpheliden 2’si tutuklandı. İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, uyuşturucu ticareti yaptıkları öne sürülen sokak...
post-image
Güncel Manşet

“Yüzme Bilmeyen Kalmasın” projesi

KIRIKKALE (AA) – Kırıkkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Yasin Özdemir, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilde eş zamanlı başlayacak olan “Yüzme Bilmeyen Kalmasın” projesinin Kırıkkale‘de de 19 Kasım’da...
Haber Yükle