Nur Camii Neden Yapıldı?

emrekandemir

Nur Camii Neden Yapıldı?
Kırıkkale’miz tarihi eserler bakımından oldukça fakir bir coğrafyada. Ecdadımızdan kalan bir cami, bir kervansaray, bir kümbet yok.
Gerek coğrafi konumu gerekse geçmiş devirlerdeki yerleşim sebebiyle böyle bir yapıya sahip değiliz.
Yakın zamana kadar Şehrimizde şöyle kapasitesi büyük, uzaktan bakınca insanı gururlandıran içine girince huzura kavuşturan bir camimiz de yoktu.
Neyse ki Kırıkkale’nin tam da orta yerine, eskisi yıkılarak Nur Camii inşa edildi. Hem görüntüsü, hem kapasitesi hem de merkezi konumuyla önemli bir eksiği kapattı. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.
Gerçi İslam’da kıldığımız namazın kabulü, caminin güzelliğine göre değerlendirilmez, Allah, seccadenin değil secdenin kalitesine bakar. Allah’ın resulü ne böyle bir cami gördü ne de böyle bir minare.
İmkan varsa böyle bir cami yapılabilir, çokta güzel olur yalnız aklıma şöyle bir şey geliyor:
Kırıkkale, Şehitlerini daha güzel bir camiden uğurlasın diye mi yapıldı bu cami?
O eski haliyle onlarca vatan evladını uğurladık Nur Camisinden, (Allah’ın izniyle) cennete gidecek insanı en şatafatlı camilerden uğurlasak ne olur en ücra köşede namazını kılsak ne olur.
Ama tabi, protokol gelecek şehit cenazelerinde boy boy fotoğraflar verecek. Arka fon güzel olmalı.
Hem duruma göre devletin en üst düzeyindeki insanlar da gelecek, kameralar çekecek, Kırıkkale’miz güzel çıkmalı değil mi?
Böyle düşünen varsa, yazıklar olsun…
Şehitler bir memleketin teminatıdır, Biz onlara ölüler demeyiz zaten, aramızdan ayrıldıklarına da asla üzülmeyiz. Fakat şehit cenazelerine alıştırılmamız, her seferinde” bıçak kemiğe dayandı”, ” sözün bittiği yerdeyiz” açıklamalarını duymamız, zorumuza gidiyor.
Birileri gencecik evlatlarımızı şehit ediyor, bizim tepkimiz, sosyal medya paylaşımları ve şehit cenazelerinde atılan sloganlardan ileri gidemiyor.
Tüm milletvekili haklarını iktidar partisinden yana kullanan Kırıkkale, başta kendi vekilleri olmak üzere hükümeti neden köşeye sıkıştıramıyor?
Hadi diyelim biz halkız ve buna gücümüz yetmez, muhalefet partileri ne iş yapıyor?
Tepki demek, kalabalık bir ortamda herhangi bir siyasiye bağırmak, onu yuhalamak değildir, hele arkasından küfretmek hiç değildir. Tepki, siyasileri iş yapmaya, çözüm üretmeye ve yaptıklarını açıklamaya zorlayacak hal ve hareketlerdir.
Bizim partili, bizim köylü, iyi adam gibi düşünceler siyasette yer alamaz. Bir garibanın evine ateş düştükten sonra, bir ananın ciğeri yandıktan sonra bizim köyün hepsi milletvekili olsa ne olur olmasa ne olur.
Şimdi tekrar dönelim, Nur Camii neden yapıldı?
Efendim, İslam’da tek merkez camidir. Tekke, türbe, cemaat, vakıf, tarikat gibi yerlerin hiçbiri İslam’ın merkezi değildir. Evet, oralarda da İslam vardır ama asla merkez olamazlar.
O yüzden camiden uzaklaşmamalıyız, namazı camide cemaatle kılıp sonra diğer faaliyetlerde bulunmalıyız. Çocuklarımızı da cami merkezli yetiştirmeli ve okulla cami arasında bir bağ kurmalıyız.
Nur Camii, bahçesinde çocuklar oynasın diye yapılmıştır.
Nur Camii, Kırıkkale’nin manevi merkezi olsun diye yapılmıştır.
Nur Camii, fakirle zengin, yaşlıyla genç, halkla yönetici aynı safta buluşsun diye yapılmıştır.
Ve bilinmesini isterim ki Nur Camii’ni ayakta tutacak olan o güçlü kolonları değil, arka saftan gelen çocuk sesleri olacaktır…

1 yorum
  1. Mehmet Kandemir 2 sene ago
    Reply

    Ciddi konuları ele alarak yaptığınız analizler ve tesbitlerinize yürekten katılmamak mümkün değil.Yazıyı baştan sona okurken içimden geçen düşüncelerimi ifade etmek gerekirse:Millet-i Merhumeyi kendine getirecek,doğruları görmesine vesile olacak çok değerli yazarlarımızı kaç kişi okuyor?Sosyal medya sayfalarında gayri ciddi paylaşımlar ve “Watsapık” dan al takke ver külah paylaşımlar almış başını gidiyor da,birçoğumuzun ne şehit haberlerinden haberi var ne de evdekilerden.Kızınının instagramdaki takipçilerini bir görse çıldırır belki adam. Oğlunun facebok ta yediği haltları görse evlatlıktan reddeder.Bu dejenerasyonu hazırlayanlar bu günlerin planlayıcıları ve onlara çanak tutanlar var oldukça Anadolu tabiri ile ER KAYIP,AVRAT SEYİP (Herif kayıplarda ,hanım başıboş gezmekte) İken vatan – millet kimin umurunda?

Yorum Bırak

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler
post-image
Güncel Manşet

Feci kazada 10 kişi yaralandı

Kırıkkale’de iki otomobilin çarpıştığı kazada, 3’ü çocuk, 10 kişi yaralandı. Kaza, Kırıkkale- Samsun karayolunun 30’uncu kilometresinde meydana geldi. Bünyamin Altınok yönetimindeki 06 FG 4542 plakalı otomobil, karşı yönden gelen...
post-image
Güncel Manşet

Şehitlikte bayramlaşma

Kırıkkale Valisi Mehmet İlker Haktankaçmaz ve beraberindekiler, Kırıkkale Şehitliğini ziyaret ederek, şehit mezarlarına karanfil bıraktı. Şehitlikteki program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Şahin Yıldırım’ın dua etmesiyle başladı. Vali...
Haber Yükle