Öğretmenlerin sorunları çözülmeli

Öğretmenlerin sorunları çözülmeli

Eğitim Sen tarafından 5 Ekim Öğretmenler Günü etkinliği düzenlendi. Sendika toplantı salonundaki etkinliğin açılışında konuşan şube Başkanı Yüksel Şahin “Bu yıl 5 Ekim’i yüzlerce kamu emekçisinin OHAL ve KHK’larla ihraç edildiği, tutuklandığı, cezalandırıldığı, savunma haklarının ellerinden alındığı, eğitimin sorunlarının gittikçe arttığı bir ortamda kutluyoruz ” dedi.

 

DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ
5 Ekim, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO ve ILO tarafından 1994 yılında Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan edildiğini hatırlatan Şahin kutlamaların 1994’ten bu yana her yıl 5 Ekim tarihinde yüzden fazla ülkede “Dünya Öğretmenler Günü” olarak kutlanmakta olduğunu söyledi.

 

EVRENSEL BİR ÖNEMİ VARDIR
Şahin konuşmasında ILO ve UNESCO tarafından “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın alınmasında yatmaktadır. Tüm dünya öğretmenleri için önemli olan tarihi kararla öğretmenlerin toplumsal statüsüne yönelik önemli bir adım olmuştur. Öğretmenlerin sadece okul içinde değil, toplum içinde de yerine getirdikleri görevin taşıdığı önemi uluslararası düzeyde belgeleyen, öğretmenlerin tüm sorunlarını ele alan ve durumlarını tüm ayrıntıları ile düzenleyen kararın yıldönümü olması nedeniyle 5 Ekim tarihinin öğretmenlik mesleği açısından evrensel bir önemi vardır” dedi.

 

DEMOKRATİK UYGULAMALAR
Eğitim Emekçilerinin Örgütlü Mücadelesinin İktidarın Hedefinde olduğunu bildiren Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü “Ülkenin dört bir yanında fedakarca görev yapan öğretmenlerin önemli bir bölümü Dünya Öğretmenler Günü’nü darbe girişimi sonrası yaşanan hukuksuz ihraçlar, açığa almalar, tutuklama, soruşturma ve sürgün gibi anti demokratik uygulamalar ile karşılamaktadır. Bugüne kadar OHAL KHK’leri ile 34 bin öğretmen kamu görevinden hukuksuz bir şekilde, kendilerine savunma hakkı bile tanınmadan siyasi ve idari tasarruflarla ihraç edilmiştir. İhraç edilen öğretmen sayısının asker ve polis sayısından fazla olması dikkat çekicidir.”

Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler
post-image
Güncel Manşet

Zincirleme kazada 4 kişi yaralandı

Kırıkkale’de altı aracın karıştığı kazada 3’ü çocuk 4 kişi yaralandı. Kaza nedeniyle trafiğe kapanan Ankara-Kırıkkale karayolu, araçların kaldırılmasıyla ulaşıma açıldı. Ankara-Kırıkkale karayolunda sürücüleri belirlenemeyen 6 otomobil çarpıştı. Kazada, Tuğba...
post-image
Güncel Manşet

Çocuklara bayram hediyesi

Kırıkkale’de bir yardım derneği, Kurban Bayramı öncesinde yetim, öksüz, yardıma muhtaç ve Türkiye’ye sığınan Suriyeli ailelerin çocuklarına giysi yardımında bulunuyor. İHTİYAÇLARINI KARŞILIYOR Merhamet İslami Eğitim Yardım Derneği, başlattığı yardım...
Haber Yükle