"İhracatta şahlanışımızı 2019 yılında da sürdürüyoruz"

"İhracatta şahlanışımızı 2019 yılında da sürdürüyoruz"

KIRIKKALE (AA) - Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde istikrarla büyüyen bir ekonomik performans sergilediklerini belirterek, "Geçtiğimiz yıl ihracatımız 168 milyar doların üzerine çıkarak rekor kırmıştır. İhracatta şahlanışımızı 2019 yılında da sürdürüyoruz." dedi.

  • Kategori : Siyaset
  • 01 Mart 2019 Cuma
  • 20:46

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AK Parti Kırıkkale İl Başkanlığı'nın 17 Ağustos Kapalı Spor Salonu'nda düzenlediği programda, milli silaha adını veren şehir Kırıkkale'yi gönülden selamladığını söyledi. Anadolu'nun en köklü şehirlerinden birisi ve Evliya Çelebi'nin övgüyle bahsettiği şehirlerden olan güzel Kırıkkale'de bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Oktay, şunları ifade etti:

"1071 Malazgirt Zaferi'nden bu yana Türklere yurt olmuş bu diyara Kızılırmak boyunca dolaşan nice erenler uğramıştır. Nice manevi muhafızları toprağında barındıran Kırıkkale'de, Horasan erenleri, Hoca Ahmed Yesevi'ler, bir gönül pınarı gibi hala akmaktadır. Rabb'im bize o güzel insanların mirasına sahip çıkmayı nasip eylesin, bizleri onların yolundan ayırmasın. Kırıkkale aynı zamanda Hacı Taşan'ın, Çekiç Ali'nin memleketi bir ozanlar şehridir. Kırıkkale, tüm renkleriyle, tüm güzellikleriyle Anadolu'nun bağrında sapasağlam bir demokrasi kalesi gibidir. Biz, millete hizmet yolculuğuna koyulduğumuz günden beri Kırıkkale'yi, Kırıkkale'nin cesur, gayretli ve fedakar insanlarını yanımızda bulduk. Sizler bu güçlü duruşunuzla sadece Kırıkkale'nin gelişmesine katkı sunmakla kalmadınız."

Kırıkkale'nin, Türkiye'nin son 17 senede siyasette, ekonomide, eğitimde, sağlıkta, ulaşımda ve daha birçok alanda yazdığı destanlarda da pay sahibi olduğunu aktaran Oktay, 31 Mart akşamında bu başarılarına bir yenisini ekleyeceklerini dile getirdi.

- "Cumhurbaşkanımızın liderliğinde istikrarla büyüyen bir ekonomik performans sergiledik"

Oktay, Kırıkkalelinin sözünün ahit olduğunu bildiğini belirterek, şunları kaydetti: "Allah razı olsun. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, ülkemizin tüm şehirleriyle kalkınmasının ve muasır medeniyetler seviyesinin ötesine geçmesinin mücadelesini veriyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde istikrarla büyüyen bir ekonomik performans sergiledik. Geçtiğimiz yıl ihracatımız 168 milyar doların üzerine çıkarak rekor kırmıştır. İhracatta şahlanışımızı 2019 yılında da sürdürüyoruz.  Geçen yılki ocak ayına oranla, aylık ihracatımız yüzde 5,9 artarak 13,2 milyar seviyesine ulaşmıştır. Dün itibariyle açıklanan dış ticaret verilerine göre dış ticaret açığı, yine ocak ayında yüzde 72,5 azalarak 2,5 milyar dolar olmuştur."

Çıktıkları bu yolda ülkenin kalkınması için şehirleri istikrarlı ve nokta atışı yatırımlarla ihya etmenin her zaman öncelikleri olduğunu vurgulayan Oktay, bu doğrultuda Kırıkkale'ye son 17 yılda yaptıkları 6,45 milyar lira yatırımın 570 milyon liralık kısmını eğitim yatırımlarının oluşturduğunu dile getirdi.

Kırıkkale'nin merkezini ve ilçelerini okul, laboratuvar ve kütüphanelerle donattıklarını dikkati çeken Oktay, şöyle dedi: "Kırıkkale Üniversitesini büyüttük, geliştirdik. Kırıkkale'ye 260 milyon lira sağlık yatırımı yaptık. Kırıkkale, Anadolu'nun ortasında birçok ili birbirine bağlayan yolları, sınırları içinde barındıran bir şehir. Ben de sıkça Kırıkkale'ye gelen, Kırıkkale’den geçen, suyundan içenlerdenim. Birçok ili kucaklayan bir coğrafi konumda olması sebebiyle elbette ulaşım yatırımları Kırıkkalemiz için çok önemli. Biz de yolları böldük, şehirleri Kırıkkale üzerinden birleştirdik, 17 yıl önce 39 kilometre olan bölünmüş yol mesafesini 232 kilometreye çıkardık. Ayrıca Bahşili-Karakeçili-Kulu yolu, Kırıkkale-Keskin-Kırşehir yolu, Ankara-Kırıkkale-Delice yolu çalışmaları da devam etmektedir. Bunlar da en kısa sürede tamamlanacaktır."

Sosyal yardım ve destekleriyle de Kırıkkaleli ihtiyaç sahiplerini darda ve zorda bırakmadıklarını aktaran Oktay, 17 yılda kente 485 milyon lira sosyal yardım sağladıklarını bildirdi. Oktay, Kırıkkale'yi inşaa ve ihya ettiklerini, şehire 4 bin 794 konut, 10 ticari merkez, 200 yataklı tıp fakültesi hastanesi, 322 kişilik yurt ve 8 cami yaptıklarını dile getirerek, şunları kaydetti: “Kırıkkale'de sanayimiz büyüyor, Türkiye kalkınıyor. Son 17 yılda Kırıkkale'ye 152,5 milyon lira bilim, sanayi ve teknoloji yatırımı yaptık. Devlet yatırımlarının ve desteklerinin yanı sıra Kırıkkale kendi kendine yetebilen, kendi kalkınmasını şahlandıran çalışkan bir şehrimiz. Kırıkkale'nin dış ticaret hacminin geldiği nokta bize bunu açık şekilde gösteriyor. Kırıkkale'nin dış ticaret hacmi 7,15 milyon dolardan 24,7 milyon dolara çıktı yani 3,45 kat artış sağladık. Yeterli mi, asla değil. Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumumuz ve ROKETSAN'ımızla, savunma sanayi ürünlerimizi dış pazarla buluşturarak bu miktarı daha da ileriye taşıyacağız."

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın belirlediği hedefler doğrultusunda, sadece Kırıkkale'ye değil, çevre illere de hitap edecek şekilde Celal Bayar Parkı’nın yanına bir millet bahçesi kuracaklarını ifade eden Oktay, hizmete sundukları millet kıraathanelerinin sayılarını artırarak bu mekanları çeşitlendireceklerini bildirdi.

 Oktay, 40 hektar alan üzerine, bünyesinde ticari ve spor alanları, açık otopark alanları, idari tesis ve park alanlarının bulunacağı küçük sanayi sitesini Kırıkkaleye kazandıracaklarını aktaran Oktay, şunları kaydetti: "Mahalle konaklarımızda, hanımlarımıza ve gençlerimize kişisel gelişim ve meslek edindirme kurslarımızı vermeye en verimli şekilde devam edeceğiz. Çoruh Özü Deresi çevresini ıslah ederek nezih bir mesire alanı haline getireceğiz. Kırıkkale, bisiklet ile ulaşıma uygun bir şehrimiz. Bisiklet kullanımı birçok şehrimizde giderek yaygınlaşıyor. Her türlü kaynaktan tasarruf ederken sağlığınızı da koruyacak bir ulaşım alternatifi olması açısından bisiklet yolu projesini önemsiyoruz. 31 Mart’tan hemen sonra Alparslan Türkeş Bulvarı üzerinde Sanayi Kavşağı ile stadyum arasına bir bisiklet yolu kazandıracağız. Bunun yanı sıra Alparslan Türkeş Bulvarı Köprülü Kavşak Projesi'yle şehir içi trafiğini rahatlatacağız. Kültür parkı içerisinde bulunan kulenin içerisinde yapılacak atölye, gözlem kulesi ve seyir alanlarıyla her yaş grubuna hitap edecek bilim merkezi projesi de yine geleceğimize yatırım yapan projelerden biri."

- "Sınırlarımızın güvenliği ve milletimizin bekası için çalışacağız"

MKEK Silah Müzesini şehir merkezine taşıyacaklarını ve Kırıkkale’de kültürel bir alternatif oluşturacaklarını anlatan Oktay, Kırıkkalelilerin, eserlerin, projelerin, belediyeciliğin en iyisine layık olduğunu söyledi.

Oktay, bu yolda birlikte el ele, omuz omuza yürümeye devam edeceklerini belirterek, şöyle devam etti: "Devlet olarak bir taraftan ülkemizin kalkınması için var gücümüzle çalıyor, şehirlerimizi ihya ediyoruz, imar ediyoruz. Aynı zamanda hukuk standartları çerçevesinde mücadele vererek ülkemizde demokrasiyi güçlendirdik ve temel hak ve özgürlükler alanlarını genişlettik. 28 Şubat'ın yıl dönümünde, yaşadığımız karanlık günleri yeniden hatırlıyor, vesayete, darbeci zihniyete ve gençlerimizin geleceğine kast edenlere karşı mücadele yeminimizi tazeliyoruz. 28 Şubat döneminde imam hatipleri kapatan, kızlarımızı üniversiteye sokmayan ve seçilmiş iradeyi vesayet altında tutan kirli zihniyete karşı demokrasimize ve millet iradesine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Diğer taraftan da ülkemize yönelik, içeriden ve dışarıdan her türlü tehdidi yok etmeyi inatla ve inançla sürdürüyoruz. Kahraman Türk milletinin evlatları olarak yerli ve milli savunma sanayimizle, sarsılmaz inancımızla, imanımızla, karanlık ellerin maşası terör örgütlerini yok etmek için mücadele ediyoruz. Çanakkale ruhu, 15 Temmuz ruhu 82 milyonun yüreğinde, herkesin yüreklerinde hala dimdik ayaktadır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra sınırlarımızın güvenliği ve milletimizin bekası için çalışacağız, hiçbir teröriste göz açtırmayacağız, nefes aldırmayacağız. Allah'ın izni ve milletimizin desteğiyle bizi bu yolda hiç kimse durduramaz. FETÖ’sü, PKK’sı, DHKPC’si, adı farklı cibilliyeti aynı tüm terör örgütlerini tarihin karanlık sayfalarına gömeceğiz."

- "31 Mart yerel seçimleri ülkemiz için kritik bir dönemeçtir"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin sağladığı hız, esneklik ve tüm avantajları kullanarak yerel seçimlerden sonraki dönemi, güçlü icraat dönemi olarak en iyi şekilde değerlendireceklerini vurgulayan Oktay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde 31 Mart öncesinde olduğu gibi sonrasında da yerel yönetimlerle birlikte Türkiyeyi çok daha ilerilere taşıyacaklarını ifade etti.

"Önümüzdeki dönem yeni projeler üretme, yeni yatırımlar yapma dönemidir. Sadece Kırıkkale’de değil, Türkiye'nin tamamında yeni projeler, yeni yatırımlar için çok çalışmamız gereken bir dönemin içindeyiz" ifadesini kullanan Oktay, "Bu açıdan 31 Mart yerel seçimleri ülkemiz için kritik bir dönemeçtir. Bizim nezdimizde belediyecilik memleketi gönülden sevenlerin işi. Gönül belediyeciliğinin Kırıkkale’de güçlenerek devam etmesi için başkan adayımız Mehmet Saygılı kardeşimize gerekli desteği vereceğinize inancım tamdır. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın liderliğinde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Kırıkkale’ye en iyi hizmeti en güzel şekilde ulaştırmaya devam edeceğiz. Başta başkan Mehmet Saygılı kardeşim olmak üzere, Kırıkkale'nin ilçelerindeki tüm adaylarımıza başarılar diliyorum." diye konuştu.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.