Bu dolgu Civa Salımına Yol Açıyor

Türk uzmanların yaptığı araştırmada, amalgam diş dolgularının, son teknoloji görüntüleme cihazlarına maruz kalması durumunda vücuda zehirli civa salımına yol açtığı sonucuna varıldı.

Türk uzmanların yaptığı araştırmada, amalgam diş dolgularının, son teknoloji görüntüleme cihazlarına maruz kalması durumunda vücuda zehirli civa salımına yol açtığı sonucuna varıldı.

Radyoloji adlı uluslararası bilim dergisinde yayımlanan, Kırıkkale ve Akdeniz Üniversiteleri’nde yapılan araştırmaya göre, yeni geliştirilen ileri teknolojili görüntüleme cihazlarına 20 dakika maruz kalmanın civa salımı için yeterli olduğu görüldü.

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Selmi Yılmaz ve ekibinin yaptığı araştırmada çeşitli nedenlerle çekilmiş 60 amalgam dolgulu, 24 saat boyunca ayrı kaplarda, yapay tükürük içinde bekletildi. Kontrol grubu olan 20 diş sadece türükükte kaldı.

Daha sonra da 20’si 7 Tesla adı verilen ileri teknolojili MR cihazlarında, 20’si de konvansiyonel MR cihazlarında incelendi.

Konvansiyonel cihazlarla incelenen amalgam dolgulu dişlerde anlamlı bir fark görülmedi. Ancak yüksek teknolojili görüntüleme cihazları dört kat daha fazla civa salımına yol açtı.

1 yorum
  1. Emine 5 ay ago
    Reply

    Neden yasaklanmiyor ozaman

Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler
post-image
Manşet Yazarlar

Sen, sen hoş geldin!

Bir pazartesi gecesi geldin aramıza.Kararmış kalplerin,zulüm ile boğulmuş dünyanın aydınlığı olarak geldin.Zalimlerin koltukları sallandı,yetimlerin yüzü güldü,kurumuş gök yüzü yağmur bulutları ile doldu,kimsesizlerin sahibi,yetimlerin hamisi,fakirlerin dostu,kız çocuklarının babası oldun.Hoş geldin...
post-image
Manşet

Gençer ailesinin acı günü

Kırıkkale’nin sevilen simalarından, Kırıkkale Şehit Aileleri eski Dernek Başkanı Mehmet Gençer’in eşi Nebahat Gençer hayatını kaybetti. SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI Şehit aileleri eski Dernek Başkanı Mehmet Gençer’in eşi, Şehit Serhat...
post-image
Manşet

Kırıkkale’de uyuşturucu operasyonu

KIRIKKALE (AA) – Kırıkkale’de uyuşturucu madde satıcılarına yönelik operasyonda gözaltına alınan 3 şüpheliden 2’si tutuklandı. İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, uyuşturucu ticareti yaptıkları öne sürülen sokak...
post-image
Güncel Manşet

“Yüzme Bilmeyen Kalmasın” projesi

KIRIKKALE (AA) – Kırıkkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Yasin Özdemir, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilde eş zamanlı başlayacak olan “Yüzme Bilmeyen Kalmasın” projesinin Kırıkkale‘de de 19 Kasım’da...
Haber Yükle