Lokantacılar Odası Başkanı Eroğlu, “İş yerlerini kapatmak çare değil!”

Lokantacılar Odası Başkanı Eroğlu, “İş yerlerini kapatmak çare değil!”

Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Yurtalan Eroğlu, koronavirüsle mücadele kapsamında getirilen kararlar ile ilgili bir açıklamada bulundu. Eroğlu, “Cuma günü başlayacak olan kısıtlamalar esnafı kara kara düşündürüyor.” dedi.

  • Kategori : Gündem
  • 19 Kasım 2020 Perşembe
  • 18:19

“KANTİNCİLER BORÇLARINI ÖDEYEMİYOR”
Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Yurtalan Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde yapılan toplantının ardından alınan ve 20 Kasım 2020 günü yürürlüğe girecek olan kararlar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Eroğlu, yaklaşık 8 aydır kapalı durumda olan kantincilerin zor günler geçirdiğini belirterek, kantincilerin borçlarını ödemekte zorlandıklarını söyledi. 

“KANTİNCİLER 31 ARALIK’A KADAR KAPALI KALACAK”
Başkan Eroğlu, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “20 Kasım 2020 Cuma günü saat 20.00’de başlayacak olan kısıtlamalar esnafı karar kara düşündürüyor. Covid-19 nedeni ile kapalı olan kantinciler 31 Aralık’a kadar yine kapalı kalacaklar. Yaklaşık 8 aydır kapalı olan kantincileri hem geçim derdi hem de biriken borçları fazlasıyla zor durumda bırakıyor.”

“KARAR YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLSİN”    
“Hafta sonu getirilecek olan kısıtlama nedeni ile esnafımız sabah iş yerlerini 10’da açabilecek. Ancak bu saatten önce işe giden insanlara (güvenlik, resmi görevlileri, fabrika ve özel sektör çalışanları) poğaça, börek, simit vb. ürünlerini satamayacaklar. Bu konuda da devletimizden yeniden bir gözden geçirmesini istiyoruz. Hafta sonları pastanelerin sabah erken saatte açılmasını talep ediyoruz.”

“KIRIKKALE’DE KOROONACİRÜS VAR DA, YOL ÜZERİNDEKİ LOKANTALARDA YOK MU?”
“Ayrıca Kırıkkale Merkez’de bulunan bütün lokantalar sadece paket servis yapabilecek, içeriye misafir alamayacak, masalarına müşteri oturamayacakken bu durum yol boyunda faaliyet gösteren işletmelerde, lokantalarda tam tersi olacak. Yani yol üzerindeki lokantalarda hiçbir kısıtlama olmayacak. O zaman akıllara şu geliyor “ Kırıkkale Merkez’deki lokantalarda Covid-19 var, yol boyundaki lokantalarda yok mu?” diyeceğiz. Lütfen idarecilerden bu konuyu görüşüp düzeltmelerini istiyoruz.”

“ÇORBACILAR AÇIK OLSUN”
“Yine Kırıkkale Merkez’de akşam bir tane çorbacı bile olmayacak, Kırıkkale birçok ile geçiş güzergâhında bulunan bir il. Dışarıdan gelen bir insan açık bir lokanta bulamayacak. Ya da görevli bir insan gece çorbacı ya da lokanta bulamayacak. Bu konuda da yetkililerden yardım bekliyoruz. 24 saat ruhsatı olan çorbacı esnafımız pandemi kurallarına uymak kaydıyla açık olmasını istiyoruz.”

“İŞ YERİNİ KAPATMAK ÇARE DEĞİL”
“Yine kısıtlamalar gereği sadece paket servis ve online satış yapacak olan lokantacı esnafı da uygulamalardan rahatsız. Covid-19 ile her türlü mücadelede devletin yanında olduklarını yasakların ve kısıtlamaların olması gerektiğini ancak dağ gibi biriken borçlar, Bağkur, SGK, kredi ve kartı ödemeleri, kira, elektrik, telefon, su gibi faturaları nasıl ödeyeceklerini bilemiyorlar. Ayrıca yanlarında çalıştırdıkları insanlara nasıl ücret ödeyecekler. İşten çıkaramıyorlar, çıkarsalar yeniden yetişmiş eleman bulamıyorlar. Kısıtlamalar olsun yasaklar olsun hepimiz dayanırız ama bir alt yapı olsun. Esnafımıza devlet bu kısıtlamalar boyunca yardım etsin. Bizlerde huzurlu bir şekilde evimizde kalalım, bu sürece destek olalım. İş yerimizi kapatmak, kısıtlamak çare değil.”
    
“ESNAFIMIZDAN DA TALEPLERİMİZ VAR”
“Değerli esnafımız sizlerde devletimizin koymuş olduğu Covid-19 kurallarına uymanızı; hijyen ile ilgili tedbirleri almanızı, maskenizi takmanızı, mesafenizi korumanızı, gıda ile temas ediyorsanız eldiven giymenizi rica ediyorum. Görevlilere zorluk değil, yardımcı olmanızı istiyorum. Sonuçta sağlık her şeyden önce gelir.”
 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.
SIRADAKİ HABERLER

Tümü
Gurbet Lüy

Sadece sev, koşulsuz şartsız

Mehmet Fırat Özsayın

Dolar neden bu kadar arttı?

Alaaddin Güneşer

Fal Baktırmak

İlyas Şen

Ben de vlogger ya da youtuber olmak istiyorum

Nisan Çalışkan

Şooorayı yazmalımıyız?

Kadir Yahşi

Şehr-ül Emin

Emre Kandemir

Başkan mı? Çoban mı?