Silah OSB yatırımcılarını bekliyor

silah-osb

Kırıkkale’de 500 dönümlük arazi üzerine kurulacak olan ve Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB), 2017 yılında arsa tahsisi başlayacak.

 

ÇOK ŞEY BEKLENİYOR

MKEK’ya ait Arpalık Çukur mevkisindeki 500 dönümlük arazi üzerine kurulan OSB’de altyapı çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Yatırım teşviklerinde 4. bölgede yer alan Kırıkkale’de, Silah İhtisas OSB’ye yatırım yapacak müteşebbisler, 5. bölge teşviğinden istifade edecek. Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz, yaptığı açıklamada, Silah İhtisas OSB’nin Türkiye için çok önemli bir yatırımı olduğunu ve Kırıkkale olarak buradan çok şey beklediklerini söyledi.

 

“ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Silah İhtisas OSB’nin pek çok ilkleri bünyesinde barındırdığını vurgulayan Haktankaçmaz, “Birincisi Türkiye’de en hızlı kurulan organize sanayi bölgesi. Kuruluş kararının verilmesi ve tüzel kişilik kazanması anlamında kağıt üzerinde en kısa sürede kurulan ve işlemleri tamamlanan organize sanayi bölgesi. Silah İhtisas OSB, Türkiye’de silah ve savunma sanayi ile ilgili bir ilk. Kırıkkale’yi MKEK bağlamında düşündüğümüzde savunma sanayinin üssü, merkezi durumunda. Dolayısıyla Kırıkkale’de böyle bir organize sanayi bölgesinin olmasını çok önemsiyoruz.” diye konuştu.

 

“İNŞAAT MALİYETLERİ ÇOK DÜŞÜK”

Haktankaçmaz, altyapı çalışmalarının hızla devam ettiğini belirterek, özellikle yağmur sularının deşarjı ve diğer yolların yapımı konusundaki çalışmaların bitme aşamasına geldiğini ifade etti. Elektrik altyapısının ihalesinin yapıldığını, doğalgaz altyapı şebekelerini tamamlamak için de çalıştıklarını aktaran Haktankaçmaz, şöyle devam etti: “Bunu da yapabilirsek bütün altyapı çalışmaları tamamlanmış olacak. Buranın bir avantajı da inşaat maliyetlerinin çok düşük olması. Çok ciddi bir kazı yapma ihtiyacının olmaması. Bu çerçevede buranın ciddi rağbet göreceğini düşünüyoruz. Özellikle civar illerde arsa fiyatlarının ve yatırım maliyetlerinin artmış olması buraya çok ciddi bir avantaj sağlıyor”

 

“DUYURULARA BAŞLAYACAĞIZ”

“İnşallah, 2017 yılından itibaren Türkiye’nin dört bir yanından yatırımcılarımızın gelmesini bekliyoruz. Bununla ilgili fuarlara da katılım sağlıyoruz ve tanıtımlar yürütüyoruz. İnşallah, bundan da olumlu sonuç alacağız.” Haktankaçmaz, parsellerin belirlendiğini dile getirerek, “Bazı müteşebbislerin Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası ile temaslarının olduğu bilgisini aldık. Ancak somut bir başvuru henüz olmadı. Bizim de bu yönde bir duyurumuz olmadı. Çalışmalar biraz daha görünür hale geldiğinde önümüzdeki yıldan itibaren biz de duyurularımıza başlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler
post-image
Güncel Manşet Siyaset

CHP seçim bürosunu açtı

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale İl Başkanlığı seçim bürosunun açılışını hafta sonu düzenlediği açılışla gerçekleştirdi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in katıldığı açılışta milletvekili adayları tanıtıldı.   Kırıkkale’de partisinin seçim bürosunun açılışına...
post-image
Güncel Manşet Siyaset Yazarlar

Bu gemi Dağdelen’le yüzer

İnanmış olduğu davasına canı gönülden bağlı,önüne çıkan engellere aldırmayan,zorluklara göğüs geren,yılmaz bekçi,çalışkan İl başkanı.Teslim olduğu davasının her kademesinde göreve hazır,kibirden yoksun,tevazu ehli,yardımsever,sözünün eri,ilgili,fakirin dostu,kimsesizlerin yol arkadaşı,sırdaş ve dert ortağı....
Haber Yükle