UMKE Kampına Ziyaret

umke-kampi

Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz, gönüllü sağlık personellerinden oluşan, amacı ise her türlü afet durumunda yeterli ve nitelikli sağlık hizmeti sunabilmek, yurt ve dünya çapında afetzedelere yardım etmek olan Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) kampına destek ziyaretinde bulundu.

 

11 İLDE UMKE KURULDU

Ülke genelinde, Sağlık Bakanlığı’nca Afetlerde Sağlık Organizasyonu Projesi kapsamında, 2004 yılında Sivil Savunma Birlikleri Bölge Müdürlüğü olan 11 ilde UMKE kurulduğu belirtildi. Kırıkkale’de 2005 yılında 8 doktor, 16 sağlık memuru ve 2 hemşire ile faaliyetine başlayan UMKE., 5’i doktor toplam 77 sağlık personeli ve tam donanımlı 2 adet UMKE aracı ile yurt içinde ve dışında hizmet verdiği belirtildi. Kırıkkale’nin, Türkiye geneli 21 bölge içerisinde Ankara’nın koordinatörlüğünde Kırşehir, Yozgat, Çorum, Kastamonu ve Çankırı’nın da yer aldığı 9’uncu bölgede yer aldığı kaydedildi.

 

TATBİKAT YAPILDI

Yılda en az bir kez olmak üzere il kampı ve bölge kampı yapıldığı belirtildi. Bu kapsamda Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uzun yaptığı açıklamada, “Balışeyh ilçesi Koçubaba Köyü Karababa mevkiinde 25 UMKE personeli katılımıyla İl Eğitim ve Tatbikat Kampı düzenlenmiştir. Kamp süresince UMKE personeline eğitmenlerimiz tarafından ‘Triaj ve Olay Yeri Yönetimi, Hava Yolu Yönetimi, Temel Yaşam Desteği, Damaryolu Uygulamaları, Travmalı hastaya yaklaşım’ eğitimleri verilmiştir. Kampın son gününde senaryo gereği, Balışeyh ilçesi Koçubaba köyü Karababa mevkiinde gece meydana gelen deprem nedeniyle enkaz altında kalan 2 vatandaşı kurtarmak için yapılan tatbikat başarılı bir şekilde tamamlanmıştır” dedi.

 

KAMP ATEŞİ YAKILDI

Düzenlenen programa Vali M.İlker Haktankaçmaz, Balışeyh Kaymakamı Yusuf Yıldırım, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay İsa Çakmak, Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uzun, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş katıldı. Vali Haktankaçmaz, ekiplerin çalışmaları ve tatbikatları izleyerek kamp ateşini yakan UMKE ekibine çalışmalarında başarılar diledi.

Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler
post-image
Güncel Manşet

5 kişi yaralandı

Kırıkkale’de otomobilin trafik işaret levhalarına çarptıktan sonra takla atarak devrilmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında 5 kişi yaralandı. KARŞI ŞERİDE GEÇEREK DEVRİLDİ Alınan bilgiye göre, Gültekin Arslan (46) idaresindeki...
post-image
Güncel Manşet

9 bin 371 traktör var

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, traktör sayısında Manisa’nın birinciliğini sürdürdüğünü bildirdi. Bayraktar, “Kırıkkale’de 9 bin 371 traktör bulunuyor” dedi. KIRIKKALE VE DİĞER BÖLGELER Türkiye Ziraat...
Haber Yükle