Her şey 1 Mart tezkeresi ile başladı

Her şey 1 Mart tezkeresi ile başladı

Av. Mehmet Yılmazer, Türkiye-ABDC ilişkilerinde bugün gelinen durum ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yılmazer, “Bugün gelinen nokta şüphesiz ki 1 Mart tezkeresinin TBMM’de reddi ile başladı” dedi.

 

TÜRK ASKERİNİN KONTROLÜ ALTINDA
Yılmazer, konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “ ABD-Türkiye ilişkilerinde bugün gelinen nokta şüphesiz ki 1 Mart tezkeresinin TBMM’de reddi ile başladı. 2003’te Türkiye adına ABD ile müzakereleri yürüten heyetin başkanı, eski MHP milletvekili Deniz Bölükbaşı şunu söylüyor; “1 Mart Tezkeresi geçmiş olsaydı, PKK’nın bugün Kandil dışında kamp yerleri, eğitim alanları, cephanelikleri, Türkiye’ye geçiş yolları, toplanma bölgeleri tümü Türk askerinin kontrolü altında olacaktı.”

 

IRAK VATANDAŞI KONUMU
“Eğer 1 Mart Tezkeresi kabul edilmiş olsaydı; PKK bugün altından kalkamayacağı çok ağır bir darbe yemiş olacaktı. Barzani bağımsız devlet olma yolunda mesafe kat edemeyecek, 25 Eylül’de referandum yapma noktasına gelemeyecek, Bağımsız Kürt Devleti onun çocukluk hayali olarak kalacaktı. Ve 1 Mart Tezkeresi kabul edilmiş olsaydı Türkmenlerin bugün ikinci sınıf Irak vatandaşı konumuna itilmeleri mümkün olmayacaktı.”

 

GEÇMESİ GEREKTİĞİNİN GEREKÇELERİ
“Rahmetli babam AK Parti Kırıkkale Milletvekili Murat Yılmazer o dönem 11 maddelik bir rapor hazırlamış ve tezkerenin TBMM’den geçmesi gerektiğinin gerekçelerini Recep Tayyip Erdoğan’a iletmişti. Dönemin Başbakanı Abdullah Gül’ün danışmanlığını yapan Ahmet Sever kaleme aldığı bir eserde ise o gün ki durumu şöyle anlatıyor; “Özellikle, Beşir Atalay, Mehmet Aydın, Ertuğrul Yalçınbayır, Bülent Arınç, Zeki Ergezen, Azmi Ateş ve Kemalettin Göktaş gibi önemli isimler tezkereye karşıydı ve parti içinde açıkça bunun kulisini yapıyordu.”

 

KIRIKKALE PENCERESİNDEN BAKILMALI
“Recep Tayyip Erdoğan ise, tezkerenin mutlaka meclisten geçmesi gerektiğini vurguluyordu.”
Bu konuda rahmetli babam Murat Yılmazer’de “Beşir Hoca tezkere geçmesin diye çok çalışıyor” dediği için kitapta yazılan bölümün doğru olduğu kanaati taşıyorum. Eğer o gün Cumhurbaşkanımız Başbakan olsa idi o tezkere geçecek ve bugün gelinen noktaya asla gelinmeyecekti. Tarih bir defa daha Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ne kadar büyük bir lider olduğunu bize kanıtlıyor. Ve bize bir şeyi daha gösteriyor; Kırıkkale’den meclise göndereceğimiz vekillerimiz dünyaya Kırıkkale penceresinden değil Kırıkkale’ye ve ülkemize dünya penceresinden bakmalı, bu perspektife sahip olmalılardır” dedi.

Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler
post-image
Güncel Manşet

Kırıkkale’de Asayiş Uygulamaları

Kırıkkale’de düğünlere yapılan asayiş uygulamalarında 11 kişiye, “silah bulundurma ve silahla havaya ateş etmek” suçlamalarıyla işlem yapıldı. Kırıkkale’de düğünlere yapılan asayiş uygulamalarında 11 kişiye, “silah bulundurma ve silahla havaya...
post-image
Güncel Manşet

Sahtekar sertifikacı tutuklandı

Kırıkkale’de polislerin imzasını taklit ederek kursiyere sahte imzalı sertifika veren özel güvenlik firma şüphelisi savcının itirazı üzerine tutuklanarak cezaevine gönderildi. OPERASYON DÜZENLENDİ 08 Haziran 2018 tarihinde bir ihbar üzerine...
post-image
Güncel Manşet

Feci kazada 10 kişi yaralandı

Kırıkkale’de iki otomobilin çarpıştığı kazada, 3’ü çocuk, 10 kişi yaralandı. Kaza, Kırıkkale- Samsun karayolunun 30’uncu kilometresinde meydana geldi. Bünyamin Altınok yönetimindeki 06 FG 4542 plakalı otomobil, karşı yönden gelen...
Haber Yükle