Süt uygulaması devam edecek

sut-dagitimi

Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de, okul sütü uygulaması devam edecek. Öğrencilerin sağlıklı bireyler olarak yetişmesini amaç edinen uygulama, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından başlayacak.

 

İKİNCİ DÖNEMİN BAŞLANGIÇ TARİHİ

Kırıkkale Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sırrı Yılmaz, okul sütü uygulaması hakkında açıklamalarda bulundu. Müdür Yılmaz, “Okul Sütü dağıtımı 2016-2017 eğitim öğretim yılının ikinci döneminin başlangıç tarihi olan 06.02.2017 tarihinde başlayacak ve dönem boyunca devam edeceğinden, Hükümetimizin 2012 yılından beri uyguladığı okul sütü programına bu eğitim-öğretim döneminde de süt dağıtımına devam edilecektir” dedi.

 

SÜT İÇMEK GEREKMEKTEDİR

Gıda ve Yem Şube Müdür Vekili İlknur Sezer ise, “Süt, bebeklikten yaşlılığa vücudun büyümesi, gelişmesi ve sağlığın korunması için gerekli enerji, protein, karbonhidrat, yağ ile pek çok vitamin ( A, B1, B2, B12, D, E, K, Folik Asit)  ve mineral maddeyi ( Kalsiyum, Fosfor, Çinko)  içeren çok önemli bir besindir. Boyun uzaması, kemiklerin gelişmesi ve güçlenmesi, beyin gelişiminin desteklenmesi ve derslerde daha başarılı olunması, daha enerjik ve canlı olunması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve hastalıklardan korunabilmek, yeterli ve dengeli beslenmek için her gün düzenli olarak süt içmek gerekmektedir” şeklinde konuştu.

 

ALIŞKANLIK KAZANACAKLAR

Sezer, “Okul Sütü Programı dahilinde dağıtılan sütlerin üretiminden tüketimine kadarki tüm safhalarda gerekli denetim ve analizlerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerince ve İl Okul Sütü Komisyonu’nca gerçekleştirildiğini, öğrencilerin tüketimine sunulan sütlerin açıldıktan sonra bekletilmeden tüketilmesinin uygun olacağını ve Okul Sütü Programı ile öğrencilerimize süt içme alışkanlığını kazandırmayı amaçlıyoruz” ifadesinde bulundu.

Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler
post-image
Güncel Manşet

5 kişi yaralandı

Kırıkkale’de otomobilin trafik işaret levhalarına çarptıktan sonra takla atarak devrilmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında 5 kişi yaralandı. KARŞI ŞERİDE GEÇEREK DEVRİLDİ Alınan bilgiye göre, Gültekin Arslan (46) idaresindeki...
post-image
Güncel Manşet

9 bin 371 traktör var

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, traktör sayısında Manisa’nın birinciliğini sürdürdüğünü bildirdi. Bayraktar, “Kırıkkale’de 9 bin 371 traktör bulunuyor” dedi. KIRIKKALE VE DİĞER BÖLGELER Türkiye Ziraat...
Haber Yükle