Yoksulluk oranı 8,6

yoksulluk-orani

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarına göre yoksulluk oranı %14,7 olarak belirlendi. Bu orana göre Kırıkkale’de ki en düşük yoksulluk oranı yüzde 8,6 olarak belirlendi.

 

FERT MEYDAN GELİRİ

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, her bölgenin kendi eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin %50’si dikkate alındığında, yoksulluk oranı en yüksek bölge %14,1 ile TR61 (Antalya, Isparta, Burdur) olurken, bu bölgeyi %13,9 ile TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) ve %12,8 ile TR31 (İzmir) bölgeleri izledi.

 

İÇ ANADOLU TR71 BÖLGELERİ

Göreli yoksulluk oranının en düşük olduğu bölgeler ise; %5,3 ile TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari), %7,3 ile TR33 (Manisa, Afyon, Kütahya, Uşak), %8,6 ile TR71 (Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir) ve TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) bölgeleri oldu.

 

GEÇMİŞ YILA KIYAS ORANI

Göreli yoksulluk oranında en önemli artış TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop) bölgesinde oldu. Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması, 2014 ve 2015 yılı sonuçlarına göre yoksulluk oranları karşılaştırıldığında, bir önceki yıla kıyasla Türkiye genelinde 0,3 puanlık düşüş gerçekleşti. Bölgeler itibarıyla yoksulluk oranında en önemli düşüş 4,1 puan ile TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) bölgesinde gözlenirken, bunu 3,8 puan ile TRA1 (Erzurum, Erzincan, Bayburt) bölgesi izledi. Göreli yoksulluk oranında en önemli artış 3,3 puan ile TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop) bölgesinde gerçekleşirken, bu bölgeyi, 2,8 puanlık artış ile TR41 (Bursa, Eskişehir, Bilecik) bölgesi izledi.

Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler
post-image
Güncel Manşet Siyaset

CHP seçim bürosunu açtı

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale İl Başkanlığı seçim bürosunun açılışını hafta sonu düzenlediği açılışla gerçekleştirdi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in katıldığı açılışta milletvekili adayları tanıtıldı.   Kırıkkale’de partisinin seçim bürosunun açılışına...
post-image
Güncel Manşet Siyaset Yazarlar

Bu gemi Dağdelen’le yüzer

İnanmış olduğu davasına canı gönülden bağlı,önüne çıkan engellere aldırmayan,zorluklara göğüs geren,yılmaz bekçi,çalışkan İl başkanı.Teslim olduğu davasının her kademesinde göreve hazır,kibirden yoksun,tevazu ehli,yardımsever,sözünün eri,ilgili,fakirin dostu,kimsesizlerin yol arkadaşı,sırdaş ve dert ortağı....
Haber Yükle