Ünal, “Arı gibi çalışacağız”

GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIP, 26 YAŞINDA KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞI GİBİ ZOR BİR GÖREVİ ÜSTLENEN AK PARTİ KIRIKKALE KADIN KOLLARI BAŞKANI ESMA ÜNAL, KONGRE SONRASI İLK RÖPORTAJINI KENT GAZETESİNE VERDİ.

 

Gazetemiz Genel Koordinatörü Kadir Yahşi, AK Parti’de Türkiye’nin en genç iki kadın kolları başkanından biri olan AK Parti Kırıkkale Kadın Kolları Başkanı Esma Ünal ile röportaj yaptı. Ünal, “Gece gündüz demeden, arı gibi çalışacağız” dedi.

 

 

SÜRPRİZ BİR GÖREV

Uykuyu bıraktığını ve hayatının her anını çalışarak geçirdiğini anlatan AK Parti Kırıkkale Kadın Kolları Başkanı Esma Ünal, kendisi adına sürpriz bir göreve getirildiği için çok mutlu olduğunu dile getirdi. Kongre sonrasında ilk röportajını Gazetemiz Genel Koordinatörü Kadir Yahşi’ye veren Ünal, parti içi küskünlüklerden kongre sürecine, kongre sonrasından 2019 seçimlerine kadar, merak edilen bir çok soruya yanıt verdi. Ünal, gece gündüz çalışarak partiyi çok iyi noktalara taşıyacaklarını söyledi.

 

 

“ÜRETEN GENÇLİK HAYAL EDİYORUM”

“Ev ev gezip, her türlü fedakarlığı yapacağım” diyen Ünal, en büyük destekçisinin İl Başkanı Nuh Dağdelen’in olduğunu ve ailesini daima yanında hissettiğini söyledi. Kırıkkale ile ilgili hayallerini ifade eden Ünal, oturan değil, üreten bir gençlik hayal ettiğini dile getirdi. Kongreyi anlatan Ünal “Kongrede kürsüye çıktım. Muhteşem bir görüntü vardı. Herkesin gözündeki o ışığı gördüm. AK Parti’nin daha ileriye gideceği inancımı bir kez daha gösterdi. Herkese çok teşekkür ederim”

 

Esma Ünal Kimdir? Siyasi kariyerinizden ve okul hayatınızdan bahseder misiniz?

Aslen Ankara Kalecik doğumluyum. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde okudum. Okurken 2. sınıfta solucan gübresi ile tanıştım ve bu işin ticaretini yapmaya başladım. 2014 yılında Kırıkkale’ye geldim ve üyeliğimi tamamlayarak AK Parti Gençlik Kollarında görevime başladım. Gençlik Kolları Başkanlığında aldığım görevlerde çok aktif rol üstlendim. Üstün gayret ve özverili çalışmalarım göz önünde bulundurularak beni Kadın Kolları Başkanı yaptılar. Seçim işleri başkanlığı da yaptım. 4 yıldır aktif olarak AK Parti’nin içerisindeyim. Yine solucan gübresi ticareti ile uğraşıyorum. Bir dönem Ayna Gazetesi Kırıkkale Temsilciliği yaptım.

 

 

26 yaşındasınız ve Nevşehir ile birlikte Türkiye’nin en genç Kadın Kolları Başkanısınız? Bence bu bir ayrıcalık, başkan oluşunuzu nasıl anlatıyorsunuz?

İlk önce genel merkezimiz böyle bir teklifle geldi. İl Başkanımız Nuh Dağdelen’de bana güvendi ve beni başkan yaptılar. Bu benim için çok büyük bir onur ve gurur. Mazbatamı aldığımda demek ki bende bu ağırlığı görmüşler. 3 aylık çalışma sürecimde de hanımlarla iç içeyim, çevremle çok iç içeyim. Esnaflar görüşüyorum. Yani halkın içindeyim. 26 yaşında olmama rağmen bir çok şeyi görmüş ve yaşamış biriyim. Partim iyi ki beni seçti ve çok mutlu bir şekilde çalışıyorum.

 

 

Böyle bir görevi bekliyor muydunuz?

Açıkçası beklemiyordum.

 

 

Zorlandığınız zaman var mı? En büyük destekçiniz kim?

Hayır. Hıza alışkınım ve sürekli çalışan biriyim. Partide yaşlı bir teyze ile sohbet ederken dua etmeleri, bizim bütün yorgunluğumuzu alıyor. En büyük destekçim İl Başkanım Nuh Dağdelen.

 

 

Aileniz nasıl karşıladı? Neler söylediler?

Ailem her zaman arkamda. İlk partiye girdiğimde de ailem yanımdaydı. Sen yanlış yapmazsın dediler. Şuanda da gurur duyuyorlar.

 

 

Siyaset bakışınızda kişisel prensipleriniz var mı? Varsa partide bunları nasıl uygulayacaksınız?

İlk önemli olan şey disiplin. Herkesle iç içe samimi olabilirsiniz ama herkes oturacağı ve kalkacağı yeri bilmeli. Birisi geldiğinde ‘AK Parti’de görevli’ diyebilmeli insanlar. Ağırlığımızla ve hanımlığımızla konuşmamız gerekiyor. Her ortamda disiplinli olacağız ve asla laçka bir ortamda benim partimin temsilcisi bulunmayacak.

 

4 yıl siyaset için kısa bir süre. Ancak çok iyi mesafe kat etmişsiniz. Sizce Kadın Kolları neler yapar? Kadın Kolları Başkanlığı’nın görev tanımını yapar mısınız?

Kadın Kolları Başkanı demek gönle girmek demektir. Koltuğa oturup sağa sola emir vermek değil, halkın içerisinde bizzat aktif çalışandır. Kiminin kızı, kiminin ablası, kiminin kardeşi olmalı. Kadın Kolları Başkanı demek sadece halk ile beraber olmak demektir. Kadın Kolları Başkanlığı yan dal olarak görülse de en önemli ve en ağır görevlerden birisidir. Tabii ki başkan bu görevin sorumluğunu bilmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın takdiri ile bu göreve beni layık gördüler. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, gençlere çok güveniyor ve partinin gençleştiğini söylüyor. Bunun da en büyük örneği olduğumu düşünüyorum. Bizim derdimiz o, şu, bu değil. Görevimizi yapacağız. İl Başkanımız Nuh Dağdelen’in dediği gibi; ‘Biz onun veya bunun adamı değil, Recep Tayyip Erdoğan’ın adamı olacağız’. Bu nedenle herkese eşit mesafede yaklaşıp, özverili çalışma gayreti içinde olacağız. Herkesi gönlüne girmeye çalışacağız. Kırgınların gönlünü aldık hala da almaya çalışıyoruz. Bizlerle görüşünce kırgınları geçenler var. Burada bir kişinin hükmü yok. Ak Parti’de ayrım olmaz. Herkes partimize girip çıkabilir, kıyafetle veya görünüşü ile kimseyi yargılayamayız. Herkese eşit davranacağız.

 

 

Kongreye nasıl hazırlandınız? Neler yaptınız, bunlardan bahseder misiniz?

Kısa zamanda gece gündüz durmadan çalıştık. İnsanların evleriniz ziyaret ettik. Gönlü kırgınların gönlünü aldım. 1 ay içerisinde çok iyi çalıştık. Herkese kongre değil düğünümüze davet ettim. Birlik beraberlik duygusunu anlattık. Kapı kapı gezdim. Çok şükür Kırıkkale’de bir ilki başardık. 3 binin üzerinde partili kongremize katıldı. Konuşmalar çok güzel oldu. Kırıkkale halkı AK Parti’yi seviyor. Geçmişte sıkıntı yaşayanlar vardı, özür diledik. Ve kongrede en çok desteği kırgın olanlardan gördük. Genel merkezimiz tebrik etti. Rüya gibi bir kongre oldu. İster istemez stres ve heyecan oluyor. Kürsüye çıktım. Baktım muhteşem bir görüntü vardı. Herkesin gözündeki o ışığı gördüm. AK Parti’nin daha ileriye gideceği inancımı bir kez daha gösterdi. Herkese çok teşekkür ederim.

 

 

Kongreden sonra neler yaptınız? Şuan ki programınızı nasıl yürütüyorsunuz?

İlçelerden başladık. Ev ev geziyoruz. Hem teşekkür ediyorum. Hem de çalışmalarımızı yapıyoruz. Şuanda tüm teşkilat ile aile olduk. Aynı anda çalışıyoruz. Gençlik Kolları ile çok uyumlu çalışıyoruz. Kadınlarımız her yerde arı gibi çalışıyor. Çok mutluyuz. Geri dönüşleri güzel alıyoruz. Genel merkezimiz çok memnun. Tüm tereddütleri yıktık. Genel merkez Kırıkkale’yi böyle beklemediklerini söylediler. İşimizi severek yapıyoruz. Bize destek veren herkese çok teşekkür ederim.

 

 

Erken seçim ihtimalini göz önüne almazsak, 1 yıl sonra seçim var. Seçime nasıl hazırlanıyorsunuz? Kadın Kolları Başkanlığı olarak nasıl bir kampanya yürüteceksiniz?

2019 seçimlerine gelirsek eğer, bizim için seçim kongreden sonra zaten başladı. Aktif olarak şuan seçime çalışıyoruz. Kampanya olarak değil de, bizim amacımız şu; Bize 2019 seçimlerinden 2-3 ay önce seçim startı verecekler. 3 ayda seçime çalıştıracaklar. Ancak bizim hedefimiz ise kongreden sonra seçim çalışmasına başlamaktı. Ve şuan seçim çalışmasına başladık. Seçim için neler yapılacaksa yapacağız. 2019’da seçim startı verildiğinde biz zaten işimizi bitirdik diyeceğiz. En büyük planımız bu. İlk başkan oldum. İlçelerde en aktif bayanları buldum. Şuan çok aktif bir şekilde çalışıyorlar. İlçelerde de bir sıkıntımız kalmadı. Amaç sürekli aktif olmak.

 

 

Başka partilere gidenler için ne gibi bir yol izleyeceksiniz? Onları tekrar nasıl partiye kazandıracaksınız?

Bizim için A parti, B Parti yok. Her kadın için bire bir çalışıp ilgileneceğiz. Görüşü önemli ancak bizde kendimizi anlatacağız. Partimizin bir ayrımı yok. MHP’liymiş veya CHP’liymiş uzak dursun diye bir şey yok. Bizim herkese kapımız açık. AK Parti olarak sadece insan diyoruz. Rabbim en üst varlık olarak insanı yaratmış. Biz kim oluyoruz. Bizim için insan olsun partimizin kapısı sonuna kadar açık. Üye kıstasımız yok.

 

 

Çalışma arkadaşlarınızı nasıl belirlediniz? Nelere dikkat ettiniz?

Genel merkezimiz mülakat yaptı. Sonucunda da her kesimden hanımlar yönetimde yer aldı. Yönetimimdeki herkes benim için çok değerli ve önemli. Genel merkezimiz güzel bir yönetim oluşturdu.

 

 

Sizinle ilgili şöyle bir yakıştırma var; ‘Arı gibi çalışıyor.’ Partideki bir gününüzü anlatır mısınız?

Uykuyu bıraktım diyebilirim. Partiden çıkınca akşamdan geceye kadar ticaretimle ilgileniyorum. Sabah 9.30’da yine partiye geliyorum. İş yerimdeki düzenimi akşamları ayarlayabiliyorum. Uymadığınız sürece ve ciddi çalıştığınız sürece herkes arı gibi olur. Dolayısı ile gece gündüz demeden, arı gibi çalışacağız.

 

 

Kırıkkale ile ilgili bir hayaliniz var mı?

Kırıkkale’de de birçok imkanının olmasını istiyorum. İş sahalarının genişlemesini istiyorum. Gençlere yönelik çalışmaların olmasını istiyorum. Üretici bir şehir olmasını istiyorum. Hazır değil, üretici bir toplum olmalıyız. Girişimci olarak aktif olarak herkesin bir şey yapacağı alanları açmak istiyoruz.

 

 

4 yılda unutmayacağınız bir anınız var mı?

Halkın içinde hiçbir zaman bir başkanmış gibi davranmadım. İnsanlarla hep iç içeydim. Bir gün bir lise öğrencisi geldi. AK Parti’ye atıp tutuyor. Oyunu başka partiye vereceğinden bahsediyor. Maddi durumunu sordum. Babasının inşaat işleri ile uğraştığını, annesinin temizliğe gittiğini söyledi. Yetiştirebiliyor musunuz dedim. Hayır dedi. İki kardeşim daha var dedi. Peki, sizin okulda masraflarınızı, kitap ve defterlerinizi kim veriyor dedim. AK Parti’nin tablete kadar verdiğini anlattım. Ve bu kin neden dedim. Düşündü ve özür diledi. Ben bunun bilincinde değildim dedi. Böyle bir anım var. Çok anım var. Çünkü ben 4 yıl boyunca hiç oturmadım. Yaşlılarla ilgili anılarım var. Geçmişle ilgili sıkıntı yaşayan yaşlılar bizi çok iyi anlıyor.

 

 

Son olarak biraz işinizden bahsedelim. Solucan gübresinden bahseder misiniz?

Organik bir gübre. Aslında solucan gübresi geçmişi gelecek getirmek gibi bir durum var. Önceden anneannelerimiz ve dedelerimiz kokulu domates yediğinden bahsederdi. Şimdi kimyasal gübreden dolayı ne sebzenin nede meyvenin tadı tuzu kalmadı. Fakat artık kimyasal yerine solucan gübresi öneriyoruz. Hayvanların gübresini yiyerek kendi gübrelerini oluşturuyorlar. Bizi eskiye götürmüş oldular. Toprak havalanıyor. Daha verimli hale geliyor. Bu gübreyi daha çok seracılar alıyor. Tarımla ilgili herkes alıyor.

Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler
Haber Yükle