Önal, ‘Köy Kent Projesi geliştirilmeli’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yönlendirdiği gensoruda “Karakeçili’deki dar gelirli vatandaşlar için konut projesi yapılacak mı?” sorusunu sordu. 

  • Sağlık
  • 27 Şubat 2020
  • 14:38
Önal, ‘Köy Kent Projesi geliştirilmeli’

KARAKEÇİLİ KÜÇÜLÜYOR
Sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istiyorum diyen CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, köylerden kentlere yaşanan göçün önüne geçilmesi amacı ile ‘Köy Kent Projesi’nin geliştirilmesi gerektiğini savundu. Karakeçili ilçesinin yıllardır göç vererek küçüldüğünü belirten Önal, Karakeçili ilçesinde ikamet eden dar gelirli vatandaşlar ve emekliler için herhangi bir konut projesinin olup olmadığını sordu. 

Önal, TBMM’ye yönelttiği gensoruda; “Kentleşme, nüfus birikimini, fiziksel ve sosyal yapılaşmayı, karmaşık toplumsal ilişkiler ağını, iş dallarının farklılaşmasını ve birlikten bireyselliğe geçişin, meydana getirdiği kendine has kültürel bir sistemin oluşumunu ifade eder. Bu bakımdan kentleşme, toplumsal değişim ile oldukça ilgilidir. Diğer bir ifadeyle kentleşme, köyden kente geçiş süreciyle sosyo-kültürel değişimdir. Köyden kente göçün yarattığı kaçak yapılaşma ve bununla birlikte tarım, hayvancılığın yok olması, doğanın ve  yaşayan yerel kültürlerin değişime uğraması da kaçınılmazdır. 

Köylerden kentlere göç yerine, köylere geri dönüş süreci özendirilmeli tarım ve hayvancılık desteklenmeli, “Köy Kent Projesi” geliştirmeli, köyüne dönen nüfusun gereksinmelerini karşılayacak planlı, altyapısı tamamlanmış yerleşim alanları planlanarak dar gelirli vatandaşlarımızın konut edinmesi sağlanmalıdır.

Bu sebeple;
1-    Kırıkkale ilimize bağlı Karakeçili ilçemizde dar gelirli vatandaşlarımıza ve emeklilerimize konut edindirme kapsamında herhangi bir çalışmanız var mıdır?
2-     Konut edindirme kapsamında bir çalışma var ise bu konudaki çalışmalar ne zaman başlayacaktır?
3-    Yıllardır küçülen, göç veren Karakeçili İlçemizde bu duruma son verecek bir çalışmanız var mıdır?” ifadelerini kullandı. 

Gazetekale.com Haber Merkezi
 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

93431

Ağzınız soğan koksun korkmayın!

Cipsin içerisinden fare çıktı!

Unutulmaz şarkıların sanatçısı Ertan Erşan

Aslan: “Kırıkkale Üniversitesi hedeflerine başarıyla ilerliyor”

Hafızlık Kuran Kursu’nun yüzde 90’ı tamam 

İç Anadolu’nun en kapsamlı Bilim Merkezi, Kırıkkale’de 

SIRADAKİ HABERLER