Eğitim Bir-Sen yetkiyi kutladı

Üyelerinin özlük haklarının korunmasına yönelik çalışma gerçekleştiren Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanlığı, örgütlü sendikaların yöneticilerinin katılımıyla yapılan mutabakat toplantısında tutanaklar imza altına alındı.

  • Gündem
  • 24 Mayıs 2022
  • 14:27
Eğitim Bir-Sen yetkiyi kutladı

MUTABAKAT TOPLANTISINDA TUTANAKLAR İMZALANDI 
4688 sayılı "Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nda yer aldığı şekilde her yıl Mayıs ayında yapılan yetkili sendika belirleme çalışmaları kapsamında Kırıkkale İl, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde üye sayıları tespit çalışmaları tamamlanmış, Kırıkkale’de Eğitim Hizmet Kolunda örgütlü sendikaların yöneticilerinin katılımıyla yapılan mutabakat toplantısında tutanaklar imza altına alındı. Kırıkkale Eğitim Bir-Sen Yetkiyi geniş bir katılımla Kırıkkale Turizm Otelcilik ve Uygulama okulunda kutladı.  


ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE ETTİK
Eğitim Bir Şube Başkanı ve Memur Sen İl Temsilcisi Yasin Pekuz yemekte konuşma yaptı. Pekuz, "2022 yılı Mutabakat döneminde de Kırıkkale’de Eğitim Hizmet Kolunda Eğitim-Bir-Sen üye sayısını 1778 e yükselterek yetkisini sürdürmüştür. İmzalanan mutabakatta il genelinde en yakın takipçimize 360 üye farkıyla yetkimizi taçlandırdık. Eğitim-Bir-Sen Kırıkkale Şubesi teşkilatı olarak bu durumun haklı gururunu yaşıyoruz. Eğitim-Bir-Sen Kırıkkale Şubesi olarak uzun yıllardır yetkili olmamızdaki başarımız yalnızca bizim değil, tüm üyelerimizin başarısıdır. Bizi zirveye çıkaran, zirvede tutan ve zirveden yeni ufuklara yol almamıza katkı sunan Eğitim- Bir-Sen'in asil üyeleridir.1992 yılında Onursal Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan’ın açtığı yolda ve oluşturduğu dinamizm ile medeniyet ve değer odaklı yeni sendikal anlayışla, sorunun paydaşı değil çözümün paydaşı olarak rekabet zemininde hizmet sendikacılığı anlayışı ile hak arama mücadelemizde kamu çalışanlarımız adına önemli kazanımlar elde ettik.” 


OLMUŞ OLMASI ÖNEMLİ BİR KAZANIMDIR
“Kamuda özgürlük alanlarının genişlemesini sağladık. Taleplerimizin karşılık bulmadığı, tarafımıza yapılan tekliflerin yetersiz olduğu dönemlerde demokratik çerçevede dik durmaktan, söylem geliştirmekten ortaya eylem koymaktan geri durmadık. Ayrıca  ‘Milli’ sıfatıyla uyumlu, yerli değerlerle donanmış, tarihi, kültürü ve kökleriyle barışık ülkemizin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olarak her zaman demokrasinin, Milli İradenin yanında olduk. Türkiye’nin sivilleşmesine ve özgürleşmesine katkıda bulunacak çalışmalara daima destek vermek önceliğimiz oldu” dedi. Genel yetkili konfederasyon Memur-Sen ve Eğitim iş kolunda genel yetkili sendika Eğitim-Bir-Sen olarak 2022 Ağustos ayında 6. Dönem Toplu Sözleşmeyle; Eğitim çalışanlarımız adına elde edilen kazanımların yanından Toplu Sözleşme ikramiyesinin yıllık yaklaşık 2000 tl'ye ulaşması ile sendikalı olmak değer kazanmış örgütlü olmanın değeri yanında artık ederi de olmuş olması önemli bir kazanımdır.” 


MÜCADELENİN BİR SONUCUDUR
“Yine 6. Dönem Toplu Sözleşmede karara bağlanan Eğitim-Bir-Sen olarak yıllardır dile getirdiğimiz ve katkı sağladığımız Öğretmen Meslek Kanunu eksiklikleri ile çıkmış olsa da bu kanunla öğretmenlerimizin 3600 ek göstergeye kavuşacak olmaları örgütlü olmanın ve mücadelenin bir sonucudur. Memur-Sen, Eğitim-Bir-Sen olarak talebimiz, çabamız ve ümidimiz bütün eğitim ve kamu çalışanlarımızın adalet çerçevesinde ek göstergeden faydalanmalarıdır. Eğitim camiamızda büyük bir sorun olarak görünen ve günden güne de büyüyen sözleşmeli sorununun toplu sözleşme masasında yetkili sendika ve Kamu İşvereni arasında görüşülmesine karar verilmesini de önemsiyoruz. Ayrıca dünyada devam eden ekonomik sıkıntılardan, yanı başımızda devam eden savaştan etkilenen ülkemizde kamu çalışanlarımızın ekonomik güçlüklerinin giderilmesi için çözüm önerileri üretmeye, çözüm önerilerimizi kamu işvereni ile paylaşarak var olan sıkıntının giderilmesi için taleplerimizi sürekli gündemde tutuyoruz. Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntıların sadece bize özel değil dünyada büyük bir sıkıntı haline geldiği bilinciyle olağan üstü durumlarda kamu çalışanlarının gelirlerinin yükseltilmesi için iki yılda bir yapılan toplu sözleşmenin beklenmemesi güncel çözümler geliştirilmesi düşüncemizi tekrarlıyoruz.” 


ONLARIN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ
“Eğitim-Bir-Sen olarak ilimizde binleri, ülke genelinde Çalışan milyonları temsil etmenin sorumluluğunun farkındayız, yaptığımız işin uzun soluklu zorlu bir iş olduğunun da bilincindeyiz. Bu çerçevede kararlılıkla ve samimiyetle mücadeleye devam edecek, kamu çalışanlarımıza kazandırmaya onların sesi olmaya devam edeceğiz. Bir takım sendikalar gibi insanları renklere ayırmayı, politize etmeyi, elde edilen kazanımları değersizleştirerek garip bir şekilde yine bu kazanımları kullanarak ve ayrıştırıcı söylemler üzerinden üye devşirmelerini doğru bulmuyoruz. Sendikaların çeşitliliği ülkemizin demokratik zenginliğidir.  Demokratik çerçevede eleştiriler ve çözüm önerileri kazanımların artmasına katkı sağlayacaktır. Hal böyleyken Kamu çalışanları, eğitim çalışanları; Hizmet üreten, ter akıtan, sorumluluk alan, sorunlardan beslenen değil çözümün tarafı olan örgütlü yapılara verdiği değer ortadadır” dedi.


DEĞERLERİMİZİN IŞIĞINDA YOL YÜRÜYECEĞİZ
"Bundan sonra da ilk adımı atan öncülerimiz gibi, mücadelemizi kırmadan dökmeden, ayrıştırmadan kamu çalışanlarımızın ekonomik ve sosyal haklarının geliştirilmesi için emek, ekmek ve hak mücadelemize devam edecek, inancın, sağduyunun, vicdanın ve medeniyet değerlerimizin ışığında yol yürüyeceğiz. Yetkiyi taçlandırdığımız bu dönemde Eğitim Bir-Sen’li olmanın sorumluluğunu ve çalışkanlığını sergileyerek il merkezimizde,  ilçelerimizde ve üniversitemizde yetkiyi devam ettirerek hak, özgürlük, emek ve ekmek mücadelesi yürütürken aynı zamanda da millet iradesini daim kılarak, Hakk’ı yüceltmek gibi soylu bir davanın neferi olan il, ilçe, üniversite başkan ve yönetim kurulu üyelerimize, kadın komisyonlarımıza, dava arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum. Sendikal varlığımız olan Eğitim Bir-Sen’in asil üyelerine bizlere verdikleri destek ve duydukları güvenden dolayı şükranlarımı sunuyor, Kuruluşundan bugüne emek, ömür ve gönül verenlere teşekkür ediyorum. İstikamet üzere nice yıllara” dedi.


Haber: Ahmet Gökdemir 
 

İlginizi Çekebilir

Pekuz: “Eğitim çalışanlarının umudu olmaya devam ediyoruz”

İlginizi Çekebilir

Harcırah ücretlerindeki artış beklentileri karşılamıyor

İlginizi Çekebilir

Bayram ikramiyeleri artırılmalı 

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

52196

Motorinin litre fiyatına 2 lira 50 kuruş indirim

Arıcıların tercihi Kırıkkale

Çılgın Kırıkkaleli 19 saatte 160 kilometre koştu

Vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonu başladı 

İYİ gençler vatandaşın sorunlarını dinliyor 

Okullarda yaz etkinlikleri kursu başladı

SIRADAKİ HABERLER